Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      11°

      Uczciliśmy 40. Rocznicę podpisania porozumień sierpniowych

      Adam Morawski

      Adam Morawski

      Uczciliśmy 40. Rocznicę podpisania porozumień sierpniowych
      118653054_1235944360110214_2786484006419474047_n.jpg
      DSC_0221.JPG
      DSC_0226.JPG

      Sierpień 80 stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń tożsamościowych w historii Szczecina. 

      30 sierpnia 1980 roku w Szczecinie podpisano pierwsze z porozumień społecznych między niezależnymi związkami zawodowymi a stroną rządową, zawartych w wyniku strajków lipca i sierpnia 1980. Kolejne, zostały podpisane 31 sierpnia w Gdańsku oraz 3 września w Jastrzębiu-Zdroju. Porozumienia Sierpniowe dotyczyły podstawowych praw obywatelskich i pracowniczych, podwyżek płac i rekompensaty wzrostu kosztów utrzymania oraz uprawnień socjalnych, a także ograniczenia cenzury, uwolnienia więźniów politycznych i piętnowania nieprawidłowości w sprawowaniu władzy.

      Porozumienia Szczecińskie były ważnym elementem na drodze do przyszłej odbudowy społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, stanowiąc w swoim czasie nieformalną obywatelską „drugą konstytucję”.

      Iluminacja w hołdzie „Solidarności”

      30 i 31 sierpnia, by uczcić 40. rocznicę Porozumień Sierpniowych, jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w kraju i ikona architektoniczna naszego miasta - Filharmonia w Szczecinie - rozbłysnęła dzięki specjalnemu pokazowi iluminacji. Jeszcze tylko dziś od godziny 21:00 do północy fasada Filharmonii, na co dzień czyste białe "płótno", stanie się ruchomym obrazem nawiązującym symbolicznie do ważnych dla Polski, Europy i całego świata, wydarzeń. Tą iluminacją chcemy oddać hołd wszystkim uczestnikom zrywu, który miał miejsce w sierpniu 1980 roku oraz ofiarom komunistycznego reżimu.

      Wystawa plakatów - Sierpień 80 – Szczecin 2020

      Sierpień 80 – Szczecin 2020 to żywa galeria plakatu oglądana w formie spaceru po mieście. Do udziału zaproszeni zostali ważni przedstawiciele medium plakatu ze Szczecina. Artyści różnych pokoleń, odmiennego języka plakatu stworzyli uliczną galerię wielkoformatowych plakatów, odnosząc się swoimi pracami do historycznego wydarzenia, jak i do płynącej z niego lekcji dla współcześnie zmieniającego się miasta.

      15 sierpnia – 15 września 2020 r.

      Artyści i artystki: Dawid Czajkowski, Agnieszka Dajczak, Lex Drewiński, Piotr Depta-Kleśta, Marcin Papis „Kras”, Leszek Żebrowski

      Kurator: Stanisław Ruksza

      Wydarzeniu towarzyszyła akcja malowania muralu na placu przy placu Solidarności, na dachu CDP Przełomu – Muzeum Narodowego w Szczecinie przez Marcina Papisa „Krasa”.

      Mural

      Mural powstał na budynku przy ulicy Dunikowskiego. Widać go z daleka, bowiem ma 15 metrów wysokości i 12 metrów szerokości.

      Mural został zaprojektowany przez Sabinę Twardowską absolwentkę warszawskiej Akademii Sztuk. Dzieło wykonała Dorota Wójcik.

      Oficjalne odsłonięcie odbyło się w niedzielę, 30 sierpnia o godzinie 18.

      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!