Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   11°

   Weekend w Szczecinie: 21-23 kwietnia

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Weekend w Szczecinie: 21-23 kwietnia

   Weekend zbliża się wielkimi krokami, sprawdziliśmy jakie atrakcje czekają na mieszkańców Szczecina.

   21.04.2023 Piątek

   17:00 Spacer Śladami Sydonii von Brocke i książęcej rodziny Gryfitów,  plac. Matki Teresy z Kalkuty 8, wstęp wolny

   Ponad cztery wieki temu, za Bramą Młyńską i murami miasta, na stosie spłonęło ciało Sydonii von Borcke – pomorskiej szlachcianki oskarżonej o rzucenie klątwy na pomorski ród Gryfitów. Kim była Sydonia? Czym narazili się jej pomorscy książęta? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w trakcie spaceru śladami książęcej rodziny Gryfitów i Sydonii von Borcke. Grupę poprowadzi przewodniczka i pilotka wycieczek, Małgorzata Duda. W trakcie wędrówki nie zabraknie odwołań do dokumentów i kronik, a także do wydanej niedawno powieści Elżbiety Cherezińskiej „Sydonia – słowo się rzekło”. Spacer w ramach projektu “Zobacz i usłysz kulturę” będzie tłumaczony na język migowy.

   17:00 Festiwal Wina Pomorza Zachodniego, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, wstęp wolny

   Festiwal ma na celu promowanie produktów regionalnych, rozwój wiedzy na temat winiarstwa i enoturystyki, popularyzację szeroko pojętej kultury wina, w tym szczególnie zachodniopomorskich tradycji winiarskich oraz integrację branży winiarskiej. Podczas festiwalu będzie można poznać ofertę wytwórców z regionu, zrzeszonych w Stowarzyszeniu Winnice Pomorza Zachodniego. Ich produkty uzupełnią stoiska regionalnych producentów przekąsek, takich jak rzemieślnicze sery, wędliny, ryby itp. Będzie można skorzystać z degustacji produktów na miejscu oraz kupna na wynos.  W programie m.in. wykłady na temat wytwarzania wina czy serwowania go w odpowiednim połączeniu z potrawami, a także koncerty.

    

   19:00 Kabaret Janusza rozśmiesza i wzrusza, DK 13 Muz, bilety: www.bilety.fm

   Artyści z Salonu Artystycznego Seniorów zapraszają na komediowo-kabaretowy program rozrywkowy, w którym zaprezentują się aktorzy Teatru Janusza, zespół Szczecińskie Muzy, grupa poetycka Ars Poetica - czyli wszystkie formacje artystyczne SAS. Na program złożą się wyśmienite monologi, utwory satyryczne, lubiane i znane oraz zupełnie nowe piosenki, skecze i zabawne scenki, tym samym zapowiada się zabawa na całego i śmiechu co niemiara.

   19:00 Rafał Rutkowski stand-up Śmiejmy się bracia i siostry, Event Arena, bilety: Rafał Rutkowski - Szczecin | Kupuj Bilety Online - biletyna.pl

   Rutkowski w swoim programie jak zwykle punktuje absurd i głupotę, którą zauważa we współczesnym świecie. Z perspektywy dojrzałego mężczyzny komentuje świat social mediów, kulturę i politykę w naszym kraju. Podczas występu dowiecie się między innymi dlaczego coraz trudniej zrobić w polskim filmie karierę przez łóżko oraz o trudach wychowania hokeisty. Dowiecie się też jak zostać chirurgiem amatorem, dlaczego nudna telewizja jest fascynująca i kto w Polsce jest mistrzem w obrażaniu się.

   19:00 Król Potworów,  Teatr Współczesny, bilety:35 zł - 50 zł

   Czy można mówić o końcu świata na wesoło i z dystansem? Inspirowany monster movies oraz literaturą science fiction spektakl w reżyserii Marcina Libera na podstawie scenariusza Michała Kmiecika w nieszablonowy sposób porusza temat nadchodzącej katastrofy i jej konsekwencji. Rozpoczynająca się w latach 60-tych XX wieku w sytuacji bankietowej akcja sztuki, w drugiej części spektaklu przenosi się do nieodległej nam przyszłości.

   22.04.2023 Sobota

   10:30 Festiwal Dzień Ziemi, DK Krzemień, wstęp wolny

   Dzień pełen atrakcji, warsztatów i spotkań, dzięki którym dowiemy się, jak dbać o nasz świat. Zrobisz łąkę kwietną, dowiesz się jak wykorzystać na 100% składniki Twojego obiadu, wymienisz się ubraniami, a całość spakujesz w ekotorbę, którą sam/a udekorujesz! Przez cały dzień atrakcje dla najmłodszych i ekologiczne przysmaki.

   11:00 Żywa Biblioteka, Filia Biblioteki nr 54, ProMedia, wstęp bezpłatny

   Cykl spotkań z nieszablonowymi osobami, które inspirująco opowiedzą o sobie. W trakcie trwania spotkania, każdy może „wypożyczyć żywą książkę”, czyli porozmawiać z zaproszonymi gośćmi na ciekawe tematy społeczne. Współorganizatorami kwietniowej edycji Żywej Biblioteki są: Fundacja MOŻESZ (Joanna Sawicka-Budziak i Paulina Olichwer) i Żywa Biblioteka Szczecin.

   12:00 Warsztaty ulicznej iluzji, DK 13 Muz, Bilety: 25 zł / www.bilety.fm

   Uliczny iluzjonista Mekwa Street Magic, który od 10 lat zadziwia swoimi ulicznymi występami nie tylko w Polsce ale również w Afryce, Azji czy Bałkanach organizuje warsztaty, w którym dowiecie się, jak robić sztuczki za pomocą zwykłych przedmiotów. Jest to najbardziej efektowna iluzja, którą można wykonać wszędzie i tym samym zaskoczyć bliskich oraz rodzinę.

   13:00 Festiwal Wina Pomorza Zachodniego, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, wstęp wolny

   16:00 Benefis Mirosławy Białas, Dom Kultury 13 Muz, wstęp wolny

   Mirosława Białas jest osobą powszechnie znaną, cenioną i lubianą, nie tylko w artystycznym środowisku Szczecina, ale również wśród mieszkańców naszego miasta. Urodzona w Szczecinie, córka organisty i dyrygenta, naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 4 lat pod kierunkiem swoich rodziców. Przez wiele lat pracowała w Teatrze Muzycznym, a następnie w Operze i Operetce w Szczecinie, Zespole Szkół Muzycznych w Szczecinie, w Katedrze Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Szczecińskiego, Szczecińskiej Filii Poznańskiej AM, Akademii Sztuki oraz teatrach Szczecina. Odbyła tournée koncertowe w wielu krajach Europy. Zdobytą wiedzę i doświadczenie muzyczne permanentnie przekazuje młodym adeptom sztuki muzycznej. Uroczystość poprowadzą wybitni szczecińscy artyści - Mirosław Kosiński i Wiesław Łągiewka.

   17:00 Król Potworów,  Teatr Współczesny, bilety:35 zł - 50 zł

   19:00 Kayah&Royal String Quartet, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

   Do Filharmonii powróci pierwsza dama polskiej muzyki popularnej – Kayah! Wokalistce towarzyszyć będzie zespół Royal String Quartet, a artyści wystąpią ze specjalnym koncertem przygotowanym właśnie na tę okazję! Kayah już od ponad 25 lat kroczy po polskiej estradzie własną niezależną drogą jako wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, a także wydawczyni. Sukcesy odnosi w każdej wybranej przez siebie stylistyce. Artystka w oficjalnym repertuarze Filharmonii w Szczecinie ostatni raz pojawiła się w 2015 roku, kiedy to wystąpił wraz ze swoim zespołem oraz szczecińskimi filharmonikami.

   19:00 Trubadur G. Verdiego - premiera, Opera na Zamku, bilety: 55-120 zł

   „Trubadur” Giuseppe Verdiego w interpretacji Barbary Wiśniewskiej to opowieść o tym, jak decyzje poprzednich pokoleń definiują życie współczesnych. Możemy tu mówić o transmisji traumy, chorobie, która przechodzi z przodków za pomocą słów i czynów, niewykrywalna i żarłoczna. Czy tak tragiczna historia może mieć jakąkolwiek konstruktywną wymowę? Być może to opowieść o tym, że powinniśmy dążyć do zatrzymania toksycznego koła uruchomionego przez przodków?
   Jako społeczność być może taką opowieść powinniśmy snuć ku przestrodze.

   20:00 Jazz w Willi – J. Szczepaniak i A. Jagodziński,  Willa Lentza, bilety: Wybór wydarzenia (willa-lentza.pl)

   Gwiazdami wiosennej odsłony wydarzenia będą – ceniona szczecińska wokalistka Jola Szczepaniak, a także legenda polskiego jazzu, gwiazda fortepianu – Andrzej Jagodziński.

   23.04. 2023 Niedziela

   10:00 Szczeciński Bazar Smakoszy, Off Marina

   Cotygodniowy bazar, podczas którego zaopatrzysz się w regionalne i ekologiczne produkty takie jak: miody, owoce,  jaja, mięsa, wędliny, a także naturalne kosmetyki i wiele innych.

   10:30 W teatrze jest naj. Warsztaty dla dzieci najmłodszych od 1 do 3 lat, Teatr Lalek Pleciuga, bilety: dziecko 24 zł, opiekun 6 zł

   Teatr Lalek Pleciuga zaprasza dzieci w wieku od roku do trzech lat na warsztaty. Podczas tego spotkania zbadamy wiosnę: będziemy fruwać jak ptaki, pełzać jak dżdżownice i skakać jak zielone żaby. Odwiedzimy łąkę pełną kwiatów i zaśpiewamy wiosenne piosenki. W teatrze jest naj! Zwłaszcza wiosną! Prowadzenie: Magdalena Gardas-Wasilewska

   12:0 Maja – rezolutna pszczółka, Zamek Książąt Pomorskich, bilety: 20 zł dziecko, 40zł opiekun

   Premiera przedstawienia, które w zabawny sposób ukazuje przygody małej, rezolutnej pszczółki Mai. Teatralna adaptacja książki Waldemara Bonselsa „Pszczółka Maja i jej przygody” to opowieść o bystrej i ciekawej świata pszczółce. Podczas wędrówki Maja odkrywa otaczający ją niezwykły świat, a dzięki odwadze, życzliwości i determinacji poznaje nowych przyjaciół.

   12:00 Niedzielne poranki wokalne o 12:00, Akademia Sztuki, wstęp wolny

   Akademia Sztuki w Szczecinie zaprasza na nowy cykl koncertowy. Koncert przygotowała i poprowadzi mgr Yana Hudzovska. W programie koncertu Arie i pieśni kompozytorów : W. A. Mozarta, G. Carissimiego, J. Weckerlina, S. Rachmaninova, P. Czajkowskiego, L. Różyckiego, S. Moniuszki, W. Żeleńskiego, I. Paderewskiego, F. Chopina, J. Bocka, P. Sorozábala, A. Sullivana, V. Chiara, G. Gershwina, I. Kalmana, F. Lehara.

   12:00 Szczecińskie Am’cary i Przyjaciele dla Pawła, Łasztownia

   Charytatywne wydarzenie dla Pawła Szulca – strażaka-ratownika i nurka PSP, który po wypadku samochodowym  usłyszał diagnozę – guz mózgu. W programie imprezy: przejazd autami amerykańskimi i klasycznymi, pokazy strażackie, dmuchane zamki i wiele innych.

   13:00 Festiwal Wina Pomorza Zachodniego, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, wstęp wolny

   15:00 Kolacja dla głupca, Scena na Łasztowni Teatru Polskiego, bilety: 35-50 zł

   Komedia mistrza gatunku! Tytułowa kolacja dla głupca, to kolacja, na którą każdy z grupy przyjaciół wyszukuje i zaprasza możliwie najgłupszego osobnika. Zabawa polega na tym, aby przez cały wieczór utrzymać w tajemnicy fakt, że stanowi on obiekt żartów, a równocześnie skłonić go do mówienia. Wygrywa ten z przyjaciół, który przyprowadzi „arcymistrza w swoim gatunku”. Taki jest punkt wyjścia sztuki, jednak przypadek płata figla planom i myśliwy staje się ofiarą...

   17:00 Król Potworów,  Teatr Współczesny, bilety:35 zł - 50 zł

   18:00 Trubadur G. Verdiego, Opera na Zamku, bilety:  45-105 zł

   19:00 Anna Nowik &Swing Lovers / In New Orlean, CKE Stara Rzeźnia, bilety: 50 zł

   Szczeciński zespół SWING LOVERS zaprasza na koncert, połączony z promocją płyty. Projekt IN NEW ORLEANS ma na celu popularyzację jazzu tradycyjnego, tzw. dixieland’u, stylu niezwykle pozytywnego i lekkiego w odbiorze, który swą dynamiką i kolorytem przenosi widza i słuchacza w lata ’20-te ubiegłego stulecia.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!