Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   Tajne laboratorium w Tramwajach Szczecińskich?

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Tajne laboratorium w Tramwajach Szczecińskich?
   badanie_1.jpg
   badanie_3.jpg
   badanie_4.jpg
   badanie_21.jpg

   Tajne laboratoria są dobrym wątkiem kryminalnym dla pisarzy. Mało kto wie, że w Tramwajach Szczecińskich również znajduje się pomieszczenie do eksperymentów! Ostatecznie żaden pisarz nie zainteresował się jeszcze badaniami przez nas prowadzonymi, ale może to i lepiej. Możemy spokojnie pracować i dbać o bezpieczeństwo osób pracujących „przy napięciu”.

   Małe, zamknięte pomieszczenie. Zawieszone na ramie gumowe rękawice moczą się w wodzie i obserwujący to pracownicy spółki, wpatrujący się jednocześnie w monitory pełne różnych parametrów. Wydawałoby się błahe i nudne zadanie. Nic bardziej mylnego! Procesy, które są przeprowadzane i obserwowane w naszym laboratorium są niezwykle ważne i potencjalnie niebezpieczne.

   Przepisy BHP i wewnętrzne regulaminy dokładnie określają procedury dla pracowników części energetycznej wydziału infrastruktury sieciowej. Wszystkie osoby pracujące przy urządzeniach elektrycznych muszą dokładnie przygotować swoje stanowisko pracy, a w wielu przypadkach mieć stosowne rękawice i buty. Nie są to zwykłe „gumiaki”, ale sprzęt, który może uratować człowiekowi życie.

   W spółce jest prawie 400 elementów, które należy dokładnie sprawdzać i poddawać okresowym badaniom. Są to rękawice, półbuty i kalosze dielektryczne, drążki izolacyjne i uziemiacze przenośne. Sprawdza się je pod określonym napięciem:

    

   - rękawice 1 kV- badanie napięciem 5 kV, badanie co 6 miesięcy

   - rękawice 15 kV – badanie napięciem 20 kV, badanie co 6 miesięcy

   - drążki izolacyjne – badanie napięciem 100 kV, badanie raz na rok

   - drążki izolacyjne (krótkie) – badanie napięciem 50 kV, badanie raz na rok

   - półbuty – badanie napięciem 15 kV, badanie co 6 miesięcy

   - kalosze – badanie napięciem 5 kV, badanie co 6 miesięcy

   Sprzęt trzeba badać ponieważ ulega stopniowej degradacji przez procesy starzenia się materiału, promieniowanie słoneczne czy podwyższone temperatury. Możliwe są także uszkodzenia mechaniczne.

   - Elementy, które są uszkodzone mechanicznie lub nie przechodzą testów nie są dopuszczone do wydania pracownikom. Chodzi przecież o zdrowie i życie osób pracujących w spółce - powiedziała Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Szczecińskie.

   Nasze laboratorium badawcze dysponuje odpowiednim wyposażeniem zapewniającym utrzymanie spójności pomiarowej. Sprzęt zanurzony w wodzie poddawany jest oddziaływaniu odpowiedniego napięcia przez określony czas i pomiarze upływu prądu, który nie powinien przekraczać pewnej wartości. Pozytywny rezultat pozwala na dopuszczanie danego rodzaju wyrobu do użytkowania. Szczegółowe wymagania techniczne w stosunku do rękawic i obuwia elektroizolacyjnego oraz warunki wykonywania badań określone są w normach europejskich. Badanie przeprowadzane jest w osobnym pomieszczeniu i obserwowane przez szybę, ponieważ wysokość napięcia występująca podczas badań może być niebezpieczne także dla osób badających.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!