Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   Szczecin. Miejsce dobre do życia

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Szczecin. Miejsce dobre do życia

   Żadne miasto nie istniałoby bez swoich mieszkańców. Dbając o nich i ich potrzeby, a także zapewniając im odpowiednie warunki do życia i rozwoju sprawiamy, że Szczecin z każdym rokiem jest Miastem coraz bardziej przyjaznym.


   Oświata priorytetem

   Ostatnie lata w oświacie były wyjątkowo trudne. Gigantyczna rządowa reforma oświaty, w wyniku której cały system został wywrócony do góry nogami, konieczność przyjęcia podwójnych roczników do szkół ponadpodstawowych czy też konieczność podjęcia szybkich działań w obliczu napływu uczniów-uchodźców ogarniętej wojną Ukrainy, to tylko niektóre z wyzwań z którymi samorząd musiał zmierzyć się jako organ prowadzący publiczne placówki oświatowe. Pomimo tego, że wszystkie te kwestie cechował wysoki stopień skomplikowania, Szczecin poradził sobie z nimi bardzo dobrze, niejednokrotnie będąc wzorem dla innych polskich samorządów. Osoby odpowiedzialne za organizację pracy szkół starały się, dołożyć wszelkich starań by szczecińskie środowisko szkolne w jak najmniejszym stopniu odczuło negatywne skutki narzuconych działań.


   - Oświata od zawsze była dla mnie jednym z priorytetów i nic się nie zmieniło – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. – Uważam, że każda złotówka zainwestowana w ten obszar to pieniądze, które nie mogłyby zostać lepiej wydane. Co roku staramy się poprawiać i ulepszać nasze szkoły tak, by kolejne pokolenia młodych szczecinian miały jak najlepsze warunki do nauki i poszerzania swoich kompetencji.


   By uczniowie mogli rozwijać się i osiągać kolejne sukcesy w dobrych warunkach, Miasto nie tylko buduje kolejne nowe placówki, ale również modernizuje istniejącą już bazę oświatową. Między innymi dlatego też, środki przekazywane na rozmaite działania w sferze oświaty stanowią co roku największą część całego budżetu Gminy.

   Potwierdzeniem jakości nauczania w szczecińskich szkołach są między innymi zewnętrzne rankingi. Co roku nasze placówki zajmują wysokie miejsca między innymi w zestawieniu przygotowywanym przez miesięcznik „Perspektywy”. Także co roku szczecińscy uczniowie osiągają najlepsze wyniki z egzaminów ósmoklasisty czy egzaminów maturalnych w województwie zachodniopomorskim.

   Należy jednak podkreślić, że szkoły nie mogłyby dobrze funkcjonować bez odpowiedniej kadry. Władze Miasta od lat podkreślają palący problem zbyt niskich wynagrodzeń dla nauczycieli i marginalizowanie ich pracy. Dlatego też, w ramach własnych pieniędzy, w ostatnich latach Miasto zdecydowało się przyznać nauczycielom dodatkowe nagrody. To ukłon w ich stronę i jednocześnie podziękowanie za ich pracę i trud wkładany w wykonywanie codziennych obowiązków, zwłaszcza gdy musieli zmierzyć się z technologiczną transformacją w okresie pandemii COVID-19.


   Zadbać o psychikę młodych

   By jeszcze lepiej zadbać o szczecińskie środowisko szkolne, decyzją prezydenta Piotra Krzystka, w ostatnich miesiącach opracowany został specjalistyczny Program Wsparcia Psychologicznego Dzieci, Młodzieży i Nauczycieli. To odpowiedź na obserwowane i zgłaszane przez środowiska szkolne problemy ze zdrowiem psychicznym dzieci, a także wyniki badań stanu emocjonalnego uczniów i nauczycieli po pandemii COVID-19, które Szczecin przeprowadził jako pierwsze miasto w Polsce.

   Podstawowym celem Programu jest wzmocnienie dobrostanu młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych poprzez rozwój kompetencji miękkich, rozwijanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, wsparcie rozwoju emocjonalnego oraz rozwój umiejętności komunikacji społecznej oraz zadania związane z zwiększeniem dostępności do wsparcia psychologicznego – zarówno indywidualnego, jak i w ramach grup wsparcia poprzez działania prowadzone przez organizacje pozarządowe.    Zaopiekowani na każdym etapie życia


   Tylko w latach 2017-2023 liczba miejsc w szczecińskich placówkach opieki żłobkowej wzrosła aż o blisko 83%. Na tym jednak nie poprzestajemy. W najbliższym czasie na terenie Szczecina powstaną kolejne miejsca, w których najlepszą opieką zostanie objętych ponad 500 maluchów.

   - Opieka żłobkowa wymaga uwagi i odpowiednich warunków do tego, aby najmłodsi czuli się komfortowo i bezpiecznie, wtedy, gdy nie znajdują się pod opieką swoich rodziców czy opiekunów prawnych. Dlatego też ciągle powiększamy naszą bazę miejsc żłobkowych, tak by zapewnić szczecińskim rodzinom możliwie jak najlepsze warunki. – mówi Beata Bugajska, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych szczecińskiego magistratu

   Jednak nie tylko najmłodsi potrzebują miejsc, w których znajdą fachową opiekę oraz niezbędną im pomoc. Właśnie dlatego, tylko w ostatnich latach Gmina utworzyła tak wyjątkowe miejsca jak Centrum Inicjatyw Rodzinnych, Centrum Seniora czy też Centrum Pomocy Szczecin Ukrainie. To właśnie tam wszyscy zainteresowani mogą skorzystać z fachowego doradztwa specjalistów, uzyskać informacje, które pozwolą im na łatwiejsze odnalezienie się w otaczającej nas, często wymagającej, rzeczywistości oraz po prostu ciekawie spędzić czas wśród życzliwych im ludzi.

   Kolejnym obszarem, w którym Miasto wyszło naprzeciw oczekiwaniom swoich mieszkańców było stworzenie miejskiego programu In vitro. Głównym celem zadania jest zapewnienie szczecińskim parom dotkniętym niepłodnością  dostępu do procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Dzięki realizacji programu na świat przyszło na świat ponad 140 małych szczecinian! To realne efekty, które pozwoliły wielu szczecińskim rodzinom na spełnienie ich największego marzenia.

   Wszystkie działania Szczecina na rzecz rodzin zostały docenione przez Związek Dużych Rodzin 3+. To właśnie ta organizacja nadała stolicy Pomorza Zachodniego, jako jednemu z pierwszych miast w Polsce, Certyfikat Samorządu Przyjaznego Rodzinom. Wyróżnienie zostało przyznane za dotychczasową działalność Gminy w obszarze polityki rodzinnej.


   Pamiętać o wszystkich potrzebach

   Miasto, które chce określać się mianem miejsca dobrego do życia musi również pamiętać o innych potrzebach swoich mieszkańców, również między innymi tych z zakresu kultury. Dlatego też, w ostatnich latach w Szczecinie powstały kolejne ciekawe instytucje kultury, które mocno wzbogaciły ofertę stolicy Pomorza Zachodniego w tej sferze. 

   W przepięknie odrestaurowanej, zabytkowej Willi Lentza czy też nowoczesnym Domu Kultury „Krzemień” każdy zainteresowany znajdzie coś dla siebie, bowiem dziś te miejsca na co dzień tętnią życiem. Jednak to nie wszystko. W ostatnich miesiącach, zgodnie z wolą mieszkańców Gmina nabyła kultowe kino „Pionier 1907”. Obecnie trwają prace nad ustaleniem kształtu formuły organizacyjno-prawnej. Wypływ na ostateczne decyzje w tym zakresie będą mieć również mieszkańcy Szczecina, którzy zostali poproszeni o wyrażenie swojego zdania w trakcie trwających konsultacji społecznych. 

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!