Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   11°

   Rozpoczęliśmy Tydzień Praw Dziecka

   Marta Kufel

   Marta Kufel

   Rozpoczęliśmy Tydzień Praw Dziecka
   371169158_308591598716572_4607188646428045346_n.jpg

   20 listopada przypada rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Z tej okazji w Szczecinie już po raz drugi rozpoczął się Tydzień Praw Dziecka.  W najbliższych dniach zaplanowano masę wydarzeń dla mieszkańców – przed nami warsztaty dla uczniów i rodziców czy serie wykładów dla studentów.

   Dzisiejsza inauguracja była okazją do dyskusji, wymiany doświadczeń oraz poglądów i poruszenia ważnych kwestii związanych z przestrzeganiem praw dziecka.

   - Żyjemy w trudnych czasach, czasach popandemicznych kiedy czujemy, że nasza szkoła i nasze otoczenie stale się zmieniamówił podczas inauguracji Piotr Krzystek, Prezydent Szczecina. – To są wielkie wyzwania dla Was – uczniów, ale też dla pedagogów, nauczycieli czy rodziców, którzy chcą wspierać dzieci i młodzież w tej wędrówce. Takie dyskusje jak dzisiejsza są kolejnym krokiem w stronę budowania wzajemnych relacji i bardzo się cieszę, że możemy dziś rozpocząć tę ważną debatę.

   Podczas dzisiejszego spotkania rozstrzygnięto także konkurs  “Twój głos - Twoje prawa”, w którym uczniowie z różnych szkół przedstawili swoje pomysły na promowanie praw dziecka. Największe uznanie zdobyła praca uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 61.

   - Jestem przekonany, że takie spotkania umieszczą prawa dziecka na odpowiedniej pozycjimówił gość specjalny inauguracji Marek Michalak, pedagog, publicysta.Prawa dziecka tak samo jak prawa człowieka powinny być priorytetem we wszystkich miejscach takich jak szkoły, urzędy, szpitale itp., ale też w naszych domach. Bardzo się cieszę, że mamy dziś możliwość spotkania i przedyskutowania tego tematu wlaśnie z osobami najbardziej zainteresowanymi.

   W ramach Tygodnia Praw Dziecka zaplanowano warsztaty dla dzieci, prelekcje dla studentów, warsztaty prawne, spotkania dla rodziców i opiekunów dzieci.  Spotkania podzielone są tematycznie oraz kierowane do poszczególnych grup wiekowych. Będą to m. in. warsztaty dotyczące ochrony praw wizerunku dziecka, spotkanie z czytankami i kolorowankami dotyczącymi praw dziecka dla przedszkolaków, warsztaty i wykłady przygotowane z myślą o studentach czy warsztaty dla rodziców dotyczące parentyfikacji, prawa dziecka do żałoby czy standardów opieki okołoporodowej .

   Pełny harmonogram wydarzeń, szczegółowe informacje oraz linki z informacjami dotyczącymi zapisów na poszczególne spotkania można znaleźć na stronie Centrum Inicjatyw Rodzinnych:

   https://rodzina.szczecin.eu/aktualnosci/ii-tydzien-praw-dziecka

   Tydzień Praw Dziecka organizowany jest wspólnie przez Okręgową Izbę Adwokacką w Szczecinie, Wydział Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego, Centrum Inicjatyw Rodzinnych, fundację Akcja Serducho i Stowarzyszenie Urzędników Stanu Cywilnego Rzeczypospolitej Polskiej.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!