Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   Weekend w Szczecinie: 25-27 sierpnia

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Weekend w Szczecinie: 25-27 sierpnia

   Zastanawiasz się, jak spędzić weekend, aby było ciekawie i inspirująco? Zobacz nasze propozycje!

    

   Piątek, 25.08.2023

   Już dziś rusza Columna Medica Baja Poland (25-27 sierpnia) – najważniejsza impreza w rajdach terenowych w Polsce i runda Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych Baja.

   Do rywalizacji na bezdrożach w gminach Szczecin, Drawsko Pomorskie i Dobra przystąpi łącznie 147 uczestników z 14 krajów. O wynikach 15. edycji imprezy zdecydują czasy uzyskane na pięciu odcinkach specjalnych o łącznej długości 387,2 km.

   Columna Medica Baja Poland to od 12 lat najważniejsze, najbardziej prestiżowe i najmocniej obsadzone zawody w rajdach terenowych w Polsce. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2009 roku, a już trzy lata później rajd zyskał międzynarodową rangę, dołączając do Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych – najwyższego rangą cyklu w tej dyscyplinie.

   Rywalizacja rozpocznie się od widowiskowego, obleganego przez kibiców prologu w Szczecinie. Blisko 6-kilometrowa próba rozpoczyna się w okolicy ulicy Szafera, nieopodal miasteczka rajdowego przy Netto Arenie. Pierwsza z załóg pojawi się na trasie w piątek, 25 sierpnia o 16:00.

   O godzinie 18.30 rozpocznie się ceremonia startu Columna Medica Baja Poland, zlokalizowana na Wałach Chrobrego w Szczecinie. W tym miejscu kibice będą mogli zobaczyć z bliska wszystkie pojazdy biorące udział w rajdzie.

   W sobotę (26 sierpnia) rywalizacja przeniesie się na Poligon w Drawsku Pomorskim, na którym wytyczono najdłuższy w rajdzie, bo 160-kilometrowy odcinek specjalny, który załogi pokonają dwukrotnie (od 9:00 i 13:40). Dystans sprawia, że starcie na Poligonie Drawskim to kluczowy odcinek Columna Medica Baja Poland. To właśnie jego wyniki najczęściej są decydujące dla losów rywalizacji. Między przejazdami oesu w Drawsku Pomorskim zawodników czeka 45-minutowa przerwa na serwis, również zlokalizowany na terenie Poligonu (Od 12:20, Pas Ćwiczeń Taktycznych – Bucierz).

   Na niedzielę (27 sierpnia) zaplanowano dwa przejazdy oesu z Gminy Dobra do Szczecina (od 9:38 i 12:10), liczącego 30,7 km. Pomiędzy przejazdami mechanicy będą mieli 30 minut czasu, by sprawdzić i ewentualnie naprawić rajdowe pojazdy w parku serwisowym przy szczecińskiej Netto Arenie (od 11:00).

   Wyniki Columna Medica Baja Poland poznamy w niedzielę, około 13:30. Na 14:30 zaplanowano ceremonię zakończenia zawodów i wręczenia pucharów, która odbędzie się na Wałach Chrobrego w Szczecinie.

   12:00 Zwiedzanie Willi Lentza, Zakup biletów on-line (willa-lentza.pl)

   Willa Augusta Lentza jak w soczewce skupia koleje losów zabytkowych willi mieszczańskich w Szczecinie. Od fabrykanckiej rezydencji – świadectwa przepychu i ostentacji swojego twórcy, przez nowoczesny mieszczański salon – miejsce istotne dla dziejów prywatnego kolekcjonerstwa, przez wojskowe koszary i schron – kwaterę Wermachtu, a następnie czerwonoarmistów, tymczasową siedzibę administracji kościelnej, po instytucję publiczną. Godziny zwiedzania: 12:00,14:00

   19:00 International Lutosławski Youth Orchestra 2023 Finał, Filharmonia im. M. Karłowicza, International Lutosławski Youth Orchestra 2023 | FINAŁ - Wydarzenia - Filharmonia w Szczecinie

   Po wielkim sukcesie ubiegłorocznej edycji ILYO, czyli Międzynarodowej Orkiestry im. Lutosławskiego, młodzi muzycy z całej Polski i Europy spotykają się w Szczecinie już po raz 11, by podczas trwających przez tydzień warsztatów orkiestrowych przygotować wielki koncert symfoniczny. Muzyków poprowadzi maestro Rune Bergmann, a w roli solisty wystąpi, oboista – Mateusz Żurawski.

   19:00 Komedianci, Teatr Polski, Teatr Polski Szczecin - Strona główna

   Mikołaj Grabowski to specjalista od twórczości Bogusława Schaeffera. Na podstawie twórczości tego dramaturga („Próby”, „Scenariusz dla trzech aktorów”, „Kwartet dla czterech aktorów”, „Aktor”) powstał scenariusz „Komediantów”.

   19:00 Atempo Trio, Willa Lentza, Zakup biletów on-line (willa-lentza.pl)

   Kolejny koncert z cyklu AD ASTRA. W Willi Lentza wystąpi zespół Atempo Trio. Jego członkowie wykorzystali trudny okres pandemi Covid-19 na pracę w studiu i tworzenie w nim nagrań. Muzyka łączy w sobie zróżnicowane elementy, charakterystyczne dla krajów, z których pochodzą instrumentaliści.

   Sobota, 26.08.2023

   Otwieramy Aleję Wojska Polskiego

   W weekend 26 - 27 sierpnia warto będzie zajrzeć na aleję Wojska Polskiego. Z okazji otwarcia tej słynnej szczecińskiej alei miasto przygotowało atrakcje dla mieszkańców, m.in.: targ pyszności, gra terenowa, animacje dla dzieci, wystawy, warsztaty, a także i rabaty u Słynnych Marek. Podczas tego weekendu poznamy też menadżera alei, czyli osobę która ma zadbać o to, aby ta jedna z centralnych arterii miasta pełniła rolę „salonu Szczecina”, tak jak to zakładano decydując się na rewitalizację tej części miasta.

   Program 26-27 sierpnia 2023

   Działania stałe w przestrzeni:

   - „Aleja Wojska Polskiego było, a nie jest…”/ wystawa fotografii/ Plac Zgody. Plansze przygotowane przez Daniela Źrodlewskiego i redakcję Szczecinera
   - „Ściana Uśmiechu”/ wystawa grafik/ Henryk Sawka/ dawna Ściana Płaczu
   - "Szczecinianie i Szczecin"/ wystawa fotografii/ witryna Zakładu Fotograficznego Minifot

   Sobota (26 sierpnia 2023)

   10:00 – 17:00 Mini Targ Pyszności (Cukiernia Koch, Cukiernia Sowa, Nata Lisboa, #Alternatywnie)
   10:00 – 17:00 Bezpłatne komputerowe badanie wzroku/ Optyk Sekret
   10:00 – 17:00 Punkt Mini Foto / Minifot/ fotki na imprezowej ściance
   10:00 – 17:00 - Strefa Balonowa/ The Party Shop
   10:00 – 17:00 Strefa Dobrej Muzyki/ Jimmy Jazz Records
   10:00 – 17:00 Muzeum Zduńskie Opowieści/ ul. Małkowskiego 26/ bezpłatne zwiedzanie
   10:00 – 17:00 Odpicuj swoje obuwie/ Majster Fach/ pokazy i promocje
   10:00 – 17:00 Strefa Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie
   • Fotobudka i możliwość tworzenia haseł związanych z ulicą
   • Gra planszowa, terenowa z zadaniami
   • Strefa leżaków oraz bookcrossingowa
   • Warsztaty dla dzieci oraz dorosłych z upcyklingu oraz tworzenia mozaik
   • Stanowisko promujące akcję “Mała Książka Wielki Człowiek”
   • Stanowisko dla dzieci - prace plastyczne i animacje
   • Wystawa zdjęć Marka Czasnojcia ukazująca al. Wojska Polskiego na przestrzeni lat
   10:00 – 12:00 Szczecin w PRL/ spacer miejski/ Przewodniczka: Justyna Machnik
   10.00- 12:00 Pies w miejskiej dżungli/ porady behawiorysty/ pogadanka/ quiz wiedzy/ Eduanimalis -Psychologia i uczenie zwierząt
   10:00 – 14:00 „Wehikuł Czasu”/ Gra Terenowa / Stowarzyszenie Kulturalno – Edukacyjne Chowaniec
   10:00 – 14:00 Spotkanie z rysownikiem komiksów Krzysztofem Wyrzykowskim oraz autorami książek, kącik malucha/ Księgarnia IPN
   12:00 Między Falkenwalder Straße, a Aleją Wojska Polskiego/ spacer miejski/ Przewodniczka: Magda Hanusz/ start na placu Zgody
   12:30 – 17:00 Muzeum PRL/ ul. Śląska 51/LU1A/ bezpłatne zwiedzanie
   13:00 – 15:00 Animacje dla dzieci/ Stowarzyszenie „Chowaniec”
   • Szczecińskie Kolorowanki
   • Gry bez prądu
   • Opowiadanie po zdaniu/ księga
   13:00 – 17:00 Artyści ulicy:
   • Indiana Wons opowiada/ KAMISHIBAI/ Uliczny Teatr Ilustracji
   • Mekwa Street Magic/ Iluzjonista
   • Kamil Żongler/ Ogniomistrz - żongler
   17:00 – 19:00 Wieczorny spacer Słynną Aleją/ Przewodnik Tomasz Wieczorek

   Wydarzenie towarzyszące:

   Seanse w Kinie Pionier – szczegółowy repertuar jest dostępny na www.kino-pionier.com.pl/

   więcej na stronie: slynnaaleja.pl


   11:00 Przez Szczecin nad morze, Centrum Informacji Turystycznej,
   Transgraniczne Spacery Miejskie - Accredi

   Szczecin jest miastem pełnym żeglarskich historii. Morską stronę miasta najlepiej obrazuje historia zapisana na szczecińskich bulwarach. Rozpoczynając od pomnika srebra miasta, przez Mare Dambiensis, po niezwykłe historie ludzi morza, przewodonicy zabiorą Was w iście żeglarską wyprawę! Druga część spaceru to godzinny rejs statkiem. Ahoj przygodo!

   14:00 Zwiedzanie Willi Lentza, Zakup biletów on-line (willa-lentza.pl)

   Willa Augusta Lentza jak w soczewce skupia koleje losów zabytkowych willi mieszczańskich w Szczecinie. Od fabrykanckiej rezydencji – świadectwa przepychu i ostentacji swojego twórcy, przez nowoczesny mieszczański salon – miejsce istotne dla dziejów prywatnego kolekcjonerstwa, przez wojskowe koszary i schron – kwaterę Wermachtu, a następnie czerwonoarmistów, tymczasową siedzibę administracji kościelnej, po instytucję publiczną.

   19:00 Komedianci, Teatr Polski, Teatr Polski Szczecin - Strona główna

   Mikołaj Grabowski to specjalista od twórczości Bogusława Schaeffera. Na podstawie twórczości tego dramaturga („Próby”, „Scenariusz dla trzech aktorów”, „Kwartet dla czterech aktorów”, „Aktor”) powstał scenariusz „Komediantów”.

   19:00 Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, Teatr Letni, Zespół Pieśni i Tańca "ŚLĄSK" - Teatr Letni - Szczecin - 26.08.2023 (bilety.fm)

   Zespół „Śląsk" jest jednym z największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa muzycznych tradycji narodowych: tańców, pieśni, przyśpiewek, obrzędów i obyczajów. Jubileuszowy program artystyczny stanowić będzie mariaż programów galowych Zespołu „Śląsk", na który złożą się między innymi największe muzyczne przeboje Zespołu

    

   Niedziela, 27.08.2023

   Otwieramy Aleję Wojska Polskiego

   10:00 – 17:00 Mini Targ Pyszności (Cukiernia Koch, Cukiernia Sowa, Nata Lisboa, #Alternatywnie)
   10:00 – 17:00 Bezpłatne komputerowe badanie wzroku/ Optyk Sekret
   10:00 – 17:00 Strefa Dobrej Muzyki/ Jimmy Jazz Records
   10:00 – 17:00 - Strefa Balonowa/ The Party Shop
   10:00 – 17:00 Animacje dla dzieci
   10:00 – 17:00 Punkt Mini Foto / Minifot/ fotki na imprezowej ściance
   10:00 – 17:00 Muzeum Zduńskie Opowieści/ ul. Małkowskiego 26/ bezpłatne zwiedzanie
   10:00 – 11:00 Pies w mieście – jak złapać psi spokój w mieście
   10:00 – 12:00 Szczecin w PRL/ spacer miejski/ Przewodniczka: Justyna Machnik
   11:00 – 12:00 Pies w miejskiej dżungli/ porady behawiorysty/ Eduanimalis -Psychologia i uczenie zwierząt
   12:00 Między Falkenwalder Straße, a Aleją Wojska Polskiego/ spacer miejski/ Przewodniczka: Magda Hanusz
   12:30 – 17:00 Muzeum PRL/ ul. Śląska 51/LU1A/ bezpłatne zwiedzanie
   14:00 – 17:00 - Artyści ulicy:
   • Indiana Wons opowiada/ KAMISHIBAI/ Uliczny Teatr Ilustracji
   • Mekwa Street Magic/ Iluzjonista
   • Kamil Żongler/ Ogniomistrz - żongler
   17:00 – 19:00 Wieczorny spacer Słynną Aleją/ Przewodnik: Tomasz Wieczorek
   * obowiązują zapisy

   Wydarzenie towarzyszące:

   Seanse w Kinie Pionier – szczegółowy repertuar jest dostępny na www.kino-pionier.com.pl/

   więcej na stronie: slynnaaleja.pl

   10:30 Szczeciński Bazar Smakoszy, Off Marina, wstęp wolny

   Cotygodniowy bazar, podczas którego zaopatrzysz się w regionalne i ekologiczne produkty takie jak: miody, owoce, jaja, mięsa, wędliny, a także naturalne kosmetyki i wiele innych.

   12:00 Słowianin w Ogrodach Śródmieście, Ogrody Śródmieście, wstęp wolny

   Dom Kultury Słowianin zaprasza na wspólne niedzielne popołudnie . W programie między innymi: sensoplastyka dla najmłodszych, tworzenie zakładek do książek, koncert Mała Akademia Bluesa i gry wielkoformatowe.

   12:00 The Gang, Różanka, wstęp wolny

   W ramach Różanego Ogrodu Sztuki na scenie wystąpi The Gang. Zespół złożony z młodych szczecińskich muzyków w składzie Nailah Vitha, Sławek Ostrowski, Emilia Dąbrowska i Charity Akinyi. W programie znane standardy muzyki rozrywkowej.

   17:00 Różankowa potańcówka, Różanka, wstęp wolny

   Ostatnia w tym sezonie potańcówka, podczas której z głośników popłyną największe hity.

   18:00 Joga na Bulwarach, Wyspa Grodzka, wstęp wolny

   Zajęcia otwarte dla każdego, organizowane w ramach Kampanii Przejdź na Jasną Stronę Mocy, prowadzone przez specjalistów z Szkoły Jogi Klasycznej.

   19:00 Tańce Polinezyjskie na Bulwarach, Wyspa Grodzka, wstęp wolny

   Zajęcia otwarte dla każdego, organizowane w ramach Kampanii Przejdź na Jasną Stronę Mocy, prowadzone przez specjalistów z Szkoły Jogi Klasycznej. 

   19:00 Komedianci, Teatr Polski, Teatr Polski w Szczecinie

   Mikołaj Grabowski to specjalista od twórczości Bogusława Schaeffera. Na podstawie twórczości tego dramaturga („Próby”, „Scenariusz dla trzech aktorów”, „Kwartet dla czterech aktorów”, „Aktor”) powstał scenariusz „Komediantów”.

   20:00 Organek&Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie, ORGANEK & Chór Politechniki Morskiej - Teatr Letni - Szczecin - 27.08.2023 (bilety.fm)

   Zespół Ørganek słynący z wyjątkowej jakości artystycznej zarówno w warstwie muzycznej jak i tekstowej przygotował wraz z chórem swoje największe przeboje, a wśród nich Italiano, Mississippi w Ogniu, Głupi Ja, Wiosna, Walcz, Samoloty, Fotograf Brok w nowych, wyjątkowo lirycznych, zaskakujących czy pełnych energii aranżacjach.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!