Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   30°

   Spacer śladem pomp jest hitem! Kolejny już w sobotę

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Spacer śladem pomp jest hitem! Kolejny już w sobotę

   Wiosenny spacer śladem pomp okazał się ogromnym hitem. Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwanie dlatego Pan Tomasz postanowił ustalić kolejny termin zwiedzania. W najbliższą sobotę będzie można kolejny raz wysłuchać niezwykłych opowieści w cudnych okolicznościach miejskich zdrojów. To idealny pomysł na chwilę przerwy od świątecznych przygotowań. Pogoda też zamówiona!

   Pieczenie, gotowanie i sprzątanie bywa męczące i warto to robić z przerwami, najlepiej na spacer. Mamy pomysł na ciekawą trasę. Kolejny wiosenny spacer wśród pomp z profesjonalnym przewodnikiem za darmo? To możliwe!

    

   Co? SPACER - POMPASTYCZNY SZCZECIN - Free Walking Tour

   Kiedy? 30 marca (sobota) o godz. 12:00 przy Bramie Portowej - Spacer potrwa ok. 1,5-2h

   Udział w spacerze jest bezpłatny, na zasadach FREE WALKING TOUR jeśli spodoba się opowieść - mile widziany napiwek, czy też nalodek... 

    

   Zobaczcie je osobiście - są wysokie, smukłe i budzą zachwyt. Mają ogniste spojrzenie, czerwone pazury lub inne wyraźne dodatki. Mają ponad 100 lat, a wciąż nie można przejść obok nich obojętnie. Chcesz zobaczyć Helunię, Mariannę, Salomeę i kilka innych piękności? Wybierz się na wiosenny spacer po Szczecinie ich śladem.

   W szczecinie jest 130 pomp, które usytuowane są w różnych częściach naszego miasta. Te urządzenia mają zagwarantować mieszkańcom miasta dostęp do wody w sytuacjach nadzwyczajnych. Choć Szczecinianie nie musza się bać, że w ich kranach wody zabraknie, to pracownicy ZWiK o pompy bardzo dbają. Nie tylko w kontekście sprawności, ale także wylądu. W Szczecinie mamy dwa rodzaje pomp – zwykłe i te zabytkowe powszechnie nazywane „berlinkami”.

   - Pracownicy ZWiK od wielu lat dbają o nie, konserwują i naprawiają tak, aby urządzenia nadal cieszyły oko mieszkańców i turystów odwiedzających Szczecin, ale były także funkcjonalne - powiedziała Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZWiK. 

   Sieć wodociągowa w Szczecinie została uruchomiona 1865 roku, a pod koniec XIX wieku zaczęto wiercenie studni i montaż pomp. Po II wojnie światowej elementy ze zniszczonych pomp były przekładane do tych, które działały i pozwalały zaczerpnąć wody w zrujnowanym mieście. W lipcu 2000 roku, pompy zostały wpisane do rejestru zabytków i od tego momentu znajdują się pod pieczą miejskiego konserwatora zabytków. O to, by odzyskały swój blask, zadbali mechanicy z warsztatów ZWiK. Dokonują prawdziwych cudów, aby uliczne zdroje były piękne i sprawne.

   - Mozolnie naprawiają lub wymieniają zużyte mechanizmy pomp. Niejednokrotnie z pietyzmem muszą odtworzyć niektóre z uszkodzonych elementów - wylewki w kształcie smoka, tablice herbowe, liście akantu, ozdobne korony oraz płaskorzeźby z herbem miasta. Brakujące elementy są odlewane, przy czym modele do nich projektowane są komputerowo. Całość jest konserwowana i malowana. Nawet dzisiaj większość z nich za pomocą ręcznej dźwigni pompuje wodę, chociaż nie jest ona zdatna do spożycia przez ludzi - dodała Hanna Pieczyńska.

   Z obliczeń wynika , że nasze oryginalne „berlinki” mają blisko 120 lat! Dzisiaj na ulicach naszego miasta można zobaczyć 28 tych pięknych pomp. Mają one prawie 3 m wysokości, podstawę o wymiarach 61cmx61cm i średnicę 63 cm. Składają się z żeliwnego korpusu i urządzeń ssąco tłoczących. Znajduje się na nich m.in. herb miasta,  korona wieńcząca głowicę i wylewka w formie smoczej paszczy.  

   Jak działają? Za pomocą dźwigni opuszcza się tłok w dół cylindra. Powietrze w cylindrze spręża się, powoduje otworzenie się zaworu tłoczącego w tłoku i uchodzi. W czasie ruchu odwrotnego tłok unosi się i ssie wodę dzięki zmniejszeniu ciśnienia w cylindrze i otwarciu się zaworu ssącego w podstawie cylindra. Powtarzanie ruchów dźwignią powoduje zassanie większej ilości wody niż poprzednio, przedostanie się wody przez zawór tłoczny tłoku i wypchnięcie jej przez wylewkę. Niektóre z nich postawione zostały na studniach o głębokości ponad 20m.

   - Co ważne nasze piękności dorobiły się własnego szlaku. Z propozycją jego utworzenia wyszedł jeden z najbardziej znanych licencjonowanych szczecińskich przewodników miejskich pan Tomasz Wieczorek. W najbliższą sobotę można wybrać się na spacer z tym przesympatycznym i profesjonalnym przewodnikiem - powiedziała Hanna Pieczyńska.

   Pompy! Porozrzucane po Szczecinie przypominają o dawnych czasach. Kiedyś pełniły niezwykle ważne funkcje społeczne - to przy nich spotykali się ludzie i nabierając wodę, rozmawiali. Dziś już tłumów przy nich nie widać, chyba że akurat mijacie grupę spacerowiczów, którzy wybrali się na spacer szlakiem Pompastyczny Szczecin.

   Przewodnik zaprasza na spacer tropem szczecińskich pomp, które są tylko pretekstami do opowiadania miejskich historii, anegdot, ciekawostek nie tylko o kobietach. Pompatyczny Szczecin to akcja, w ramach której zaprasza szczecinianki i szczecinian do nadawania pompom kobiecych imion. Dlaczego? Powodów jest wiele, a jednym z nich jest to, że często prawie zupełnie nie są znane kobiety, które stały obok znanych z historii mężczyzn.” Warto je przypomnieć wraz z imionami bogiń czy patronek, którymi także nazywane są pompy.

   Więcej informacji na profilu Pompastyczny Szczecin.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!