Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   14°

   Szczecin: Odśnieżanie chodników. Kto musi sprzątać?

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Szczecin: Odśnieżanie chodników. Kto musi sprzątać?

   Zima od kilku dni nie odpuszcza efektem są zaśnieżone i oblodzone chodniki. Straż miejska przypomina o ciążących na właścicielach i zarządcach obowiązkach związanych z oczyszczaniem chodników przyległych do posesji.

    Kto musi sprzątać

   Właściciele posesji mają obowiązek dbać o czystość i porządek na chodnikach. Dotyczy to wszystkich budynków, bez względu na ich przeznaczenie i sposób użytkowania. Czysto i bezpiecznie powinno być więc przed domkami jednorodzinnymi, ale też blokami, szkołami i urzędami. Obowiązek sprzątania błota, śniegu oraz lodu z chodników wzdłuż posesji mają: właściciele ,współwłaściciele, użytkownicy wieczyści, zarządzający nieruchomością lub ją użytkujący. Gdy w budynku jest wiele mieszkań, obowiązki właściciela przejmują osoby zarządzające, które zatrudniają firmę dbającą o porządek.

   Co trzeba sprzątać

   Jeśli jesteś właścicielem, masz obowiązek usuwać z chodników przed swoim domem wszelkie zanieczyszczenia i śmieci, a także błoto, śnieg oraz lód. Droga przed posesją powinna być bezpieczna.

   - Skoro spadł śnieg, musisz odśnieżyć chodniki i umożliwić ludziom bezpieczne przejście. Śnieg możesz zgarnąć na krawędź chodnika, tak żeby nie przeszkadzał chodzącym po nim ludziom. Nie wolno go zgarniać na jezdnię! – informuje st. insp. Joanna Wojtach, rzecznik prasowy Straży Miejskiej.

    Obowiązek uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń sprowadza się do usunięcia ich na brzeg chodnika od strony drogi. Ich wywóz należy do jej zarządcy.

   - Oblodzone chodniki powinny zostać posypane solą i piaskiem, co zapobiegnie ślizganiu się. Pamiętaj, że niebezpieczne dla przechodniów mogą być też zwisające z dachów sople lodu. Trzeba je zbijać tak, aby nie stanowiły zagrożenia. – dodaje Wojtach.

   Kto odpowiada za skutki wypadku

   Za skutki różnych wypadków, które będą spowodowane zwisającymi z dachu splami, czy oblodzonym chodnikiem odpowiedzialny jest właściciel posesji. W przypadku na przykład złamania nogi przez przechodnia na oblodzonym chodniku odpowiedzialność za to ponosi właściciel posesji, na którym, zgodnie z prawem, spoczywa obowiązek sprzątania danego odcinka.

   - Jeśli nie zadbano o odśnieżenie czy posypanie solą chodnika, a ktoś złamał rękę czy nogę, bo się na nim pośliznął, to może oprócz odszkodowania zażądać od właściciela (zarządcy) zwrotu kosztów leczenia, a nawet renty w razie utraty zdrowia lub kalectwa!  - tłumaczy Wojtach.

   Jeśli powierzono sprzątanie chodnika firmie specjalistycznej, wtedy to ona odpowiada za takie szkody. Każdy, kto miał taki wypadek, może dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Mówi o tym Kodeks cywilny, aby móc dochodzić odszkodowania, należy zebrać dowody, by uwiarygodnić doznaną krzywdę. Zasada jest taka: to na poszkodowanym ciąży obowiązek udowodnienia zaistnienia szkody w danym miejscu, czasie, z określonej przyczyny. Dlatego zawsze warto spisać dane świadków zdarzenia i wezwać na miejsce odpowiednie służby, na przykład straż miejską. Warto też wykonać dokumentację fotograficzną oblodzonego chodnika lub ośnieżonych schodów. Zachowanie to zdecydowanie przybliży do uzyskania odszkodowania. Przydatna jest również dokumentacja medyczna, która może być dowodem w sprawie, dlatego warto odwiedzić lekarza. Coraz częściej normą są roszczenia odszkodowania za utracone w wyniku wypadku wynagrodzenie, jeśli uszkodzenia ciała nie pozwalały na pracę. Potem należy złożyć  wniosek o odszkodowanie,  do ubezpieczyciela lub właściciela nieruchomości i  czekać na jego rozpoznanie. Jest na to 30 dni. W przypadku odmowy wypłaty pozostaje droga sądowa. Sprawcy w tego typu szkodach odpowiadają na zasadzie winy, czyli naruszenia określonych obowiązków poprzez ich niedopełnienie. Wina zatem musi być bezsporna i świadomie popełnione zaniechanie obowiązków, co w ekstremalnych i gwałtownych zmianach pogodowych nie zawsze jest do udowodnienia .

   Kiedy nie trzeba sprzątać

   Do obowiązków właściciela posesji nie należy:

   1) sprzątanie oraz odśnieżanie dróg,

   2) przystanków autobusowych i tramwajowych,

   3) sprzątanie chodnika w szczególnym przypadku - to znaczy wówczas, jeśli między granicą posesji a chodnikiem znajduje się trawnik czy pas miejskiej zieleni. Wtedy sprzątanie nie należy do właściciela posesji. Ten, jak wynika z przepisów, nie musi również uprzątać chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie samochodów.

   - Prawo mówi, że jeśli naszą posesję od chodnika oddziela pas miejskiej zieleni, to nie musimy go odśnieżać, bo wówczas jest to sprawa miasta czy gminy. - informuje Wojtach. 

    

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!