Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   13°

   „Szczecińskie Standardy Zieleni w praktyce” – po konferencji

   Sylwia Cyza-Słomska

   Sylwia Cyza-Słomska

   „Szczecińskie Standardy Zieleni w praktyce” – po konferencji
   21.jpg
   22.jpg
   23.jpg
   24.jpg
   25.jpg
   27.jpg
   28.jpg
   29.jpg
   30.jpg

   Prezentacje, dyskusje, pokazy, a na zakończenie symboliczne sadzenie drzewa – za nami pierwsza taka, zorganizowana w Szczecinie, konferencja nt. dobrych rozwiązań dla  drzew w miastach.

   - To był ważny dzień, umożliwiający spotkanie osób, które w swojej pracy podejmują decyzje wpływające na drzewa w mieście – podsumowuje Marta Safader – Domańska, Ogrodniczka Miejska. – Szczególnie cieszy mnie obecność pracowników samorządu  i projektantów zajmujących się na co dzień  tzw. twardą, czy też szarą infrastrukturą. Efektywne działania dla drzew są niemożliwe bez dobrej komunikacji i współpracy architektów krajobrazu, projektantów dróg, infrastruktury podziemnej i architektów odpowiadających całościowo za przyjmowane rozwiązania.

   Podczas konferencji przedstawione zostały Szczecińskie Standardy Zieleni oraz mechanizmy organizacyjne, które sprawiają, że zawarte w nich idee zaczynają materializować się w przestrzeni miejskiej. W ramach wykładów można było również zapoznać się z  tradycyjnymi i innowacyjnymi rozwiązaniami, które mogą służyć drzewom, a także  wysłuchać wystąpienia na temat potrzeby fundamentalnej zmiany w myśleniu o relacji człowiek – natura, która powinna być podstawą zapobiegania zmianom klimatycznym i łagodzenia ich skutków. Słuchacze zapoznali się z doświadczeniami inspektora nadzoru dendrologicznego, który egzekwuje właściwą ochronę drzew na miejskich budowach. W podsumowaniu miasto, po prezentacji dotychczasowych praktycznych skutków prowadzonej od lat zielonej polityki, zapowiedziało pilotaż nowego programu „Zielone Śródmieście”, którego celem będzie zwiększanie masy zieleni w gęstej miejskiej zabudowie.

   Na zakończenie spotkania uczestnicy mogli zobaczyć jak wygląda i działa Air Spade, urządzenie, dzięki któremu możliwe jest wykonanie rozluźnienia oraz napowietrzenia struktury gleby, a także korytowania przy wykorzystaniu strumienia sprężonego powietrza. Jest to najmniej inwazyjna metoda przeznaczona do wykonywania prac ziemnych, również w obrębie systemów korzeniowych drzew.

   Organizatorzy konferencji: Urząd Miasta Szczecin, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oraz Polskie Towarzystwo Dendrologiczne.

   Załączniki

   • OCHRONA I ROZWÓJ TERENÓW ZIELENI W PROCESIE INWESTYCYJNYM.pdf

    application/pdf

    Pobierz
   • 2023_06_15 prezentacja Zarządzenie.pdf

    application/pdf

    Pobierz
   • 2023_06_15 Prezentacja zielone śródmieście.pdf

    application/pdf

    Pobierz
   • Prezentacja - J. Czerwińska WOŚR.pdf

    application/pdf

    Pobierz

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!