Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   10°

   Uratował życie rannemu motocykliście

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Uratował życie rannemu motocykliście

   To kolejny raz, kiedy strażnik miejski w wolnym od pracy czasie podejmuje działania, które ratują czyjeś życie. W ubiegłym tygodniu był to wypadek samochodowy z udziałem czwórki poszkodowanych osób, w piątkowe popołudnie kolejny strażnik po służbie wykazał się znajomością udzielania pierwszej pomocy, w dramatycznych niestety okolicznościach…

   24 czerwca około godziny 16.00 funkcjonariusz Straży Miejskiej wracając z pracy załatwiał prywatne sprawy przy Alei Niepodległości i stał się świadkiem zdarzenia drogowego, w którym poszkodowanym został motocyklista.

   - Z nieznanych powodów kierujący motocyklem przewrócił się nagle na jezdnię, strażnik natychmiast podbiegł do miejsca wypadku i po szybkiej ocenie bezpieczeństwa własnego przystąpił do działań ratowniczych - relacjonuje st. insp. Joanna Wojtach, Rzecznik Straży Miejskiej Szczecin. - U poszkodowanego na skutek urazu spowodowanego wywróceniem się na motocyklu doszło do częściowej amputacji kończyny dolnej wraz z rozległym krwotokiem. Taka informacja została przekazana służbom ratowniczym wezwanym na miejsce wypadku.

   W oczekiwaniu na przybycie Pogotowia Ratunkowego funkcjonariusz przystąpił do tamowania masywnego krwotoku, wraz z przybranymi do pomocy z tłumu „widzów” dodatkowych osób. W trakcie udzielania pierwszej pomocy zebrano od poszkodowanego wywiad „SAMPLE”- strażnik jest ratownikiem KPP, na wypadek utraty przytomności przez rannego mężczyznę.

   Wywiad SAMPLE to zebranie dokładnego wywiadu od poszkodowanego, które jest jedną z podstawowych czynności, jaką powinien wykonać ratownik, by uzyskać istotne informacje, które pomogą mu w ocenie stanu poszkodowanego. Uzyskane informacje przekazuje się medycznym służbom ratunkowym. Skrót SAMPLE składa się z: S (Symptomy), A (Alergie), M (Medykamenty), P (Przebyte choroby), L (Lunch), E (Eventy, czyli zdarzenia).

   Do czasu przybycia Zespołu Ratownictwa Medycznego monitorowano cały czas funkcje życiowe ofiary wypadku. Po przybyciu na miejsce zdarzenia ratowników medycznych strażnik przekazał informacje uzyskane z wywiadu SAMPLE oraz o zakresie czynności pierwszej pomocy udzielonej motocykliście. Dalszą akcję ratunkowa koordynował ratownik medyczny Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Po zabezpieczeniu poszkodowanego ratownicy medyczni stwierdzili, że zdecydowane i bezpośrednie działania ratownicze podjęte przez strażnika miejskiego przyczyniły się do uratowania życia rannego motocyklisty.

   Zdjęcie poglądowe : Źródło Pixabay

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!