Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   12°

   Wszystkie Magnolie Szczecina

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Wszystkie Magnolie Szczecina

   Zrób zdjęcie kwitnącym magnoliom i razem stwórzmy mapę miasta z tymi pięknymi drzewami. W piątek ruszyła akcja Wszystkie Magnolie Szczecina. W jej ramach zaplanowano m.in. spacer z przewodnikiem, który opowie i pokaże najpiękniejsze okazy.

   Wszyscy, którzy chcą mieć swój udział w tworzeniu mapy szczecińskich magnolii powinni ruszyć w miasto i je odnaleźć. Można też zrobić im zdjęcia. Lokalizacje drzew i krzewów należy zgłaszać później na Facebooku Visit Szczecin lub w Centrum Informacji Turystycznej na pl. Żołnierza Polskiego. Tam za dostarczenie zdjęcia będzie można otrzymać pamiątkowy magnes oczywiście z magnolią. Odbiór magnesów rozpocznie się w przyszłym tygodniu.

   Akcja ruszyła w piątek i potrwa do niedzieli 7 maja. 1 maja zaplanowano spacer poświęcony magnoliom z przewodnikiem Magdą Hanusz. Spacer rozpocznie się o godz. 11:00 przy Centrum Informacji Turystycznej i potrwa około trzy godziny. Przewodnik pokaże najpiękniejsze okazy w centrum miasta i opowie związane z nimi historie. Każdy z uczestników otrzyma magnes. Zwieńczeniem spaceru będzie wspólne zasadzenie magnolii przy Pomniku Marynarza w Alei Fontann.  

   Udział w spacerze jest bezpłatny, ale obowiązuje rejestracja bo liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy na spacer wystartowały w piątek. Można to zrobić na stronie internetowej https://www.accredi.pl/magnolie/.

   Szczecin to miasto kojarzone z tymi pięknymi drzewami i krzewami. Największy i najszerszy okaz w mieście rośnie w Parku Żeromskiego; liczy osiem metrów wysokości, tyle samo ma średnica jego korony.

   Ciekawostki o magnoliach

   W Szczecinie rosną m.in. magnolie brooklińskie z cytronowożółtymi kwiatami, magnolie drzewiaste osiągająca w naturalnym środowisku około 30 metrów wysokości i pochodzące z Japonii magnolie gwiaździste charakteryzujące się dużymi i pachnącymi kwiatami. Silnie pachnące kwiaty mają także magnolie Loebnera , a magnolie pośrednie charakteryzują się bardzo dużymi kwiatami od koloru białego po purpurowoczerwonego.

   Magnolie dziko rosną w Azji Wschodniej i Ameryce Północnej. Poza naturalnym zasięgiem są często uprawiane jako rośliny ozdobne. Kwiaty magnolii w Chinach uważane są za symbol czystości i szczerości. Kora i pączki niektórych magnolii mają właściwości lecznice. Marynowane płatki kwiatowe i sproszkowane liście kilku gatunków używane są na Dalekim Wschodzie do przyprawiania ryżu. 

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!