Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   19°

   Słynna Aleja. "Lucynka i Paulinka" w nowej odsłonie

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Słynna Aleja. "Lucynka i Paulinka" w nowej odsłonie

   Przebudowana al. Wojska Polskiego inspiruje architektów. Są pomysły nadania alei nowego, eleganckiego charakteru. Ciekawy projekt proponuje proponuje pracownia CO Architekci. To koncepcja przebudowy słynnego miejsca w którym mieściła się słynna kawiarnia "Lucynka i Paulinka" 

   W samym centrum Szczecina, przy al. Wojska Polskiego 18, w czasach PRL-u działał słynny na całą Polskę sklep Społem, potocznie nazywany "Lucynka i Paulinka".

   - Serwowano tu najlepsze lody i desery lodowe w całym Szczecinie. Tak zwana „legenda miejska” głosi, że dziennie sprzedawano nawet ćwierć tony lodów  - opowiada Daniel Źródlewski, współautor wystawy poświęconej historii al. Wojska Polskiego. - Najsłynniejszej szczecińskiej „deserowni” patronowały popularne fabryki słodyczy: E. Wedel, Goplana,  Pomorzanka czy Bałtyk. W kawiarni było coś dla ciała, ale też i dla ducha. W każdy poniedziałek odbywały się tu turnieje tenisa stołowego (ping-pong), a w weekendy koncerty – choćby Alicji Węgorzewskiej, Andrzeja Rosiewicza czy Mieczysława Fogga. 

   Mieszkańcy często odwiedzali kawiarnie po seansach w pobliskich kinach Kosmos i Pionier. Dziś  w miejscu po "Lucynce i Paulince" stoi  budynek-pawilon projektu ABN Centrum, który częściowo stanowi wyrwę w pierzei ulicy. Właściciel budynku, firma Extra Invest, rozważa jego przeprojektowanie. Pracownia Co Architekci (w składzie Michał Ścigaj i Piotr Lipski) wyszła z koncepcją współczesnej kamienicy. Ich propozycja ma łączyć w sobie  luksus i nowoczesność. 

    

   - Ideą projektu jest nadanie nowego i eleganckiego charakteru zabudowy w pierzei al. Wojska Polskiego - wyjaśnia Piotr Lipski, właściciel biura CO Architekci. - Z naszego punktu widzenia przebudowa Alei się udała, jest bardzo trafna i wpisująca się w zachodnie trendy architektury. Nasza koncepcja idealnie wkomponowała się w nową odsłonę alei.

   Fasada pokryta kamienną okładziną ma nadać budynkowi ponadczasowego charakteru. Na ostatniej kondygnacji przewidziano penthousy z widokiem na dachy szczecińskich kamienic i kościołów. W parterze mają znaleźć się lokale usługowe.

    

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!