Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   16°

   Sport i woda - związek idealny. Ile i jaką pić?

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Sport i woda - związek idealny. Ile i jaką pić?

   Ludzkie ciało składa się nawet w 80 % z wody. Tracimy ją każdego dnia, nawet kiedy wydaje się nam, że nic nie robimy. Żeby organizm działał sprawnie musimy płyny uzupełniać, w przeciwnym razie stajemy się rozdrażnieni, apatyczni, boli nas głowa i czujemy suchość w gardle. Choć ogromne upały chwilowo omijają Szczecin, to przypominamy kilka podstawowych zasad związanych z piciem wody, szczególnie podczas zwiększonego wysiłku fizycznego, np. biegania chociażby po Bulwarach.

   Odsetek wody w naszym ciele zmienia się z wiekiem i spada z 80% u noworodka do nawet 50 % osób starszych. Wodę tracimy każdego dnia poprzez wydzielanie potu, produkcję moczu (1-2 l na dobę ) oraz w trakcie oddychania (200-400 ml ). Tracimy ją nie tylko podczas intensywnych ćwiczeń, ale także w spoczynku - około 400-600 ml wody na dobę. Upalne dni powodują utratę nawet kilu litrów dziennie. By zachować równowagę te straty rekompensujemy sobie jedząc i pijąc.

   Upały, które nadeszły nad Polskę chwilowo oszczędzają Szczecin, ale lato jest czasem kiedy warto przypominać o tym jak ważne jest odpowiednie nawodnienie. ZWiK wspiera miejskie wydarzenia dlatego kolejny raz będzie można napić się wody podczas sobotnich biegów na Bulwarach.

   - Nie tylko poidełko, ale specjalne nalewaki pomogą ugasić pragnienie sportowców - informuje Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie. - Pamiętajcie, że w trakcie długiej i intensywnej aktywności fizycznej organizm reguluję temperaturę ciała, właśnie dlatego się pocimy i tracimy wodę szybciej i w większej ilości. Deficyt płynów w trakcie biegu może spowodować podwyższone tętno, skurcze mięśni i spadek koncentracji.

    

   - Przypominamy, że już w najbliższy weekend odbędzie się pierwszy z cyklu Biegów Bulwarowych, których jesteśmy partnerem - mówi Hanna Pieczyńska. - Woda i sport to związek idealny dlatego i w tym roku nie mogło nas zabraknąć w miejscu uwielbianym przez biegaczy i spacerowiczów. Właśnie dlatego cykl odbywa się pod nazwą Pij kranówkę i leć życiówkę!


   Biegowe Bulwarove już na stałe wpisały się w wakacyjny kalendarz wydarzeń nad Odrą. Rekreacyjne przebieżki po szczecińskich bulwarach każdego roku przyciągają grono biegaczy, którzy lubią aktywnie spędzać czas i namawiają do tego innych.

   Biegowe Bulwarowe to około 5 kilometrowa trasa poprowadzona prawobrzeżną stroną bulwarów, zahaczająca o Wyspę Grodzką, Bosmanat oraz zabytkowe Dźwigozaury. Start i meta biegu znajdują się na placu wieńczącym Łasztownię (pl. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy).


   Linki do zapisów:

   Biegowe Bulwarove https://www.protiming24.pl/startmeta/ev/biegowe-bulwarove

   Bieg Kota Umbriagi https://www.protiming24.pl/startmeta/ev/Bieg-Kota-Umbriagi

   Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę www.zstw.szczecin.pl

    

   Ile wody pić?

   Ministerstwo Zdrowia rekomenduje wypijanie od 1,5 do 2 litrów wody – w zależności od płci, temperatury otoczenia i aktywności fizycznej. W czasie intensywnego wysiłku i upałów nawet do 4–5 litrów na dobę. Przyjmuje się, że na jeden kilogram masy ciała, powinno się wypijać około 0,02 litra wody. Jednak zapotrzebowanie na wodę zależy tak naprawdę od wielu czynników.


   Jaką wodę pić?

   My rekomendujemy kranówkę! Jest zdrowa, przebadana i ma mnóstwo potrzebnych naszemu organizmowi mikroelementów. Skład mineralny naszej wody jest lepszy niż wielu popularnych wód źródlanych i mineralnych. Dla przykładu jeden z producentów podaje wartość 213 mg/l - to dwukrotnie mniej niż w naszych ujęciach – ZPW Miedwie 434 mg/l, ZPW Pilchowo 510 mg/l:

   Najważniejszym zadaniem wody jest zapobieganie odwodnieniu. Utrata wody powyżej 15 procent masy ciała może prowadzić do śmierci. Woda korzystnie wpływa także na naszą skórę, mózg, układ pokarmowy i nerki. Na stronie www.pacjent.gov.pl można znaleźć wskazówki jak wyrobić w sobie nawyk picia wody. Nasz organizm nie umie trzymać wody „na zapas”. Dlatego konieczne jest jej regularne picie, w małych porcjach – w ciągu całego dnia. Nawet wtedy, gdy nie czujemy pragnienia.

    

   Aby zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, przestrzegaj kilku zasad:

   1. Zacznij dzień od szklanki wody.
   2. Zabieraj wodę ze sobą wszędzie – w podróż, do pracy, na spacer, na plażę, na trening.
   3. Trzymaj wodę w zasięgu wzroku – w torebce, na biurku, w podręcznym bidonie.
   4. Wyznaczaj cele – podziel dzień na szklanki lub zaznacz na butelce, ile wody musisz wypić do określonej godziny.
   5. Dodaj smaku swojej wodzie – dorzuć do wody miętę lub ulubione owoce.
   6. Monitoruj picie wody – ustaw alarm w telefonie, zapisuj liczbę wypitych szklanek na karteczce (pomoże Ci w tym nasz licznik wypitej wody).
   7. Pij różnorodne płyny – oprócz wody wprowadź do jadłospisu napary ziołowe, herbaty, zupy, warzywa i owoce.
   8. Zakończ dzień szklanką wody.

   Wypracuj nawyk picia wody również u swojego dziecka. Daj dobry przykład – pij wodę przy dziecku i pokaż, że to wasza codzienna rutyna.
    

   Mity na temat kranówki

   • Woda ma w sobie dużo kamienia! MIT/FAKT – Kamień, który tak nam przeszkadza w czajniku czy innych urządzeniach AGD w naszych domach to nic innego jak wytrącone minerały. To co jest złe dla sprzętów jest bardzo dobre dla naszego organizmu.
   • W wodzie są zarazki i jest chlorowana? MIT – Do wody nie stosujemy chloru. Dawki dwutlenku chloru stosowane do dezynfekcji są dostosowane do aktualnych warunków i sprawdzane codziennie. Codziennie też wykonuje się kilkanaście analiz kontrolujących jakość wody w mieście. Wszystkie monitorowane parametry spełniają wymogi polskiego i europejskiego prawodawstwa. Zatem w wodzie przez nas dostarczanej nie ma żadnych zarazków.
   • Woda jest z Odry? MIT - W Szczecinie działają obecnie 3 ujęcia dostarczające wodę pitną:  powierzchniowe z jeziora Miedwie o głębinowe ze studni na Pilichowie i Skolwinie. Zakład Produkcji Wody Miedwie produkuje ok. 50 000 m3/dobę i zaopatruje prawie 90% powierzchni Szczecina (prawobrzeże w 100%). Reszta to Pilichowo i Skolwin ( na północy lewobrzeżnej części Szczecina).
   • Woda w kranie jest gorsza niż w butelce?

   MIT – kupowane wody w butelkach są różnej jakości, bo tak samo jak woda, która trafia do naszych gospodarstw pochodzi z różnych ujęć. Nasza kranówka jest bezpieczna, ponieważ zanim znajdzie się w kranie, przechodzi proces uzdatniania. Mamy wodę pełną wapnia i magnezu, a dodatkowo na wyciągnięcie ręki, bez zbędnego zamawiania, noszenia i zaśmiecania środowiska.

   • Czy kranówkę trzeba przegotować przed spożyciem? MIT – Absolutnie nie ma takiej potrzeby. Nasza woda jest dokładnie badana, smaczna i zdrowa. Nie trzeba jej także filtrować.
   • Woda z kranu powoduje kamicę nerkową? MIT - dieta ma pewien wpływ na wytrącanie się kamieni, ale ich podstawową przyczyną są zaburzenia metabolizmu czy upośledzone działanie narządów człowieka.
   • W wodzie z kranu znajdują się minerały? FAKT – Tak, jest ich całkiem sporo, prawie tyle co w wodzie butelkowanej, które są przeznaczone dla niemowlaków czy kobiet w ciąży. Oczywiste jest, że ich ilość zależy przede wszystkim od ujęcia.
   • Gotowanie zmiękcza wodę? FAKT – prawdą jest, że woda po przegotowaniu jest bardziej miękka. Zmiękczenie wody to skutek wytrącenia się osadu, który następnie widoczny jest w postaci nieestetycznego i uciążliwego nalotu. Dodatkowo wytrąca się część minerałów zawartych w wodzie, co powoduje zubożenie jej składu mineralnego.
   • Woda z kranu się opłaca? FAKT - oszczędzasz pieniądze, czas na zakupy, kręgosłup - nie musisz dźwigać ciężkich butelek do domu. A ponadto, jedną z bardzo ważnych rzeczy jest to, że zyskuje też nasza planeta.  Pijesz kranówkę nie kupujesz wody zmniejsza się produkcja plastiku.
   • Woda może i czysta, ale rury brudne. Nie można pić! MIT – woda jest w ciągłym ruchu, ewentualne zanieczyszczenia z rur zostałyby wypłukane.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!