Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   11°

   Światowy Dzień Choroby Alzheimera

   Marta Kufel

   Marta Kufel

   Światowy Dzień Choroby Alzheimera

   21 września obchodzimy Światowy Dzień Choroby Alzheimera. Głównym celem obchodów jest podnoszenie świadomości społecznej oraz zwalczanie stygmatyzacji choroby oraz osób cierpiących na to schorzenie.

   Alzheimer jest zaliczany do schorzeń neurodegeneracyjnych, które należą do najpoważniejszych chorób dzisiejszego społeczeństwa. Charakterystycznym objawem jest stopniowa utrata pamięci związana z zaburzeniami procesów poznawczych taki jak orientacja przestrzenna, poprawne liczenie czy upośledzenie mowy. Początkowo objawy mogą być mylone z typowym zachowaniem związanym ze starzeniem się. Chory zaczyna zapominać podstawowe rzeczy – pojedyncze słowa, nie rozpoznaje osób i znanych miejsc, nie wie jakie jest dzień czy godzina. Później pojawiają się wahania nastroju, złość, niechęć do kontaktów z ludźmi i coraz poważniejsze kłopoty z pamięcią.

   Czynnikami ryzyka występowania choroby Alzheimera mogą być:

   - zaawansowany wiek

   - obciążenia rodzinne

   - mutacje genów

   - długotrwałe, wysokie ciśnienie

   - długotrwały stres

   - przebyte urazy głowy

   - duże stężenie homocysteiny

   - niedobór witamin z grupy B odpowiadających za przewodnictwo nerwowe

   - brak ćwiczeń pamięci - co powoduje nietworzenie się nowych połączeń nerwowych.

   Również w Szczecinie przybywa osób, które cierpią z powodu choroby Alzheimera. Miasto wspiera opiekunów poprzez realizację programu Bon Alzheimer 75 w którym można uzyskać pomoc finansową w wysokości 2000 zł rocznie. Środki można przeznaczyć na dowolne wydatki związane z opieką nad chorym. W 2022 ze świadczenia skorzystało 591 opiekunów, wydatkowano 1 133 000 zł.

   W domu pomocy społecznej przy ul. Kruczej funkcjonują miejsca dedykowane całodobowej opiece nad chorymi ze zdiagnozowaną chorobami otępiennymi. Działa tam także dzienny dps dedykowany osobom z chorobą Alzheimera. Chorzy mają tam zapewnioną profesjonalną opiekę dostosowaną do swoich potrzeb.

   Dodatkowo w latach 2020-2023 realizowany był na terenie miasta projekt „Zaopiekowani”, którego głównym celem było wsparcie opiekunów oraz osób cierpiących na różnego rodzaju choroby otępienne. Pomimo zakończenia realizacji projektu w okresie jego trwałości czyli od sierpnia 2023 r. do końca lutego 2027 w domu pomocy społecznej przy ul. Kruczej w dalszym ciągu prowadzona będzie świetlica wytchnieniowa dla 10 osób, świadczone będą usługi szkoleniowo-doradcze dla opiekunów, a także prowadzona będzie wypożyczalnia sprzętu wspomagające oraz pielęgnacyjnego. Szczegółowe informacje: zaopiekowani.szczecin.pl.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!