Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   25°

   Wieża, jakiej u nas jeszcze nie było

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Wieża, jakiej u nas jeszcze nie było
   1 (9).jpg
   1 (7).jpg

   Przed dwoma dnia przywieziona została do naszego miasta wielka wieża dla jaskółek. Dzisiaj jest już zamontowana i robi wielkie wrażenie. Znajduje się w nowym parku powstającym na osiedlu Zawadzkiego.

   Wieża jest elementem powstającego parku w niezagospodarowanym dotąd miejscu. Projekt miejsca dla jaskółek wskazali mieszkańcy w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego.

   Na szczycie znajduje się kopuła z 80 gniazdami. Całość konstrukcji mierzy 8 metrów, na co składa się słup stalowy (7 m) oraz korpus (1 m 30 cm) z podwieszonymi gniazdami (80) oraz panelem fotowoltaicznym podłączonym do urządzenia czasowego, imitującego odgłosy jaskółek, tzw. wabik, którego celem jest wabienie jaskółek. Dużą zaletą tej instalacji będzie fakt, że wszelkie nieczystości pozostawiane przez jaskółki, spadać będą na trawnik, a nie zanieczyszczać ludzkie zabudowania

   - Celem projektu jest odbudowa populacji jaskółki oknówki poprzez postawienie wolnostojącego jaskólnika z 80 sztucznymi gniazdami dla jaskółek oknówek - informuje Andrzej Kus, rzecznik miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska. - Instalacja ta ma pomóc w odbudowie populacji tego gatunku na osiedlu, a co za tym idzie w sposób naturalny likwidować nielubiane przez ludzi komary, muszki, mszyce i inne owady, którymi jaskółki się żywią.

   Czas teraz na kolejne nowości. W kwietniu zaczną pojawiać się nowe nasadzenia.

   - W nowym parku ustawione też będą nietypowe domy, przeznaczone dla owadów i motyli - mówi Andrzej Kus. - Dodatkowo znajdzie się tam łąka kwietna.

   Powstanie ogrodzony wybieg dla psów z kładkami do ćwiczeń, urządzeniami do slalomu itp. Przy nim kosze z podajnikami na worki z odchodami, piesuary, również ławki. Poprowadzone zostanie także przyłącze energetyczne, co pozwoli na oświetlenie nowego miejsca.

   Prace prowadzi firma Usługa Budowlane Wiesław Furtak, która zainkasuje za nie 3 894 000,00 zł. Termin zakończenia inwestycji to wrzesień tego roku.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!