Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      11°

      Wróciły ptaki ujścia Odry

      Adam Morawski

      Adam Morawski

      fot. Centrum Żeglarskie
      Wróciły ptaki ujścia Odry
      Wróciły ptaki ujścia Odry
      Wróciły ptaki ujścia Odry
      Wróciły ptaki ujścia Odry
      Wróciły ptaki ujścia Odry
      Wróciły ptaki ujścia Odry

      Wystawa fotograficzna „Ptaki ujścia Odry”, która w lutym padła na Jasnych Błoniach ofiarą wandali, została odtworzona. Ekspozycja stanęła przy schronisku młodzieżowym na terenie Centrum Żeglarskiego przy ul. Przestrzennej w Szczecinie.

      Wystawa została zniszczona w nocy z 26 na 27 lutego. Przy fontannie na Jasnych Błoniach stać miała do 2 marca. Niestety plansze z fotografiami ptaków i edukacyjnymi opisami przeszkadzały wandalom na tyle, że wszystkie stojaki zostały wówczas przewrócone, a część plansz połamana. Centrum Żeglarskie odtworzyło wystawę, która ponowie dostępna jest w przestrzeni publicznej. W przyszłości będzie ona eksponowana w kolejnych, ogólnodostępnych miejscach w naszym mieście.

      O wystawie

      Niestandardowe opisy około 60 gatunków ptaków żyjących w ujściu Odry zobrazowane zostały fotografiami autorstwa Przemysława Wójcika i Cezarego Korkosza. Zdjęcia robione „z ukrycia” przedstawiają ptaki w ich naturalnym środowisku.

      Ujście Odry należy do najciekawszych obszarów wodno-przyrodniczych w Europie. Zakątek ten jest jednym z ostatnich zachowanych w swym pierwotnym kształcie krajobrazów rzecznych na kontynencie. Tworzy największy w Polsce zespół śródlądowych akwenów. Ptaki na tym terenie stanowią najliczniejszą grupę zwierząt. Jest ich tu ponad 250 gatunków. Obszar stanowi miejsce odpoczynku i bytowania dla tysięcy gęsi, kaczek, kormoranów i żurawi. Spośród gatunków zagrożonych wyginięciem w skali całej Europy występują tu między innymi rybitwy, bieliki, sowy błotne, kanie oraz unikatowe w skali światowej wodniczki. Jest to bardzo ważny teren dla ptaków wodno-błotnych. Gnieździ się tu spora część krajowej populacji ptaków, w tym wiele czapli siwych, rybitw białoczelnych i czarnych. W okresie ptasich wędrówek występują takie gatunki jak czernica, gęgawa, gęś zbożowa, głowienka i nurogęś. Cały obszar jest ostoją ptaków o randze europejskiej.

      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!