Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   24°

   W samorządach siła – spotkanie prezydentów miast Unii Metropolii Polskich

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   W samorządach siła – spotkanie prezydentów miast Unii Metropolii Polskich

   Prezydenci największych polskich miast podczas Zarządu i Rady Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza podsumowali działania fundacji i samorządowe za rok 2022.

   – W tych ostatnich latach, w ostatnich miesiącach widać było, że nie ma w Polsce takiego problemu, który nie byłby przerzucany przez rządzących na samorządy. Żaden z tych obszarów nie jest obszarem naszej podstawowej działalności, wszędzie tam samorządy stawały na wysokości zadania, wszędzie tam staraliśmy się pomagać naszym mieszkańcom. To jest nasz obowiązek. – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i przewodniczący Rady UMP.

   Ostatnie lata to dla samorządów same wyzwania: pandemia COVID-19, przyjmowanie ukraińskich uchodźców do Polski, energetyka, sprawa węgla, edukacja. Podczas Rady Unii Metropolii Polskich prezydenci podsumowali wszystkie te zagadnienia i obradowali na temat najpilniejszych tematów, które zdominują 2023 rok.

   Ceny gazu

   Unia Metropolii Polskich apeluje do spółek Skarbu Państwa o pilne wdrożenie rewaloryzacji zawartych ze stroną miejską kontraktów na kompleksową dostawę gazu ziemnego na rok 2023, analogicznie do podjętych działań w stosunku do przedsiębiorstw prywatnych.

   Swój postulat argumentuje tym, że gwałtowny spadek cen gazu na rynku światowym powinien skutkować rozszerzeniem katalogu podmiotów miejskich objętych ograniczeniem cen gazu. Miałoby się to przyczynić do zwiększenia ochrony mieszkańców miast w okresie niespotykanej od dziesięcioleci wysokiej inflacji w Polsce.

   - Chodzi o takie instytucje, jak np. palmiarnie czy ogrody botaniczne. Efekt jest taki, że dla tych podmiotów musieliśmy rozstrzygnąć przetargi i podpisać umowy na dostawy gazu dla tych jednostek po cenach 700- 900 a nawet więcej złotych za MWh. – mówiła Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. - W związku z czym koszty w naszych jednostkach wzrosły nawet 10 krotnie. Teraz, kiedy ceny na rynkach gazu spadły i sama państwowa spółka zadecydowała o podjęciu rozwiązań, które zamrażają ceny gazu dla biznesu wnioskujemy, żeby tą ochroną objąć wszystkie podmioty które są we władaniu jednostek samorządu terytorialnego.

   Edukacja jest najważniejsza

   Podniesiono również kwestię podwyższenia subwencji oświatowej dla JST, o którą samorządy walczą cały czas. Przygotowywane są rozwiązania systemowe przez Unię Metropolii Polskich, które zwiększałyby udział w subwencji do 3 proc. PKB.


   - Na każdym spotkaniu samorządowców, prezydentów miast dyskutujemy o problemach edukacji i oświaty. To nasze najważniejsze zadanie, najważniejszy wydatek naszych budżetów. Ale to też jest kwestia, która dotyczy wszystkich naszych mieszkańców, bo przecież wszyscy jesteśmy albo rodzicami, albo dziadkami czy wnukami i ten temat jest dla nas szalenie istotny. Niestety od paru lat zauważamy, że rząd pochodzi do finansowania oświaty sposób lekceważący – tłumaczył Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. - Dzisiaj subwencja oświatowa, którą otrzymują samorządy to jest poniżej 2% PKB. Oznacza to, że w wydatkach budżetu państwa oświata stanowi coraz mniejszy udział, co oczywiście nie pozwala zaspokajać podstawowych potrzeb tej sfery. Dlatego przygotowujemy rozwiązania ustawowe, aby zwiększać ten udział do 3%, żeby móc przygotować programy zachęcające młodych ludzi do pracy w zawodzie nauczyciela.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!