Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   17°

   Przed nami 47. Kiermasz Ogrodniczy „Pamiętajcie o ogrodach”

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Przed nami 47. Kiermasz Ogrodniczy „Pamiętajcie o ogrodach”


   W kiermaszowych alejkach i uliczkach stanie ponad 100 stoisk wystawców z niemalże całej Polski!

    

   Od ździebełka trawki po korony drzew i jeszcze wyżej…

   Fiolety, żółcie, błękity, czerwienie i zielenie: zieleń delikatna, zieleń młoda, zieleń soczysta, zieleń pełna… zieleń, zieleń, zieleń! Do wąchania, upiększania, do smakowania, do radości, do dumy, do zachwytu! To wszystko to obietnice składane wam i waszym ogrodom. Żeby się spełniły, musicie przyjść 18 (sobota) lub 19 (niedziela) maja na Wały Chrobrego, gdzie Kiermasz ogrodniczy Pamiętajcie o ogrodach zazieleni się, szczególnie dla was!

   - W kiermaszowych alejkach i uliczkach stanie ponad 100 stoisk wystawców z niemalże całej Polski! - informują organizatorzy imprezy. - Przede wszystkim ogrodnicy, szkółkarze, hodowcy, importerzy roślinnych oczywistości, ciekawostek, nowinek i odkryć! Każdy z nich jest wyjątkowy, wszyscy przywiozą wyjątkowe okazy, wszyscy będą na was czekać ze swoimi wymuskanymi okazami, swoją wiedzą, doświadczeniem i sympatią.

   Jeśli ogród masz w głowie, a serce w ogrodzie, pamiętaj o swoich prawach i zachciankach:
   Przebieraj, dobieraj, wybieraj spośród tego, co w zasięgu wzroku i twoich planów i marzeń.
   Pytaj: co to?, jak to?, kiedy?, jak długo?, co potem?, dlaczego?, a jak, żeby było jeszcze lepiej? Pytaj tych, którzy się na tym znają – ogrodników hodujących i pielęgnujących swoje sadzonki i rozsady, cebule i drzewa, kwiaty i krzewy od nasionka czy siewki.

   Jeśli ogród masz w głowie, a serce w ogrodzie, a do dyspozycji jedynie balkon, taras czy parapet, też przebieraj, też pytaj! Bo na kiermaszu możesz znaleźć więcej, niż się spodziewasz: cebule, byliny, sadzonki warzyw, krzewy róż i inne krzewy – ozdobne i owocowe – te, co się wiją na boki i te, co się pną do góry – drzewka i drzewa: i te piękne, i te owocujące - w postaciach mniejszych i większych. A jeszcze rośliny wodne i rybki do stawów i ogrodowych oczek. 


   Tylko rośliny? Nie, nie tylko, bo ogród to jeszcze sprzęt i narzędzia, nawozy i ozdoby, A jeśli miałoby być bardziej konkretnie?

   Najbardziej lubiane, ale również rzadkie i wyszukane odmiany bylin, zarówno tych polecanych do cienia jak i do miejsc nasłonecznionych, do założeń ogrodowych w stylu tradycyjnym jak i nowoczesnym; drzewka owocowe w ogromnym wyborze, zwłaszcza poszukiwane odmiany karłowe do małych ogrodów; winorośle i inne pnącza owocowe, krzewy owocowe, drzewka iglaste i liściaste, również rzadkie okazy kolekcjonerskie, mrozoodporne cytrusy i inne egzotyczne rośliny do ogrodu i oranżerii, krzewy ozdobne – w tym krzewy róż – od miniaturowych po pnące; ozdobne pnącza, rośliny rabatowe i balkonowe, cebulki kwiatowe, rośliny wodne i rybki.

   - Nie zabraknie ziół w doniczkach i jakże poszukiwanych wiosną rozsad warzywnych w imponującym wyborze, w tym ogromny wybór odmian pomidorów, przeznaczonych do uprawy w gruncie, pod osłonami, ale również na balkonach - mówią organizatorzy. - Będą także kaktusy, storczyki i inne rośliny doniczkowe - niezwykłe okazy dla pasjonatów tzw. miejskich dżungli, hodowców roślin mięsożernych czy bonsai.

   A że ogród to nie tylko rośliny, nie zabraknie także narzędzi, sprzętu ogrodniczego, nawozów oraz elementów małej architektury, ceramiki i rękodzieła. Pojawią się jak zwykle miody z najlepszych pasiek. 

    

   „Pamiętajcie o ogrodach” to jednocześnie kiermasz jadła regionalnego, czyli „Wałówka z przysmakami”.

   W ulicy Szczerbcowej swoje stoiska będą mieli m.in. producenci wędlin, serów, pieczywa, piwa z minibrowarów, czy okazjonalnych przekąsek i słodyczy.


   Wydarzenia towarzyszące: niedziela 19 maja - taras Wałów Chrobrego pod pomnikiem Centaura

   12:00 - Szkoła Jogi Klasycznej Ewy i Rafała Lichtarowiczów zaprasza na zajęcia jogi. Wystarczy zabrać ze sobą własną matę oraz pasek, by pod opieką znakomitych nauczycieli doświadczyć  jak joga wspaniale wpisuje się w piękno natury. 

   13:30 - Niecodzienna okazja! O tej porze odbędzie się flash mob flamenco w wykonaniu tancerek i uczennic AIRE Studio flamenco pod kierunkiem Donaty Szurobury. Można poprzestać na przyjemności oglądania, lecz… niemogący się powstrzymać będą mogli przyłączyć się i poddać się żywiołowi tańca!


   Udział w tych wydarzeniach jest bezpłatny.


   47. Kiermasz Ogrodniczy „Pamiętajcie o ogrodach” - 18 - 19 maja 2024, Wały Chrobrego w Szczecinie
   Organizatorzy zapraszają w sobotę (18 maja) w godzinach od 9.00 do 18.00 oraz w niedzielę (19 maja) w godzinach od 9.00 do 17.00
   Organizator: FM Szczecin
   www.kiermaszogrodniczy.info
   Wstęp wolny

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!