Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   18°

   Premiera: Pytania o Szczecin – Stan wojenny

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Premiera: Pytania o Szczecin – Stan wojenny

   Ograniczenie wolności. Wojsko na ulicach. Brak łączności. Cenzura. W połowie grudnia 1981 roku życie milionów Polaków zmieniło się radykalnie. Nadejście zmian obwieścił generał Wojciech Jaruzelski... Jak właściwie ludzie wtedy żyli? Co można było robić, a czego nie? Czy Szczecin był wtedy miastem buntu i oporu? Przed nami kolejne Pytania o Szczecin.

   Nasz najnowszy film to dosłownie kwadrans z historią. Tym razem młodzi mieszkańcy naszego miasta spotkali się w Centrum Dialogu Przełomy, gdzie rozmawiali z historykami o stanie wojennym. Wydarzenia sprzed 41 lat to temat, który wciąż wzbudza emocje i prowokuje pytania.

   - Poza wąską grupą członków elity aparatu władzy wszyscy odczuwali przede wszystkim kryzys gospodarczy, ale rzeczywistość stanu wojennego to także godzina milicyjna, zerwane połączenia telefoniczne, zakaz wyjazdów za granicę, a nawet poza granice administracyjne województw oraz wszelkiego rodzaju represje: internowania, zatrzymania, osadzanie w więzieniach – mówi dr Michał Siedziako z Instytut Pamięci Narodowej i Uniwersytetu Szczecińskiego.

   Eksperci zaproszeni do udziału w naszym filmie zgodnie podkreślali, że już na samym początku lat 80` w Polsce panowało duże napięcie społeczne, które wraz z upływem kolejnych miesięcy narastało, a wszelkie podziały pogłębiały się. Reakcją władz, było wprowadzenie stanu nadzwyczajnego, za którym stała Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego.

   - Postawiono przed ludźmi dylemat: wolność czy bezpieczeństwo? Tyle, że to bezpieczeństwo kojarzyło się tylko z rygorami i niepewnością. Dlatego w kontekście młodych ludzi możemy powiedzieć o tym, że stan wojenny to było wydarzenie, które uformowało stracone pokolenie  – twierdzi prof. Eryk Krasucki z Uniwersytetu Szczecińskiego.

   Najnowszy film z serii Pytania o Szczecin zawiera oczywiście również wątki lokalne. Zachęcamy do oglądania, bo dzięki temu można dowiedzieć się którzy szczecinianie najmocniej odczuli represje ze strony ówczesnych władz, jakie miejsca naszego miasta do dziś powinny kojarzyć się ze stanem wojennym i wreszcie jak ważnym miejscem na mapie Polskie był wówczas Szczecin.

   Film „Pytania o Szczecin – 13 grudnia” można zobaczyć na Facebooku oraz na stronie: pytaniaoszczecin.szczecin.eu.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!