Słynna Aleja: Mamy rekord Polski!

Robert Duchowski

Henryk Sawka jest najszybszym rysownikiem w Polsce. Znamy ilustrator i satyryk ustanowił rekord w rysowaniu na czas. W ciągu 60 minut wykonał 61 rysunków!
Henryk Sawka ustanowił Rekord Polski, podczas pierwszego Festiwalu Marek w Szczecinie.
Wyczyn rozpoczął się w sobotę, 19 września o godzinie 14:00 i trwał dokładnie jedną godzinę. Obecny na miejscu sędzia Biura Rekordów zweryfikował finalną liczbę rysunków i odnotował sukces artysty. Henryk Sawka otrzymał oficjalny certyfikat potwierdzający osiągniecie.
Na to wydarzenie, styliści wybrali dla mnie specjalną marynarkę, szytą na miarę, żebym miał luźne ruchy, żeby nadgarstek luźno pracował - żartował przed ustanowieniem Rekordu Henryk Sawka.
Założenie było takie aby w ciągu godziny narysować minimum 60 rysunków. Udało się ich wykonać o jeden więcej niż zakładał plan.
Artysta rysował na czas, na "żywo" w obecności mieszkańców, dziennikarzy i sędziego z Biura rekordów.
W sumie wyczyn oglądało ponad 100 osób, kibicując Henrykowi Sawce przez całą godzinę. Relacje w sieci śledziło także kilka tysięcy internautów.
Aleja Wojska Polskiego w Szczecinie nie bez powodu nazywana jest Słynną Aleją. To jedyna taka ulica w Szczecinie, przy której, na odcinku kilkuset metrów, znajdują się Słynne Marki, a wśród nich dwaj rekordziści. Oprócz dzisiejszego wyczynu Henryka Sawki, do księgi rekordów Guinessa wpisane jest także kino Pionier - najstarsze ciągle działające kino na świecie.
Henryk Sawka – polski rysownik i satyryk. Ambasador Szczecina.
Debiutował w tygodniku „itd.”. Laureat najbardziej prestiżowych nagród: „Złotej Szpilki” i „Złotego Medalu Satyrykonu”.
Wnikliwy obserwator sceny politycznej i obyczajów Polaków. Rysując korzysta z technik tradycyjnych oraz nowoczesnych narzędzi multimedialnych.
Miłośnik tenisa i jeździectwa – Mistrz Polski Artystów w Ujeżdżeniu. Wielokrotny juror przeglądów kabaretowych m.in. PaKi oraz SZPAKa. Autor tekstów satyrycznych i parodii. Założyciel zespołu „Sawka Klezmer Band”. Autor felietonów radiowych „Panie Sawka weź Pan to narysuj” i filmów rysunkowych „Wstawki Sawki”. Jego oryginalne prace można zobaczyć w autorskiej galerii w Szczecinie przy al Wojska Polskiego 40 i na stronie sawka.pl,
Projekt Słynna Aleja
Fragment al. Wojska Polskiego pomiędzy pl. Zwycięstwa a pl. Szarych Szeregów jest osią procesu rewitalizacji Śródmieścia Szczecina. Mieszkańcy, przedsiębiorcy, miasto wspólnie próbują znaleźć sposób na ożywienie tej przestrzeni. Robią to w ramach projektu Słynna Aleja. Projekt zakłada realizowanie przedsięwzięć z udziałem znanych szczecińskich marek, zlokalizowanych w obrębie Alei, które już dziś mają znaczenie lokalne i ogólnopolskie, z których możemy być dumni jako szczecinianie. Te Marki to: Kino Pionier, Bar Pasztecik, Galeria Ewy i Henryka Sawki, Atelier Mody Sylwia Majdan, pizzeria Piccolo, Bistro Seamor i Cukiernia Koch.
Wspólne działania mają rozsławiać Aleję, przywracać jej dawne znaczenie w mieście oraz promować działalność samych Marek. Flagową imprezą promująca projekt jest Festiwal Marek.
Więcej na slynnaaleja.szczecin.eu
Program realizują: Miasto Szczecin, Szczeciński Fundusz Pożyczkowy, Żegluga Szczecińska Turystyka i Wydarzenia, Szczecińskie TBS, Szczecińska Agencja Artystyczna oraz Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej. Partnerem strategicznym jest Szczecińska Energetyka Cieplna.