Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   Premiera: Pytania o Szczecin – 11 listopada

   Darek Sadowski

   Darek Sadowski

   Premiera: Pytania o Szczecin – 11 listopada

   To być może najważniejsza data dla naszego kraju. 104 lata temu Polska odzyskała niepodległość. Nowy film z cyklu Pytania o Szczecin to oczywiście hołd dla bohaterów tamtych wydarzeń, ale i niebanalna lekcja historii, która dostarcza kilku ważnych odpowiedzi na pozornie proste pytania.

   Tym razem zabieramy naszych widzów do zabytkowego Fiata 125p, który przemierza ulice naszego miasta. Na pasażerów czeka skarbnica wiedzy, czyli prof. Eryk Krasucki, który przybliża widzom i rozmówcom fakty, okoliczności i znaczenie tego święta.

   - Istotą 11 listopada jest myślenie o przeszłości, O tym, ze Państwo jest dobrem wspólnym, o które wszyscy powinniśmy razem dbać. Tym, co jest najważniejsze z perspektywy 1918 roku jest powstanie nowoczesnego narodu, ukonstytuowanie się partii politycznych, ruchów społecznych, prasy i piśmiennictwa – mówi prof. Eryk Krasucki, historyk z Uniwersytetu Szczecińskiego.

   W produkcji nie zabrakło oczywiście odniesień do Szczecina, który 104 lata temu nie należał przecież do naszego kraju.

   - Tych którzy mogliby pamiętać o roku 1918 już po prostu nie ma. Dlatego myśląc o tym świecie w kontekście Szczecina powinna towarzyszyć nam refleksja dotycząca zmienności, czyli czegoś co jest solą historii. Zmiany granic, przesiedleń migracji, przybywania w określone miejsca i zagospodarowywania się na nich w różny sposób – podsumował prof. Eryk Krasucki.

    

   Film „Pytania o Szczecin – 11 listopada” można zobaczyć na Facebooku oraz na stronie: pytaniaoszczecin.szczecin.eu.

    

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!