Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   18°

   Śródmieście znów będzie świętować!

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Śródmieście znów będzie świętować!

   Stowarzyszenie „Oswajanie miasta” i ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki wraz z partnerami i mieszkańcami Śródmieścia zapraszają na szóstą już edycję święta tej części miasta.

   W ostatni weekend października będzie można wziąć udział w spacerach, warsztatach, odwiedzić chwilową wystawę fotograficzną, a nawet zatańczyć na potańcówce w teatrze. Wszystko bezpłatnie.

   To już 6. edycja Święta Śródmieścia – wydarzenia, którego celem jest zaproszenie szczecinian do odwiedzenia tej części miasta, odkrycia jego historii i niezwykłych miejsc oraz poznania pasjonatów działających tu każdego dnia. Z tej okazji w różnych punktach Śródmieścia, często nietypowych, odbywać się będą niepowtarzalne wydarzenia, do tworzenia których zaproszono artystów i twórców, aktywistów i animatorów. W tym roku zaproszenie to miało szczególny wymiar, bo część działań będzie organizowana przez laureatów konkursu „Sześć Śródmieście!”, ogłoszonego przez Stowarzyszenie „Oswajanie miasta”. „Nie zabraknie okazji do spotkań, rozmów i wspólnej zabawy. Wybierzemy się w głąb nieoczywistego Śródmieścia. Mamy nadzieję, że szczecinianie zdecydują się wyruszyć z nami” – zapowiada Paulina Stok-Stocka ze Stowarzyszenia „Oswajanie miasta”.

   Czego więc możemy się spodziewać od 27 do 29 października, bo w tych dniach trwać będzie Święto Śródmieścia? M.in. 2 miejskich spacerów: z Sabiną Wacławczyk (śladem śródmiejskich witryn) i Natalią Podkolziną (Szczecin oczami migrantki, spacer w jęz. ukraińskim z tłumaczeniem na jęz. polski) i 2 wystaw (fotograficznej Studia Minifot oraz performatywnej wystawy foto i prac graficznych młodych twórców związanych z Technikum Łączności i Multimediów Cyfrowych i Akademią Sztuki w Szczecinie), a także aż 10 sesji warsztatów zarówno dla dorosłych, jak i dzieci z różnych dziedzin – rękodzielniczych, teatralnych czy artystycznych. Przewidziana jest także ekspresowa mini zabawa terenowa z Fundacją Thebestofszczecin, wspólne szycie tęczowej flagi ze Stowarzyszeniem Lambda Szczecin oraz… potańcówka w teatrze. Tę ostatnią można potraktować jako rozgrzewkę przed Halloween i pojawić się w przebraniu np. śródmiejskiego maszkarona, pasztecika czy zupełnie innego symbolu tej części miasta.

   Spotkanie, które zwieńczy szóstą odsłonę Święta Śródmieścia będzie okazją do wspólnego celebrowania sąsiedztwa we wszystkich jego wymiarach. W Galerii OS17 przy ul. Bałuki 17 stanie stół, przy którym przy wspólnym posiłku spotkać będą mogli się starzy i nowi sąsiedzi – szczecinianie z urodzenia i z wyboru, różnych narodowości i o różnym pochodzeniu. Punktem wyjścia będzie pokaz filmu „Najem okazjonalny” autorstwa Weroniki Fibich i Adama Ptaszyńskiego oraz spotkanie z jego współtwórcami i bohaterami. Poniemiecka kamienica przy ul. Bolesława Śmiałego 47 oraz jej mieszkańcy i mieszkanki stały się bohaterami działań, prowadzonych przez Ośrodek Teatralny Kana, a ich tematem – sąsiedztwo, szczególnie w kontekście tych, którzy sąsiadami stali się, uciekając przed wojną czy prześladowaniami politycznymi we własnym kraju. O tym opowiada film, który będzie można zobaczyć w ramach Święta Śródmieścia.

   Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, dzięki wsparciu ze środków Gminy Miasto Szczecin, w ramach zadania „Sześć Śródmieście! Działania animacyjne na obszarze rewitalizacji”. Święto Śródmieścia realizowane jest przez Stowarzyszenie „Oswajanie miasta” i ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki wraz z partnerami.

   Pełen program 6. Święta Śródmieścia w załączeniu. Wydarzenie na Facebooku tutaj: https://fb.me/e/12BSeOP7F

   6. Święto Śródmieścia

   Program

   piątek, 27 października 2023

   godz. 14.00-20.00
   Śródmiejski patchwork: wspólne szycie tęczowej flagi

   organizuje: Stowarzyszenie Lambda Szczecin (laureat konkursu „Sześć Śródmieście”)
   gdzie: Lambda Szczecin, al. Jana Pawła II, 50/U7 (I piętro)
   Zbudujmy wspólnotę igłą i nitką, czyli wspólne szycie tęczowej flagi-sektorówki! Będzie to okazja do nawiązania nowych znajomości oraz rozpoczęcia – lub kontynuowania – swojej przygody z rękodziełem. Podczas wydarzenia każdy będzie mógł doszyć do flagi swój element. Na miejscu będą czekały tkaniny zapewnione przez śródmiejskie osoby queerowe - jeśli chcesz, możesz przynieść własny materiał. Nigdy wcześniej nic nie szyłeś/aś? Na miejscu znajdziesz osoby, które chętnie pomogą. Skończona flaga zaprezentowana zostanie 29 października o godzinie 19:00 w siedzibie Lambdy Szczecin przy poczęstunku i gorących napojach.

   godz. 16.30-19.00
   Recyklingowa rewelacja: tworzenie świec z naturalnego wosku – warsztaty

   organizuje: Fundacja Rewelacja (laureat konkursu „Sześć Śródmieście”)
   gdzie: ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki, ul. bł. Królowej Jadwigi 43/u1
   zapisy: rewelacja.fundacja@gmail.com (liczba miejsc ograniczona)
   Jak przygotować wosk, wybrać odpowiedni knot, a także dodać ulubione olejki eteryczne czy barwniki, by własnoręcznie stworzyć świecę. Uczestnicy mogą przynieść ze sobą małe naczynie np. słoiczek, w którym wykonają świece. Będzie to doskonała okazja, aby poznać proces produkcji świec oraz cieszyć się ich pięknem i zapachem. Odbędą się dwie tury warsztatów (16.30, 18.00).

   godz. 16.30-18.30
   Dyniowy zawrót głowy w Maleńkiej Krainie – warsztaty

   organizuje: Fundacja YOUkraine (laureat konkursu „Sześć Śródmieście”)
   gdzie: podwórko przy Niepublicznym Przedszkolu „Maleńka Kraina”, ul. Ściegiennego 29
   Dyniowe warsztaty będą zapowiedzią nadchodzącego Halloween i okazją do poznania nowych sąsiadów. Powstałe przedmioty po warsztatach będą ozdobą zewnętrzną. Do udziału „Maleńka Kraina” zaprasza wszystkie dzieci z rodzicami z okolicy.

   godz. 17.00-18.00
   Ekspresowa mini zabawa terenowa „Thebestofszczecin”

   organizują: Fundacja Thebestofszczecin i Galeria Balustrada w G.H. Turzyn
   gdzie: Galeria Balustrada w G.H. Turzyn, al. Bohaterów Warszawy 42
   Fundacja Thebestofszczecin zaprasza do udziału w mini zabawie terenowej, organizowanej we współpracy z Galerią Handlową Turzyn. Rywalizacja będzie wymagała od uczestników spostrzegawczości i szybkości, bo trwać będzie tylko godzinę! Ograniczona będzie jednak w większości tylko do wystawy fotograficznej „Za co kochamy Szczecin?” prezentowanej w Galerii. Start o 17.00 na 1 piętrze Galerii Turzyn (al. Bohaterów Warszawy 42). Wygrywa 20 pierwszych uczestników zabawy, którzy w najkrótszym czasie dostarczą wypełnioną kartę pytań z powrotem na miejsce startu. Do wygrania atrakcyjne nagrody: vouchery na zakupy, książki i gadżety dla dzieci.

    

   sobota, 28 października 2023

   godz. 10.00-13.00
   Usługi dla ludności – zrób to sam

   organizuje: MoZaiKa (laureat konkursu „Sześć Śródmieście”)
   gdzie: ul. Śląska 43/U1 (wejście od ul. Jagiellońskiej)
   MoZaiKa zaprasza wszystkich mieszkańców i gości Śródmieścia na otwarte warsztaty, na których samodzielnie będzie można wykonać dla siebie usługę i otworzyć się na nowe doznania i wyzwania. Warsztaty podzielone będą na trzy dyscypliny: Ceramika – zrób sobie miskę, Sztuki piękne – zrób sobie autoportret, Architektura – zrób sobie śródmieście. Jeśli pogoda dopisze spotkania warsztatowe odbędą się na powietrzu przy kawiarni MoZaIka, a przy niesprzyjającej aurze wewnątrz lokalu. Można dołączyć w każdym momencie. Wernisaż prac z zakresu sztuk pięknych i prezentacja makiety śródmieścia nastąpi w niedzielę o godz. 15.00 (prace będą do odbioru w kolejny weekend).

   godz. 11.00-15.00
   Święto Śródmieścia w Minifocie + wystawa fotograficzna
   organizuje: Studio Minifot (laureat konkursu „Sześć Śródmieście”)
   gdzie: al. Wojska Polskiego 12 + ul. Bałuki 17
   W „świąteczną” sobotę Studio Minifot będzie czekało na szczecinian! Będzie można zwiedzić zakład i zrobić sobie darmowe zdjęcie „w starym stylu” (format legitymacyjny z logo Minifotu). Dodatkowo w witrynie lokalu przy ul. Bałuki 17 (dawne przedszkole) czekać będzie wystawa zdjęć z tego legendarnego szczecińskiego zakładu fotograficznego.

   godz. 12.00-17.00
   Jesień w kolorach – warsztaty tworzenia stroików i wianków
   organizuje: Rada Osiedla Śródmieście-Zachód (laureat konkursu „Sześć Śródmieście”)
   gdzie: siedziba RO, ul. Łokietka 22 (wejście od podwórka)
   Stwórz własną jesienną dekorację wspólnie z sąsiadami. Można dołączyć w każdym momencie.

   godz. 12.00-14.00
   W śródmiejskiej dżungli – warsztaty teatralne dla dzieci od 3 do 6 lat i bliskich im dorosłych
   organizują: Stowarzyszenie „Oswajanie miasta”, ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki, Teatr Mały, Głowa mała
   gdzie: Teatr Mały, ul. Księcia Bogusława X 6
   zapisy: https://bit.ly/dzungla_maly (liczba miejsc ograniczona)
   W prawdziwej dżungli trzeba zachować czujność – w każdej chwili może na nas wyskoczyć dziki zwierz! Tu coś szeleści, tam coś stuka… i ten zielony gąszcz… Trzeba się nieźle nagimnastykować, żeby przetrwać. A jak to jest z miejską dżunglą? Trąbiący sznur aut, znienacka nadciągający tramwaj, skok na zebrę i długaśne schody! W miejskiej dżungli też nie jest łatwo. Jak sobie z nią poradzić? Chodźcie do nas! Wspólnie rozpracujemy, jak przetrwać w miejskiej dżungli – zrobimy rozgrzewkę, zaśpiewamy bojową pieśń, a przede wszystkim będziemy się dobrze bawić! Warsztaty poprowadzi Głowa mała - czyli duet Magdalena Gardas-Wasilewska i Karolina Sabat.

   godz. 12.00-15.00
   Stulatki. Pionierki biznesu. Wciąż najpiękniejsze.
   Spacer szlakiem unikatowych szczecińskich witryn z Sabiną Wacławczyk

   organizuje: Stowarzyszenie „Oswajanie miasta”, ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki
   start: basen fontannowy na skwerze im. Janiny Szczerskiej
   Spacer szlakiem obiektów, które, obok pomp berlinek czy rzeźbiarskich postaci na fasadach, są jednym z ciekawszych elementów naszego miejskiego dziedzictwa kulturowego. To premiera nowej trasy! Uczestnicy będą mieli okazję poznać nietuzinkowych ludzi, bez których te witryny nie cieszyłyby oczu, już dawno wylądowały na śmietniku lub na aukcji staroci. Poznacie zarówno laureatkę konkursu na Szczecińską Perełkę, jak i witryny, na które prawdopodobnie nigdy nie zwróciliście uwagi. Do części wnętrz, skrytych za witrynami, będzie można wejść.

   godz. 14.00-20.00
   Śródmiejski patchwork: wspólne szycie tęczowej flagi

   organizuje: Stowarzyszenie Lambda Szczecin (laureat konkursu „Sześć Śródmieście”)
   gdzie: Lambda Szczecin, al. Jana Pawła II, 50/U7 (I piętro)
   Zbudujmy wspólnotę igłą i nitką, czyli wspólne szycie tęczowej flagi-sektorówki!

   godz. 20.00
   Śródmiejska potańcówka w Małym

   organizują: Stowarzyszenie „Oswajanie miasta”, ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki, Teatr Mały gdzie: Teatr Mały, ul. Księcia Bogusława X 6
   Stowarzyszenie „Oswajanie miasta” i ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki wspólnie z Teatrem Małym zaprasza mieszkańców do roztańczonej zabawy podczas sąsiedzkiej potańcówki. Za konsoletą stanie Kasia Brzozowska. Podczas wydarzenia nie zabraknie ponadczasowych hitów, przy których bawić będą mogły się różne pokolenia. Imprezę można potraktować jako rozgrzewkę przed Halloween i pojawić się w przebraniu np. śródmiejskiego maszkarona, pasztecika czy zupełnie innego symbolu tej części miasta. Bo czy może być lepsze miejsce na pojawienie się w kostiumie, jeśli nie teatr?

    

   niedziela, 29 października 2023

   godz. 12.00-14.00
   Spacerowe dialogi „Szczecin oczami migrantki”

   Spacer w języku ukraińskim z tłumaczeniem na język polski
   organizują: Stowarzyszenie „Oswajanie miasta”, ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki
   start: Urząd Miasta, pl. Armii Krajowej 1 (od al. Papieża Jana Pawła II)
   Szczecin to miasto wyjątkowe. Wielonarodowe i wielokulturowe. W swojej burzliwej historii wybrzmiewały w nim akcenty polskie, niemieckie, szwedzkie, a nawet francuskie. A jak postrzegają miasto nowo przybyli mieszkańcy? Co im się podoba? Na co zwracają uwagę? Zapraszamy do niecodziennego spaceru, podczas którego mieszkańcy Szczecina będą mieli okazję wymienić się doświadczeniami i posłuchać opowieści o ich mieście z perspektywy migrantki. Będzie to spacer, podczas którego każdy będzie w stanie wcielić się w przewodnika, zabrać głos i opowiedzieć o swoich ulubionych zakamarkach miasta. Ponadto usłyszymy hymn miasta, poznamy jego symbole i wybitnych mieszkańców, spróbujemy odgadnąć dziwne rzeźbiarskie akcenty, znajdujące się na alei Jana Pawła II i dowiemy się o ukraińskich wątkach schowanych w Szczecinie. Prowadząca: Nataliia Podkolzina, tłumaczenie: Marko Saidov. Działanie sfinansowane z dotacji Fundacji Batorego.

   godz. 12.00-14.00
   Nasze miasto sztuką młodych – wystawa 

   organizują: Marta Baraniecka, Alicja Czajkowska, Konstancja Zabiegła (grupa nieformalna, laureat konkursu „Sześć Śródmieście”)
   start: plac Andersa, trasa: https://bit.ly/sztuka_mlodych
   Performatywna wystawa fotografii i prac graficznych młodych osób związanych z Technikum Łączności i Multimediów Cyfrowych i Akademią Sztuki w Szczecinie. Ich pokaz będzie odbywał się w miejskiej przestrzeni: przy Bałuki, Wojska Polskiego, Bohaterów Getta Warszawskiego, Piastów, Stanisława Żółkiewskiego, Bolesława Śmiałego. Prace są zapisem przemyśleń odnośnie społeczeństwa i momentów życia miejskiego. Wystawa jest refleksją nad przestrzenią wspólną, wymianą zdań i doświadczeń mieszkańców. „Zwiedzanie” tej nietypowej wystawy nie tylko pozwoli odkryć prace młodych twórców i twórczyń, ale także spotkać ich/je i wymienić się miejskimi spostrzeżeniami.

   godz. 13.00-15.00
   Odkrytki – sąsiedzkie pocztówki. Warsztaty
   organizują: Stowarzyszenie „Oswajanie miasta”, ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki
   gdzie: ul. Bałuki 17 (dawne Cafe Berlin)
   zapisy: kontakt@oswajaniemiasta.pl (liczba miejsc ograniczona)
   Warsztaty tworzenia „odkrytek” – sąsiedzkich pocztówek, prowadzone przez Weronikę Fibich. Podczas wspólnej pracy, uczestnicy będą mieli okazję podzielić się tęsknotami i zapamiętanymi obrazami z miejsca pochodzenia: krajobrazami, postaciami czy przedmiotami, które zapisały się w ich pamięci. Stworzone pocztówki będą inspiracją do odkrywania wspólnych doświadczeń, szukania podobieństw zamiast różnic. Warsztaty skierowane do młodzieży i osób dorosłych, szczególnie dla tych, którzy mieszkańcami Śródmieścia stali się w ostatnich latach – również osób z doświadczeniem migracyjnym i uchodźczym.

   godz. 15.00-16.00
   Usługi dla ludności – zrób to sam. Wernisaż prac

   organizuje: MoZaiKa
   gdzie: ul. Śląska 43/U1 (wejście od ul. Jagiellońskiej)
   Wernisaż prac z zakresu sztuk pięknych i prezentacja makiety śródmieścia, tworzonych w ramach warsztatów zorganizowanych podczas Święta Śródmieścia.

    

   godz. 14.00-16.00
   „Poczuj swoje miasto” - spacer/warsztat
   organizują: Julia Brodowska, Joanna Tyczkowska (grupa nieformalna, laureat konkursu „Sześć Śródmieście”)
   start: skrzyżowaniu ulic Królowej Jadwigi i Ściegiennego
   „Poczuj swoje miasto” to sąsiedzkie podróżowanie po przestrzeniach osiedli: Centrum, Śródmieścia-Zachód i Turzyn. Uczestniczki i uczestników tego spacero-warsztatu będą mogli opowiedzieć własne historie o miejscach na trasie, które stworzą nasz sąsiedzki obraz miasta. Zachęcamy do opowieści, które będą jak najbardziej sensorycznie - zawierając odczucia dotyku, smaku czy zapachu. Podczas spaceru każda osoba uczestnicząca będzie mogła przedstawić wybrane przez siebie miejsce, ale także nagrać historię innych uczestników/uczestniczki - bo rezultatem tego wędrownego spotkania będzie film o wspólnym sąsiedztwie. 

   godz. 17.00-20.00
   Pokaz filmu „Najem okazjonalny” + Wspólny Stół
   organizują: Stowarzyszenie „Oswajanie miasta”, ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki, OS17, Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Szczecinie
   gdzie: Galeria Obrońców Stalingradu 17, ul. Bałuki 17
   Spotkanie będzie okazją do wspólnego celebrowania sąsiedztwa we wszystkich jego wymiarach. W Galerii Obrońców Stalingradu 17 stanie stół, przy którym przy wspólnym posiłku spotkać będą mogli się starzy i nowi sąsiedzi – szczecinianie z urodzenia i z wyboru, różnych narodowości i o różnym pochodzeniu. Punktem wyjścia będzie pokaz filmu „Najem okazjonalny” autorstwa Weroniki Fibich i Adama Ptaszyńskiego oraz spotkanie z jego współtwórcami i bohaterami. Poniemiecka kamienica przy ul. Bolesława Śmiałego 47 oraz jej mieszkańcy i mieszkanki stały się bohaterami działań, prowadzonych przez Ośrodek Teatralny Kana, a ich tematem – sąsiedztwo, szczególnie w kontekście tych, którzy zostali sąsiadami, uciekając przed wojną czy prześladowaniami politycznymi we własnym kraju. O tym opowiada film, który będzie można zobaczyć w ramach Święta Śródmieścia.

   godz. 19.00-23.00
   Śródmiejski patchwork: prezentacja tęczowej flagi

   organizuje: Stowarzyszenie Lambda Szczecin (laureat konkursu „Sześć Śródmieście”)
   gdzie: Lambda Szczecin, al. Jana Pawła II, 50/U7 (I piętro)
   Prezentacja skończonej flagi szytej przez cały czas Święta Śródmieścia – przy poczęstunku i gorących napojach połączona z programem performatywnym w wykonaniu artystów queerowych.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!