Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   30°

   Pytania o Szczecin – 26 kwietnia

   Darek Sadowski

   Darek Sadowski

   Co wydarzyło się tego dnia? Jak wyglądały walki? Dlaczego wojska radzieckie weszły do Szczecina? Czy od razu było pewne, że tu będzie Polska? To tyle niektóre z pytań zadawanych przez młodych mieszkańców Szczecina na temat wydarzeń, które miały miejsce w naszym mieście wiosną 1945 roku. Odpowiedzi można znaleźć w najnowszym filmie z serii Pytania o Szczecin.

   Niemal wszędzie gruzy, zgliszcza i ruiny. Dokładnie 77 lat temu właśnie tak wyglądał Szczecin. To było wyludnione miasto zniszczone przez liczne naloty i bombardowania. 26 kwietnia 1945 roku żołnierze pod dowództwem generała Pawła Batowa zajmują Szczecin. Tego dnia rozpoczęła się wielka polityczna gra o nasze miasto.

   - To jest moment, w którym kończy się niemieckość tego miasta, rozpoczyna się coś co jest jeszcze nieokreślone, ale tym punktem docelowym jest polskość. Nie ma większego znaczenia że zdobycie miasta, zajęcie miasta wiąże się z Armią Czerwoną. Wymazywanie i przemilczanie tego faktu nie ma najmniejszego sensu. Przyjmujmy historię taką jaka ona była – mówi dr hab. prof. US Eryk Krasucki, historyk.

    

   Film „Pytania o Szczecin - 26 kwietnia” można zobaczyć na Facebooku oraz na stronie: pytaniaoszczecin.szczecin.eu.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!