Przyjazne Deklaracje rozwijają się w Szczecinie
Darek Sadowski
Elektroniczne formularze on-line, które pozwalają szybko i skutecznie wypełnić najpopularniejsze dokumenty związane z deklaracjami podatkowymi zyskują coraz większą popularność wśród mieszkańców. Dlatego serwis doczekał się „szczecińskiej” wersji.
Na początku 2022 roku Szczecin uruchomił Przyjazne Deklaracje, aby unowocześnić rozliczanie podatków i opłat lokalnych. W tym roku współpraca zaowocowała rozwojem dodatkowych funkcjonalności, m.in. wdrożeniem dedykowanej strony internetowej, dostępnej pod adresem przyjazne-deklaracje.pl/szczecin Dzięki temu korzystanie z platformy będzie dla szczecinian jeszcze łatwiejsze.
- Po pozytywnych doświadczeniach zdecydowaliśmy się na wprowadzenie w 2023 r. pakietu rozszerzonego, który charakteryzuje się m.in. „personalizacją” serwisu dla naszego miasta – mówi Marcin Śniady, zastępca dyrektora Wydziału Podatków i Opłat Lokalnych UM Szczecin. – Najważniejszą zaletą Przyjaznych Deklaracji jest łatwość, z jaką mieszkańcy Szczecina mogą złożyć deklarację na podatki lokalne – podkreśla.
Serwis pozwala w prosty sposób zdalnie złożyć lub wydrukować wypełnione:
- deklaracje osób prawnych na podatek od nieruchomości, podatek rolny, podatek leśny
- informacje osób fizycznych na podatek od nieruchomości, podatek rolny, podatek leśny
- deklaracje na podatek od środków transportowych
W prostych krokach wybieramy odpowiedzi na zadane pytania, a serwis sam wypełnia formularz podatkowy. Dzięki wprowadzeniu przyjaznych deklaracji mieszkańcy oszczędzają czas a także zyskują możliwość wysłania dokumentów on-line do Urzędu.
Dzięki rozszerzeniu współpracy, w Szczecinie dostępna jest już funkcjonalność automatycznych podpowiedzi powierzchni wspólnych. To spore ułatwienie dla mieszkańców, bo często w starszych rejonach miasta obowiązuje nietypowa numeracja budynków.
– Ważna jest możliwość rozwoju serwisu i dostosowywania go do potrzeb mieszkańców, a dla organu podatkowego równie ważną zaletą jest fakt, że dzięki Przyjaznym Deklaracjom zmniejsza się liczba błędnych lub niekompletnych deklaracji – podsumowuje Marcin Śniady.
Serwis można znaleźć tutaj.