Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   Szczecin. Dlaczego nie ma węgla?

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Szczecin. Dlaczego nie ma węgla?

   Mieszkańcy Szczecina wciąż nie mogą kupić węgla na preferencyjnych warunkach. Powód? Firmy, które będą  prowadzić sprzedaż nadal  czekają na umowę  od rządowej spółki Węglokoks, która ma je zaopatrywać w surowiec. 

   To kolejny etap formalności, który przedłuża się z winy strony rządowej. Przypominamy, że Miasto oraz firmy które mają prowadzić sprzedaż na terenie Szczecina dopełniły wszystkich formalności i dotrzymały terminów określonych w ustawie. 

   - Praktycznie od 9 listopada, czyli od momentu zgłoszenia firm, jesteśmy gotowi do rozpoczęcia sprzedaży - informuje Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta. - Niestety, pomimo kolejnych pism, telefonów i rozmów z Pełnomocniczką Wojewody ds. węgla, Wojewodą Zachodniopomorskim oraz przedstawicielami Ministerstwa Aktywów Państwowych, sprawy stoją w miejscu.

   Od 14 dni Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz spółka Węglokoks nie są  w stanie przesłać umowy do szczecińskiego Węglobudu (lidera porozumienia szczecińskich firm).

   Aktualne zapotrzebowanie szczecinian na węgiel, wynikające ze złożonych wniosków, wynosi już ok. 800 ton i codziennie rośnie. „Ustawa węglowa” weszła w życie 3 listopada, i mimo upływu 20 dni Ministerstwo Aktywów Państwowych i Węglokoks nie są w stanie zapewnić mieszkańcom Szczecina węgla.

   Przypominamy również, że sprzedaż  węgla na preferencyjnych warunkach przez pomioty zewnętrzne jest zgodna z zapisami  „Ustawy węglowej”.

   - Miasto Szczecin od początku uczestniczy w całym procesie i nadzoruje go: zainicjowaliśmy rozmowy z firmami zainteresowanymi sprzedażą,  braliśmy aktywny udział w spotkaniach z Wojewodą oraz przedstawicielami rządu, a obecnie interweniujemy u nich, aby przyspieszyć rozpoczęcie sprzedaży - mówi Paulina Łątka. - To również z inicjatywy Miasta firmy zadeklarowały obniżenie ceny węgla do 2000 tys. zł. (200 zł mniej niż dopuszcza ustawa).

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!