Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      17°

      „Szczecińskie Standardy Zieleni w praktyce” – po konferencji

      Sylwia Cyza-Słomska

      Sylwia Cyza-Słomska

      „Szczecińskie Standardy Zieleni w praktyce” – po konferencji
      21.jpg
      22.jpg
      23.jpg
      24.jpg
      25.jpg
      27.jpg
      28.jpg
      29.jpg
      30.jpg

      Prezentacje, dyskusje, pokazy, a na zakończenie symboliczne sadzenie drzewa – za nami pierwsza taka, zorganizowana w Szczecinie, konferencja nt. dobrych rozwiązań dla  drzew w miastach.

      - To był ważny dzień, umożliwiający spotkanie osób, które w swojej pracy podejmują decyzje wpływające na drzewa w mieście – podsumowuje Marta Safader – Domańska, Ogrodniczka Miejska. – Szczególnie cieszy mnie obecność pracowników samorządu  i projektantów zajmujących się na co dzień  tzw. twardą, czy też szarą infrastrukturą. Efektywne działania dla drzew są niemożliwe bez dobrej komunikacji i współpracy architektów krajobrazu, projektantów dróg, infrastruktury podziemnej i architektów odpowiadających całościowo za przyjmowane rozwiązania.

      Podczas konferencji przedstawione zostały Szczecińskie Standardy Zieleni oraz mechanizmy organizacyjne, które sprawiają, że zawarte w nich idee zaczynają materializować się w przestrzeni miejskiej. W ramach wykładów można było również zapoznać się z  tradycyjnymi i innowacyjnymi rozwiązaniami, które mogą służyć drzewom, a także  wysłuchać wystąpienia na temat potrzeby fundamentalnej zmiany w myśleniu o relacji człowiek – natura, która powinna być podstawą zapobiegania zmianom klimatycznym i łagodzenia ich skutków. Słuchacze zapoznali się z doświadczeniami inspektora nadzoru dendrologicznego, który egzekwuje właściwą ochronę drzew na miejskich budowach. W podsumowaniu miasto, po prezentacji dotychczasowych praktycznych skutków prowadzonej od lat zielonej polityki, zapowiedziało pilotaż nowego programu „Zielone Śródmieście”, którego celem będzie zwiększanie masy zieleni w gęstej miejskiej zabudowie.

      Na zakończenie spotkania uczestnicy mogli zobaczyć jak wygląda i działa Air Spade, urządzenie, dzięki któremu możliwe jest wykonanie rozluźnienia oraz napowietrzenia struktury gleby, a także korytowania przy wykorzystaniu strumienia sprężonego powietrza. Jest to najmniej inwazyjna metoda przeznaczona do wykonywania prac ziemnych, również w obrębie systemów korzeniowych drzew.

      Organizatorzy konferencji: Urząd Miasta Szczecin, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oraz Polskie Towarzystwo Dendrologiczne.

      Załączniki

      • OCHRONA I ROZWÓJ TERENÓW ZIELENI W PROCESIE INWESTYCYJNYM.pdf

        application/pdf

        Pobierz
      • 2023_06_15 prezentacja Zarządzenie.pdf

        application/pdf

        Pobierz
      • 2023_06_15 Prezentacja zielone śródmieście.pdf

        application/pdf

        Pobierz
      • Prezentacja - J. Czerwińska WOŚR.pdf

        application/pdf

        Pobierz

      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!