Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Szczecin. Wyłożenie publiczne

Robert Duchowski

Projekt najważniejszego dokumentu planistycznego Szczecina — Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Szczecin (Studium 2021) wchodzi w ostatnią fazę konsultacji społecznych —wyłożenie publiczne.
Od 1 do 23 grudnia br. każdy będzie mógł się zapoznać z propozycjami planistów i wyrazić swoją opinię oraz zgłosić wnioski. Po przeanalizowaniu wszystkich głosów projekt zostanie skierowny do Rady Miasta.
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta wskazuje najważniejsze wyzwania w perspektywie nadchodzących 25 lat i określa kierunki polityki przestrzennej stolicy Zachodniopomorskiego. Opracowanie projektu Studium poprzedziła ponad dwuletnia praca planistów, ekspertów i analityków.
Decyzją prezydenta Piotra Krzystka ostateczny kształt dokumentu ma być efektem dyskusji z mieszkańcami. Dlatego już na przełomie marca i kwietnia 2021 roku miasto prowadziło prekonsultacje społeczne. Choć na tym etapie formalnie głos mieszkańców nie był wymagany to prezydent zdecydował, że w ten sposób będzie można zebrać jak najwięcej opinii uwag i propozycji już na wstępie procedury uchwalania studium. Po powszechnych konsultacjach miasto zorganizowało także badania jakościowe - cykl warsztatów strategicznych, które miały pomóc w lepszym poznaniu ambicji, oczekiwań i obaw szczecinian co do rozwoju ich miasta.
Zgodnie z prawem projekt dokument był poddawany opiniowaniu przez zewnętrzych specjalistów np. Miejską Komisję Architektoniczo-Urbanistyczną oraz szereg instytucji wyższego rzędu. W ostatecznym kształcie projekt Studium 2021 poddany jest publicznej ocenie w trybie wyłożenia publicznego, a 15 grudnia br. odbędzie się otwarta debata online nad zapisami Studium.
W Studium zapisano wizję tworzenia miasta zwartego, efektywnego i przyjaznego dla mieszkańców. Projektowana metropolia ma być odporne na zmiany demograficzne, ekonomiczne i środowiskowe. Dążące do wzmocnienia gospodarczego, wspierające rozwój szkolnictwa wyższego. Szczecin ma rozwijać i wzmacniać układ funkcjonalno-przestrzenny związany ze wzrostem koncentracji instytucji i podmiotów ważnych dla miasta i regionu, na terenie obejmującym Stare Miasto, Śródmieście i Łasztownię. Studium ma pomóc lepiej gospodarować pieniędzmi przeznaczonymi na reurbanizację, rewitalizację oraz wzmocnienia obszaru zwartej zabudowy z wykształceniem lokalnych centrów usługowych. Wzmacniać rozwój systemów komunikacji i wsparcie transportu publicznego, rowerowego i pieszego.
W okresie do 2050 roku do największych wyzwań dotykających Szczecin zaliczono: procesy ludnościowe o daleko idących skutkach społecznych, tempo rozwoju gospodarczego, zmiany w gospodarce warunkowane zmianami klimatu i wdrażaniem Europejskiego Zielonego Ładu oraz metropolizację przestrzeni miejskiej.
Szacuje się, że w 2050 roku w Szczecinie będzie około 380 tysięcy mieszkańców. Nakłady z budżetu na infrastrukturę techniczną, komunikacyjną i społeczną, obsługującą powstającą zabudowę mieszkaniową, usługową i produkcyjno-składową, wyniosą około 12 mld złotych.
Rezerwy terenów, obejmujące łącznie około 5,8% powierzchni administracyjnej miasta, dostępne w całym jego obszarze, zapewnią dalszy rozwój usług (wzmocnienie lokalnych centrów usługowych, wprowadzenie usług ogólnomiejskich i metropolitalnych oraz usług na rzecz podmiotów gospodarczych).
Główną zasadą polityki przestrzennej ma być oszczędne gospodarowanie zasobami przyrodniczymi, przestrzennymi i infrastrukturalnymi w znaczeniu spójności przestrzennej i kształtowania społeczno-środowiskowych wyznaczników jakości życia w miejscu zamieszkania. W Studium wskazywany jest rozwój obszarów zwartej zabudowy i dostępności komunikacyjnej, minimalizujący ponoszone przez mieszkańców koszty dostępu do miejsc pracy i do miejskiej infrastruktury społecznej.
Zobacz: Projekt Studium 2021