Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   22°

   Wraca problem z paleniem na przystankach. Straż Miejska przypomina

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Wraca problem z paleniem na przystankach. Straż Miejska przypomina

   Wielu palaczy wciąż myli przystanki z palarnią. Pomimo że są one oklejone znakami zakazującymi palenia, nie brakuje chętnych do puszczenia dymka, nawet gdy obok na autobus czy tramwaj  czekają dzieci. Straż miejska przypomina - taka "przyjemność" może słono kosztować, nawet 500 złotych.

   Każdy, kto korzystał z komunikacji miejskiej, nie raz był narażony na wdychanie dymu papierosowego. Wielu palaczy nic sobie nie robi z zakazu, obowiązującego od ponad 10 lat i nadal pali na przystankach. Przypominamy, że zakaz palenia w tych miejscach dotyczy wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych i nowatorskich wyrobów tytoniowych, określa to Ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych z dn.9 listopada 1995 roku z późniejszą nowelizacją z 2010.

   Ponadto na podstawie prawa miejscowego ,Uchwały Nr XXXV/880/09 Rady Miasta Szczecin z dn.25 maja 2009 w sprawie zakazu palenia wyrobów tytoniowych w niektórych miejscach na terenie Gminy Miasto Szczecin uchwalono ,iż:

   • 1. Zabrania się palenia wyrobów tytoniowych w następujących miejscach przeznaczonych

   do użytku publicznego na terenie Gminy Miasto Szczecin:

   1) na przystankach komunikacji publicznej, z wyłączeniem przystanków PKP, w odległości

   15 metrów od słupka wyznaczającego przystanek, nie dalej jednak niż do granicy pasa

   drogowego,

   2) na placach zabaw dla dzieci:

   1. a) ogrodzonych – na obszarze ogrodzonym,
   2. b) bez ogrodzenia – w odległości do 10 metrów od najbliższego urządzenia służącego do zabawy,

   3) na boiskach szkolnych,

   4) na otwartych obiektach sportowych, innych niż boiska szkolne, podczas imprez i zawodów, poza miejscami wyznaczonymi przez użytkownika obiektu lub organizatora,

   5) na widowni Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec podczas imprez lub występów;

   6) Ogród Różany przy ul. Pawła Jasienicy 8, poza miejscami wyznaczonymi przez zarządzającego obiektem.

   - Od tamtego czasu strażnicy miejscy mogą palaczy łamiących prawo karać mandatami - mówi st. insp. Joanna Wojtach, Rzecznik Straży Miejskiej Szczecin. - Najwyższy z nich opiewa na 500 złotych. Można go dostać za palenie nie tylko pod wiatą przystankową, ale też w bliskim rejonie przystanku, nawet takiego, który nie posiada wiaty. Zakaz palenia dotyczy również papierosów elektronicznych i nowatorskich wyrobów tytoniowych.

   Interwencje dotyczące łamania zakazu palenia nie należą do najłatwiejszych. Często bowiem palacz na widok mundurowych odchodzi z okolic przystanku lub gasi papierosa. Niestety, jak widać nieraz na przystankach, ten proceder trwa.

   - Czasami ślady w postaci wątpliwej urody ścieżki z niedopałków są zatrważającym dowodem na to, że palacze za nic mają obowiązujące przepisy - mówi Joanna Wojtach. - Mocno za to się dziwią, jak muszą zapłacić mandat. Taki kilkusetzłotowy ma im przypomnieć o najdroższej w ich życiu paczce papierosów i o ignorowaniu przez nich prawa.

   Gdzie nie wolno palić oprócz przystanków komunikacji publicznej?

   Ustawa wymienia te miejsca wprost:

   na terenie zakładów leczniczych podmiotów leczniczych i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne;

   na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej;

   na terenie uczelni;

   w pomieszczeniach zakładów pracy

   w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego; 6) w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych;

   w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych;

   na przystankach komunikacji publicznej;

   w pomieszczeniach obiektów sportowych;

   w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci;

   w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.

   Młodzi nieletni palacze również są dyscyplinowani przez strażników, zwłaszcza tych, którzy pracują w szkołach. Złapani z papierosem w ręku mogą spodziewać się, iż o tym fakcie dowiedzą się ich rodzice czy opiekunowie poprzez np. wysłanie specjalnego  listu od strażników szkolnych. Uporczywe palenie papierosów przez niektórych uczniów może skutkować także tym, że dyrekcja i pedagogowie ze szkół do których uczęszczają, zostaną  także powiadomieni o tym fakcie.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!