Poszukiwani rodzice do zadań specjalnych
Robert Duchowski
Zapraszamy do udziału w cyklu pięciu spotkań podczas których będzie można dowiedzieć się jak zostać rodziną zastępczą i stworzyć bezpieczne miejsce dla dzieci, które tego potrzebują. Warsztaty przygotował dział Pieczy Zastępczej MOPR wspólnie z Centrum Inicjatyw Rodzinnych.
Warsztaty organizowane są z myślą o osobach, które rozważają możliwość stworzenia rodziny zastępczej i chciałyby pogłębić swoją wiedzę na ten temat. Zachęcamy do udziału osoby, które zawodowo lub prywatnie spotkały się z tematyka dzieci porzuconych, które wymagają pomocy i wsparcia. Będzie to okazja do zadania nurtujących pytań i uzyskania szczegółowych informacji na wszystkie tematy związane z pieczą zastępczą.
Spotkania będą prowadzone przez pracowników Działu Pieczy Zastępczej MOPR, którzy rozwieją wszelkie wątpliwości na temat rodzicielstwa zastępczego. Omawiane będą m. in. takie tematy jak to:
Czym jest piecza zastępcza?
Kto może zostać rodzicem zastępczym?
Z jakimi trudnościami borykają się dzieci w pieczy zastępczej?
Dlaczego ważne jest wychowanie w rodzinie?
Jakie plany i oczekiwania mają dzieci w pieczy?
Aby wziąć udział w spotkaniu niezbędna jest wcześniejsza rezerwacja miejsca zgłoszona poprzez pocztę elektroniczną rodzina@szczecin.eu, telefonicznie pod numerem 570 780 040 lub osobiście w Centrum Inicjatyw Rodzinnych przy Al. Wojska Polskiego 51 w Szczecinie.
Szczegółowy harmonogram warsztatów:
- Dzieci, których nikt nie chce. Jak im pomóc i mądrze towarzyszyć?
- 20.09.2022 (wtorek) 16:30 – 18:00
Spotkanie kierowane do pracowników oświaty i rodziców/opiekunów. Podczas spotkania poruszane będą kwestię dotyczące pieczy zastępczej oraz pochylimy się w stronę trudności z jakimi borykają się dzieci trafiające do pieczy zastępczej.
- Bliskość, stabilizacja, wartości. Po co nam rodzina?
- 10.11.2022 ( czwartek) 16:00 – 17:30
Spotkanie kierowane do rodziców i dzieci. Podczas spotkania odpowiemy na pytanie „Dlaczego ważne jest wychowanie w rodzinie nawet jeśli jest „TYLKO” zastępcza? Dodatkowym atutem spotkania będą goście – JEŻE :) 10 listopada obchodzimy międzynarodowy dzień jeża i z tej okazji Pani Renata, która prowadzi pogotowie domowe dla jeży opowie o tym jak się opiekować jeżami i poruszy ciekawą kwestie mówiącą o tym że wśród jeży również są mamy zastępcze dla opuszczonych maluszków.
- Idealny prezent dla dziecka w kryzysie. Jakie plany, potrzeby i oczekiwania mają samotne dzieci?
- 10.01.2023 (wtorek) 16:00 – 18:00
Spotkanie kierowane jest do dorosłych, rodziców, opiekunów, dziadków, nauczycieli, wychowawców do wszystkich tych którzy opiekują się, wychowują dzieci. Podczas rozmów poruszymy kwestię dotyczącą dzieci przebywających w rodzinach zastępczych, a mianowicie opowiemy o tym jakie plany, oczekiwania i potrzeby mają dzieci w pieczy zastępczej, jeśli je mają?
- O dorastaniu bez wzorca własnych rodziców. Jak zostać samodzielnym dorosłym?
- 09.03.2023 (czwartek) 16:00 – 18:00
Spotkanie kierowane jest do dorosłych, rodziców, opiekunów, dziadków, nauczycieli, wychowawców do wszystkich tych którzy opiekują się, wychowują dzieci. O dorastaniu w pieczy zastępczej i wchodzeniu w dorosłość, szczególnie gdy nie ma się wzoru w swoich rodzicach. Co może zrobić opiekun jak pomóc gdy ma dorastające dziecko w pieczy zastępczej. I SUPER DODATEK - Jakie oferty wspierania młodzieży ma Szczecin? A uwierzcie, ma ich dużo.
- Rodzina do zadań specjalnych. Dlaczego tak bardzo potrzebne są rodziny zastępcze?
- 30.05.2023 (wtorek) 16:00 – 18:00
Podsumowanie cyklu na którym odpowiemy na pytania – dlaczego potrzebni nam rodzice (zastępczy)? Kto może zostać rodzicem zastępczym, jakich osób szukamy i od czego zacząć aby zostać takim rodzicem do zadań specjalnych.