Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   Szczecin na plusie

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Szczecin na plusie

   Stabilność, odpowiedzialność i rozwój w czasach kryzysu. Tak wyglądały ostatnie lata w Szczecinie. Wpływ na działania miasta w niemal każdym obszarze miała pandemia koronawirusa, wojna w Ukrainie oraz inflacja.


   Budżet Miasta

   Szczecin od lat realizuje politykę finansową w bezpieczny i odpowiedzialny sposób. Mimo trudnych okoliczności i wielu niekorzystnych decyzji poprzedniego rządu dla samorządów co roku udawało się utrzymywać równowagę pomiędzy wydatkami bieżącymi a inwestycyjnymi. Wdrożona dyscyplina finansowa sprawiła, że możliwe było utrzymanie rozwoju Szczecina przy możliwie jak najmniejszych obciążeniach dla mieszkańców. Odzwierciedleniem takiego postępowania są ratingi naszego miasta, które w ocenie niezależnych, międzynarodowych agencji zawsze były możliwie najwyższe. Symbolicznym zwieńczeniem dobrej kondycji finansowej miasta jest tegoroczny budżet, w którym po raz pierwszy od lat nie ma deficytu, a jest nadwyżka.


   Infrastruktura sportowa

   Wśród licznych zadań i inwestycji prowadzonych na terenie Szczecina warto zwrócić uwagę jak w ostatnich latach zmieniły się w naszym mieście obiekty sportowe Miejskiego Ośrodka Sportu, Rekreacji i Rehabilitacji. Największą metamorfozę przeszły te przy ul. Kresowej i Arkońskiej. W tej pierwszej lokalizacji powstały m.in.: dwa pełnowymiarowe boiska z oświetleniem, trybuny na 700 miejsc oraz budynek szatniowo-socjalny. Z kolei w bezpośrednim sąsiedztwie Syrenich Stawów wybudowano duże boisko ze sztuczną nawierzchnią, które w sezonie jesienno-zimowym przykrywane jest halą pneumatyczną oraz boiska do futsalu, siatkonogi czy piłki plażowej. Miejsca parkingowe, chodniki i przede wszystkim małe boiska ze sztuczną nawierzchnią pod tzw. „balonem” to z kolei nowości w północnej części miasta, przy ul. Nehringa i Stołczyńskiej. Łącznie na rozbudowę wszystkich wspomnianych obiektów wydano ponad 35 mln zł.


   Perełki dla mieszkańców

   Jesienią 2019 roku miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Stoewer wrócił do domu, a Polacy po raz pierwszy w historii kupili niemieckie muzeum. W sumie do szczecińskiego Muzeum Techniki i Komunikacji trafiło blisko 900 eksponatów kultowej marki, w tym: 7 samochodów, 8 rowerów, kilkadziesiąt maszyn do pisania i szycia oraz kilkaset mniejszych przedmiotów. Za unikatową kolekcję Miasto zapłaciło ok. 3,3 mln zł.


   Nowe oblicze dawnej siedziby Filharmonii, czyli sala sesyjna towarzyszy nam od ponad dwóch lat. W zupełnie odmienionej przestrzeni regularnie spotykają się stowarzyszenia, instytucje, grupy mieszkańców i miejscy radni. Niespełna pół roku później otwarto z kolei salę ślubów, gdzie rozpoczyna się wspólna droga tysięcy nowożeńców, a także odbywają się uroczystości małżeńskich jubileuszy z udziałem najstarszych mieszkańców naszego miasta. W ramach inwestycji o wartości ok. 19 mln zł. przebudowano całe skrzydło ratusza, który przeszedł diametralną metamorfozę, a przy tym stał się  przyjazny osobom niepełnosprawnym.


   Pandemia COVID-19

   Lokalni przedsiębiorcy szczególnie odczuli skutki pandemii. Lockdown wiązał się z ograniczeniem działalności lub nawet tymczasowym zamknięciem wielu firm. Wychodząc naprzeciw przedsiębiorcom Miasto m.in.: zniosło opłatę targową, zwolniło lub przedłużyło termin płatności podatku nieruchomości, wprowadziło symboliczne opłaty za czynsz w lokalach komunalnych i prowadzenie ogródków gastronomicznych, a także – za pośrednictwem Szczecińskiego Funduszu Pożyczkowego - udzieliło kilkudziesięciu pożyczek 0% o łącznej wartości niemal 9 mln zł.

   Ważnym elementem walki z pandemią było również stworzenie Punktu Szczepień Powszechnych. Placówka działała blisko cztery miesiące na terenie hali sportowej Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Sowińskiego. Specjaliści ze Szczecińskiego Centrum Zdrowia podali w tym czasie mieszkańcom ponad 43 tysiące dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!