Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   13°

   W pracy na poważnie, a po godzinach... Poznaj pracowników ZDiTM

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   W pracy na poważnie, a po godzinach... Poznaj pracowników ZDiTM
   Arkadiusz Jarymowicz.jpg
   Bartosz Grzegolec_1.jpg
   Joanna Dąbkowska.jpg
   Marzena Olejnik.jpg
   Przemysław.jpg
   Radosław Szkolmowski.jpg
   Witold Cyran.jpg
   Joanna Skowronek.jpg

   W ciągu dnia wykonują niezwykle odpowiedzialne zadania. Są kierownikami podejmującymi ważne decyzje, pracownikami mającymi kontakt z mnóstwem petentów, ich praca jest stresująca i pełna wyzwań. Po godzinach grają w zespole rockowym, są strażakami, biegają, boksują, tańczą, prowadzą drużynę piłkarską. Poznajcie pracowników ZDiTM i spółek komunikacyjnych od kuchni.

   W ZDiTM i spółkach komunikacyjnych pracują setki ludzi. Niejednokrotnie pisaliśmy, że bez nich miasto stanęłoby, pogrążyło wręcz w chaosie. Urzędnicy kojarzą nam się wyłącznie ze sztywnymi osobami siedzącymi za biurkiem, a jeszcze taki stereotypowy „urzędas” to musi być wyjątkowo wredny i koniecznie leniwy! Wystarczy jednak przyjrzeć się bliżej, żeby przekonać się, że ludzie pracujący w naszych zarządowych i spółkowych strukturach są otwarci i niezwykle kompetentni, ale także zaangażowani w swoje zadania. Część z nich robi po godzinach pracy niezwykłe rzeczy. Dzięki temu dystansują się od problemów zawodowych, odstresowują, łagdnieją, czują się zdrowsi i pokonują własne słabości. Co najważniejsze udowadniają, że w każdym wieku i na każdym stanowisku można, a nawet warto mieć pasję. Poznajcie kilkoro z nas!

   Marzena Olejnik w ZDiTM pracuje od 1996 roku, jest Dyspozytorem Centrali Ruchu. Odpowiada za komunikację miejską, reaguje na to, co dzieje się na naszych ulicach. Choć emerytura zbliża się do niej wielkimi krokami, skutecznie ucieka przed nią biegając i trenując Nordic Walking. Zaledwie kilka dni temu zdobyła brązowy medal Mistrzostw Polski w maratonie Nordic Walking w kategorii kobiet 55-59 lat! Przez 13 lat jej pasją było bieganie - 10 km,15 km, pólmaratony, maratony min. Szczecin,Rotterdam,Wrocław,Kołobrzeg, biegi górskie min. na Kasprowy Wierch, Babią Górę, Góry Stołowe. Ze względów zdrowotnych w 2020 roku zamieniła wyczynowe bieganie na Nordic Walking. To dość młoda dyscyplina sportu ale coraz bardziej popularna, prężnie się rozwijająca. I jak mówi Marzena - jest dla każdego, młodego i starego. Treningi i uczestnictwo w zawodach to dla niej chęć rywalizacji, endorfiny, poznawanie nowych ludzi, zawiązywanie przyjaźni, poznawanie nowych miejsc, sposób na stres i złe samopoczucie.

   Mariusz Haraburda pracuje w Tramwajach Szczecińskich od roku 2009, obecnie na stanowisku Zastępcy Kierownika Wydziału Infrastruktury Tramwajowej. Odpowiada między innymi za utrzymanie elektroenergetyki trakcyjnej - sieć trakcyjna, podstacje trakcyjne, kable elektroenergetyczne, napędy zwrotnic oraz sygnalizacja najazdowa w całym Szczecinie. Jego pasje pozazawodowe to muzyka i boks. Od pierwszego treningu zafascynował się tą dyscypliną i teraz nie wyobraża sobie bez niej codziennej rutyny. Boks oprócz oczywistej poprawy i utrzymania wysokiej kondycji fizycznej oraz możliwości wyładowania emocji w kontrolowanych warunkach, dodatkowo pozwala oderwać się od codziennych problemów oraz ćwiczy samodyscyplinę - nie zawsze chce się iść na trening i się męczyć, a jednak to się robi! Jego drugą ucieczką jest muzyka. Gra na gitarze basowej od blisko 20 lat! Choć miał przerwę pomiędzy jednym zespołem rockowym  -"Wściekły pies", a kolejnym założonym w 2020 roku - "9 ulica" to nie wyobraża sobie życia bez grania.  Muzyka, podobnie jak boks, pozwala mu przynajmniej na moment zapomnieć o tym co jest tu i teraz i przenieść mnie do zupełnie innego świata, w którym po prostu czuje się dobrze. Jak mówi Mariusz jedno i drugie „ładuje baterie” potrzebne do normalnego życia.

   Joanna Dąbkowska od prawie 6 lat pracuje w ZDiTM w dziale Inżynieryjnego Zajęcia Pasa Drogowego. Brzmi poważnie, bo taki jest jej zakres obowiązków. Doskonale zna przepisy i dba o porządek w swoim zakresie, w śródmieściu. Od 2 lat trenuje boks, więc niech Was nie zwiedzie delikatna i piękna twarz naszej Pani inspektor. Jak mówi Asia po pierwszym kontakcie z rękawicą i salą wiedziała, że to sport dla niej. Przez godzinę odcina się całkowicie od wszystkiego. Na sali nie jest mamą, żoną, inspektorem tylko Aśką skupiającą się na tym, by nie dostać ciosu, a zadać ich jak najwięcej i najbardziej celnych…Całkowity reset, który daje jej siłę i energię na „walkę” z całym życiem, również w pracy. W boksie, tak samo jak w pracy nie ma miejsca na pomyłkę. W tym sporcie liczy się skupienie, siła, szybkość i technika. Oprócz korzyści dla ciała jest to bomba energii i pozytywnych emocji dla głowy. Asia po prawie dwóch latach ćwiczeń nie wyobraża sobie tygodnia bez treningu i sparingu, a jedyne czego żałuja to to, że tak późno trafiła na salę, poznała i pokochała ten sport.

   Radek Szkolmowski jest kierowcą autobusu w SPAK. Każdego dnia przewozi tysiące pasażerów, a poza godzinami pracy jest strażakiem w Ochotniczej Straży Pożarnej. Możliwość niesienia pomocy potrzebującym jest dla niego bardzo ważna. Każda akcja jest inna i uczy czegoś nowego. Dzięki pracy w straży pożarnej jest mu łatwiej podejmować decyzje prowadząc autobus. Przemierzając ulice Szczecina wie, że wszystko może się wydarzyć i w razie wypadku lub, gdy ktoś będzie potrzebował pomocy będzie w stanie szybko zareagować. Radek mieszka na wsi i dużo czasu spędza na pracach w ogrodzie. Kontakt z naturą jest dla niego czymś bardzo cennym. Wstając wcześnie rano przed pracą korzysta ze spokoju i  świeżego powietrza, które sprawia, że podczas pracy w miejskim chaosie może ze spokojem wykonywać swoje obowiązki.

   Joanna Skowronek od 7 lat jest filarem BOI w ZDiTM. Siłą swojego spokoju i łagodności potrafi wybrnąć z najtrudniejszych nawet sytuacji z petentami. To, co pomaga jej w codziennych zmaganiach w pracy to taniec. Asia przyznaje, że po całym dniu zmagania się z życiem, wchodzi na parkiet i nagle cały świat znika. Może poczuć się sobą, nic innego się nie liczy. Poza tym obcowanie z innymi osobami, z którymi łączy nas ta sama pasja, daje ogromną dawkę pozytywnej energii i siły do dalszego działania. Jak mówi, jeśli coś sprawa, że jest się szczęśliwym, nie musi mieć sensu dla nikogo innego. Taniec, szczególnie Bachata, działa fantastycznie na ciało, ale jeszcze lepiej na głowę

   Arkadiusz Jarymowicz w ZDiTM pracuje od blisko 10 lat, od niedawna zajmuje stanowisko kierownika w Dziale Utrzymania Czystości w Pasie Drogowym. Od lat jest związany ze sportem, a konkretnie z piłką nożną. Jako młody chłopak rozpoczął treningi w Pogoni, której jest wychowankiem i przez wiele występował w różnych klubach na różnych poziomach rozgrywkowych jako zawodnik.  Po zakończeniu przygody zawodniczej ukończył kurs trenerski i pozostał przy piłce nożnej, ale w innej roli. Aktualnie jest trenerem w klubie Iskierka Szczecin występującym w 4 lidze. Arek przyznaje, że jego praca nie jest typowo biurowa, często wymaga interwencji w terenie, uczestniczenie w różnych spotkaniach czy podejmowania decyzji. Spaja się to z tym co lubi, co robił praktycznie całe życie, a więc z ruchem i aktywnością oraz z przebywaniem pośród wielu ludzi. Łączy przyjemne z pożytecznym i sprawia mu to przyjemność.

   Przemysław od 2012 reprezentuje SPAD, jest kierowcą i pracownikiem działu eksploatacji. Każego dnia ma kontakt z innymi prowadzącymi pojazdy i wieloma pasażerami. Jego praca jest bardzo odpowiedzialna i stresująca, ale kilometry robi nie tylko „za kółkiem”, ale także „na 2 kołach”. Rowery towarzyszą mu od zawsze, ale miłość do nich przybrała na mocy podaczas wyprawy w Himalaje w 2017. Pewnego dnia postanowił zamienić autobus na rower i dojechał najwyżej jak się da na jednośladzie. Wspólnie z ekipą na dwóch kółkach pokonał w Nepalu 450 kilometrów, zdobył wysokość 5416m Teraz co roku bierze udział w ultramaratonach, a miesięcznie przejeżdża średnio 1000km! Ma 4 rowery i eksploatuje je bardzo mocno, bo jest to dla niego wielką odskocznią. Plan na ten rok to 12000 przejechanych kilometrów.

   Witold Cyran jest pracownikiem ZDiTM od 19 lat. W tej chwili realizuje się na stanowsku kierownika w dziale Inżynieryjnego Zajęcia Pasa Drogowego. Sport jest jego pasją od najmłodszych lat. Swóją przygodę rozpoczął od sekcji trampkarzy Pogoni Szczecin. Jego kariera wyczynowca nie trwała zbyt długo, ale amatorsko nie przestał się realizować. Miłośc do sportu pomogła mu w realizacji się na innym polu. W 2011 roku objął funkcję dyrektora sportowego klubu Pogoń’04 Szczecin grającego w Futsal Ekstraklasie. Przez 6 lat kreował politykę personalną, odpowiadał za kadrę i wizję drużyny.  W ciągu kilku lat jego obecności w klubie zdobył on dwa wicemistrzostwa Polski (w 2014 i 2016 roku). Od zeszłego roku pomaga w klubie piłki ręcznej Pogoń Szczecin. Witek przyznaje, że daje mu to satysfakcję, spędzanie czasu wolnego w inny sposób niż bezczynne siedzenie w domu, emocje podczas rywalizacji zespołów inne, niż będąc wyłącznie kibicem oraz zawiązywanie nowych kontaktów. Pasja zdecydowanie pomaga mu w pracy. Praca na stanowisku dyrektora sportowego nauczyła go jak zarządzać większą grupą ludzi.

   Bartosz Grzegolec od 5 lat jest motorniczym w Tramwajach Szczecińskich. Jednocześnie prowadzi swój profil Uwaga tramwaj! Z zamiłowania jest także fotografem. Zdanem Bartka fotografia to nie tylko sposób na zachowanie piękna natury czy emocji ludzkich, ale także doskonały sposób na uwiecznienie historii miast oraz środków transportu. Praca jako motorniczy daje mu możliwość połączenia pasji z zawodem. Często wykorzystuj swoje doświadczenie aby uzyskać najlepsze ujęcia tramwajów z różnych perspektyw. Jednym z największych wyzwań jest uchwycenie ruchu tramwaju i jego piękna w trakcie jazdy. Fotografia pozwala mu na relaks i odpoczynek od pracy, ale także na zaspokojenie ciekawości i hobby.

   To zaledwie kilka z wielu ciekawych osób, które każdego dnia pracują dla mieszkańców Szczecina. Można byłoby napisać o nich książkę, ale chcieliśmy pokazać ich z innej niż zawodowa strony. Urzednik też człowiek. Człowiek wielu talentów i pasji.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!