Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      Straż Miejska w Szczecinie podsumowała miniony rok

      Natalia Mróz

      Natalia Mróz

      Straż Miejska w Szczecinie podsumowała miniony rok

      Telefon dzwoni co dwie minuty, tysiące interwencji, mandatów, szkolenia dzieci, działania na rzecz osób bezdomnych, wspólne patrole z innymi służbami, m.in. przy zabezpieczaniu wielu imprez, które ruszyły z pełną parą po covidowej przerwie. 

      W 2023 roku szczecińska Straż Miejska wyznaczyła priorytety działań, to sześć głównych obszarów działania:
       

      1. Działania zmierzające do poprawy stanu porządku publicznego i spokoju
      2. Działania prewencyjne zmierzające zapobieganiu popełniania wykroczeń
      3. Działania zmierzające do poprawy stanu porządku i czystości na terenie Gminy Miasto Szczecin
      4. Egzekwowanie przestrzegania zakazu spalania odpadów
      5. Działania w zakresie gospodarowania odpadami
      6. Egzekwowanie przestrzegania przepisów przez uczestników ruchu drogowego

      Ze wszystkich zestawień  wynikało, że właśnie to ostatnie najbardziej irytuje szczecinian. Na 30 073 ( w tym 20 706 telefonicznych) zgłoszeń od mieszkańców aż 59 % dotyczyło nieprawidłowego parkowania. Efekt: 38 228  interwencji i kontroli z zakresu ruchu drogowego.

      Na kolejnej pozycji najczęstszych zgłoszeń telefonicznych (16 proc.) były sprawy związane z zakłócaniem spokoju i porządku publicznego, dalej uplasowały się sprawy dotyczące czystości i spraw porządkowych, zwierząt w mieście, zanieczyszczania powietrza i spalania odpadów.





       

      - Straż miejska w Szczecinie szczyci się się też prowadzoną od 17 lat profilaktyką w szkołach i przedszkolach. To ta część działalności funkcjonariuszy, która nie budzi emocji. Zrealizowano 1 290 prelekcji w placówkach oświatowych, w których uczestniczyło 29 680 najmłodszych mieszkańców miasta - informuje st. insp. Joanna Wojtach, rzecznik prasowy Straży Miejskiej. - Tematy to sprawy związane z kreowaniem w społeczności lokalnej pozytywnego wizerunku Straży Miejskiej, propagowania podejmowanych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego, edukacji dzieci i młodzieży z bezpieczeństwa na ulicy, w internecie, w kontakcie z obcymi, zwierzętami itp.

       

      W 2023 roku przypadła 30 rocznica przekształcenia szczecińskiej Straży Miejskiej w samodzielną jednostkę budżetową. Przez poprzedzające to wydarzenie dwa lata  strażnicy miejscy funkcjonowali w strukturach Urzędu Miasta Szczecin, często zwano ich wtedy Strażą Prezydencką. Przez te w sumie 32 lata przeszli długą drogę i transformację zarówno pod względem wizualnym, jak i przede wszystkim kompetencyjną. Jedno nie zmieniło się od lat: zostali powołani do strzeżenia porządku i ładu publicznego i na straży tego porządku stoją i dzisiaj.


       
      - A dzisiaj to ponad 140 osób: funkcjonariuszy i pracowników cywilnych, przeprowadzka z Urzędu do własnej siedziby, zamiana cywilnych ubrań, własnych samochodów na mundury i radiowozy, jednej regulującej funkcjonowanie SM ustawy o Policji na kilkadziesiąt aktów prawnych: ustaw i rozporządzeń. Wielozadaniowość , wszechstronność- w miarę posiadanych sił i środków to dzisiejsza rzeczywistość a wszystko w służbie społeczności lokalnej - dodała Wojtach.
       

      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!