Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      Tajne laboratorium w Tramwajach Szczecińskich?

      Natalia Mróz

      Natalia Mróz

      Tajne laboratorium w Tramwajach Szczecińskich?
      badanie_1.jpg
      badanie_3.jpg
      badanie_4.jpg
      badanie_21.jpg

      Tajne laboratoria są dobrym wątkiem kryminalnym dla pisarzy. Mało kto wie, że w Tramwajach Szczecińskich również znajduje się pomieszczenie do eksperymentów! Ostatecznie żaden pisarz nie zainteresował się jeszcze badaniami przez nas prowadzonymi, ale może to i lepiej. Możemy spokojnie pracować i dbać o bezpieczeństwo osób pracujących „przy napięciu”.

      Małe, zamknięte pomieszczenie. Zawieszone na ramie gumowe rękawice moczą się w wodzie i obserwujący to pracownicy spółki, wpatrujący się jednocześnie w monitory pełne różnych parametrów. Wydawałoby się błahe i nudne zadanie. Nic bardziej mylnego! Procesy, które są przeprowadzane i obserwowane w naszym laboratorium są niezwykle ważne i potencjalnie niebezpieczne.

      Przepisy BHP i wewnętrzne regulaminy dokładnie określają procedury dla pracowników części energetycznej wydziału infrastruktury sieciowej. Wszystkie osoby pracujące przy urządzeniach elektrycznych muszą dokładnie przygotować swoje stanowisko pracy, a w wielu przypadkach mieć stosowne rękawice i buty. Nie są to zwykłe „gumiaki”, ale sprzęt, który może uratować człowiekowi życie.

      W spółce jest prawie 400 elementów, które należy dokładnie sprawdzać i poddawać okresowym badaniom. Są to rękawice, półbuty i kalosze dielektryczne, drążki izolacyjne i uziemiacze przenośne. Sprawdza się je pod określonym napięciem:

       

      - rękawice 1 kV- badanie napięciem 5 kV, badanie co 6 miesięcy

      - rękawice 15 kV – badanie napięciem 20 kV, badanie co 6 miesięcy

      - drążki izolacyjne – badanie napięciem 100 kV, badanie raz na rok

      - drążki izolacyjne (krótkie) – badanie napięciem 50 kV, badanie raz na rok

      - półbuty – badanie napięciem 15 kV, badanie co 6 miesięcy

      - kalosze – badanie napięciem 5 kV, badanie co 6 miesięcy

      Sprzęt trzeba badać ponieważ ulega stopniowej degradacji przez procesy starzenia się materiału, promieniowanie słoneczne czy podwyższone temperatury. Możliwe są także uszkodzenia mechaniczne.

      - Elementy, które są uszkodzone mechanicznie lub nie przechodzą testów nie są dopuszczone do wydania pracownikom. Chodzi przecież o zdrowie i życie osób pracujących w spółce - powiedziała Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Szczecińskie.

      Nasze laboratorium badawcze dysponuje odpowiednim wyposażeniem zapewniającym utrzymanie spójności pomiarowej. Sprzęt zanurzony w wodzie poddawany jest oddziaływaniu odpowiedniego napięcia przez określony czas i pomiarze upływu prądu, który nie powinien przekraczać pewnej wartości. Pozytywny rezultat pozwala na dopuszczanie danego rodzaju wyrobu do użytkowania. Szczegółowe wymagania techniczne w stosunku do rękawic i obuwia elektroizolacyjnego oraz warunki wykonywania badań określone są w normach europejskich. Badanie przeprowadzane jest w osobnym pomieszczeniu i obserwowane przez szybę, ponieważ wysokość napięcia występująca podczas badań może być niebezpieczne także dla osób badających.

      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!