Posiedzenie Rady UMP w Szczecinie
Marta Kufel
Polityka mieszkaniowa i narzędzia, za pomocą których można ją realizować, regulacja kwestii związanych ze służebnością przesyłu oraz sposób podziału środków na projekty z zakresu mobilności miejskiej. To tematy, które podjęli prezydenci miast zrzeszonych w UMP w ramach ostatniego posiedzenia Rady, które miało miejsce w Szczecinie.
Spotkanie, które tym razem odbyło się w gmachu szczecińskiego Urzędu Miasta, tradycyjnie już było okazją do merytorycznej dyskusji dotyczącej ważnych dla poszczególnych miast i obszarów metropolitalnych tematów.
Włodarze miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich, rozmawiali między innymi o kwestiach związanych z realizacją miejskiej polityki mieszkaniowej. Za przykład posłużył przypadek Szczecińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które już od wielu lat jest partnerem Miasta w realizacji działań związanych z mieszkalnictwem. O rozwiązaniach zastosowanych w stolicy Pomorza Zachodniego i korzyściach z nich płynących obecnym opowiedziała Prezes Zarządu jednostki Grażyna Szotkowska. Ze szczególnym zainteresowaniem ze strony przedstawicieli samorządów spotkały się kwestie związane z przyjętymi przez Szczecin rozwiązaniami, dzięki którym możliwe jest zachęcenie do osiedlenia się w stolicy Pomorza Zachodniego specjalistów z konkretnych branż.
W porządku obrad znalazł się również punkt dotyczący tematyki związanej ze służebnością przesyłu. Podczas posiedzenia Rady, omówiono kwestie związane z koniecznością dokonania regulacji stanu prawnego tej kwestii, bowiem obecnie wiele kilometrów sieci energetycznych oraz gazowych znajduje się na nieruchomościach będących własnością gmin.
W trakcie spotkania podjęto także temat dotyczący wypracowania wspólnej propozycji algorytmu, za pomocą którego mógłby zostać dokonany podział środków na projekty z zakresu mobilności miejskiej (FEnIKS 2021-2027).
Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza to organizacja, która powstała w 1990 r. wg projektu Instytutu Miasta pt. “Tyle państwa ile miasta”, z inicjatywy prezydenta m. st. Warszawy. Od 1993 r. ma formę fundacji. Obecnie jej Radę stanowią prezydenci 12 miast metropolii polskich, w tym m.in. Szczecina, Warszawy, Poznania, Łodzi czy też Wrocławia.
Przewodniczącym Rady UMP jest Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski, natomiast Prezesem Zarządu UMP jest Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski.