Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   Stwórz z nami Zastępczy Dom

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Dzień Rodzicielstwa Zastępczego, który przypada 30 maja, to moment w którym składamy podziękowania wszystkim osobom, które prowadzą różne formy pieczy. Stale poszukujemy nowych kandydatów, którzy byliby gotowi podjąć się tej wymagającej, jednak dającej ogromną satysfakcję roli.

   W Szczecinie funkcjonuje obecnie niemal 500 rodzin zastępczych. Choć na pozór mogłoby się wydawać, że to dużo to stale potrzebujemy nowych kandydatów gotowych by zaopiekować się dziećmi, które z różnych względów nie mogą wychowywać się w rodzinach biologicznych.

   Zdecydowana większość rodzin zastępczych to rodziny spokrewnione (322) czyli takie, w których opiekę sprawują krewni np. dziadkowie oraz rodziny niezawodowe (130). Dodatkowo prowadzone są także 32 formy zawodowej pieczy zastępczej takie jak rodzinne domy dziecka, rodziny zastępcze zawodowe i specjalistyczne oraz rodziny pełniące funkcję pogotowia opiekuńczego. W sumie w pieczy zastępczej rodzinnej jak i instytucjonalnej przebywa obecnie 900 dzieci.

   - Cały czas mamy duże potrzeby jeśli chodzi o nabór kandydatów i utworzenie nowych form zawodowej pieczy zastępczej - informuje Maciej Homis, rzecznik prasowy miasta ds. pomocy społecznej.- Nabór prowadzony jest przez cały rok. Kandydaci od samego początku procesu otoczeni są pomocą i wsparciem pracowników Działu Pieczy Zastępczej. Każda z rodzin zastępczych otrzymuje środki finansowe na utrzymanie swoich podopiecznych, a rodziny zawodowe otrzymują dodatkowo wynagrodzenie za swoją pracę.

   W przypadku osób, które mieszkają obecnie w małym mieszkaniu istnieje możliwość wynajęcia większego lokalu lub domu, w którym utworzona zostanie nowa forma pieczy zastępczej.

   - Partycypujemy również w kosztach utrzymania mieszkania - mówi Maciej Homis. - Rodziny zastępcze mogą skorzystać też z wielu dodatkowych form wsparcia takich jak dofinansowanie wypoczynku dziecka, dodatkowe punkty przy rekrutacji do żłobków i przedszkoli, bezpłatna pomoc specjalistów takich jak psycholog, pedagog czy prawnik.

   Kandydaci na rodziców zastępczych przechodzą kwalifikację, badania psychologiczne oraz cykl szkoleń. Po ukończeniu szkoleń uczestniczą także w „praktykach” i poznają jak wygląda codzienna praca i funkcjonowanie rodzin zastępczych.

   Osoby zainteresowane stworzeniem nowych form pieczy zastępczej zapraszamy do kontaktu z naszym Działem Pieczy Zastępczej pod nr tel.: 91 44 10 427, 697 801 772.

    

   Więcej informacji:  https://zastepczydom.szczecin.eu

    

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!