Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      15°

      Pomagają już od 30 lat

      Marta Kufel

      Marta Kufel

      Pomagają już od 30 lat

      Ich głównym celem od zawsze jest jedno: niesienie pomocy. W tym roku, szczeciński Ośrodek Wsparcia dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych świętuje 30-lecie swojego istnienia.

      Historia placówki rozpoczyna się w 1991 roku, kiedy to powołano do życia Ośrodek Opiekuńczy dla Dzieci i Młodzieży. W ramach pilotażu, placówka została przekazana miastu i od 1994 roku funkcjonuje jako wydzielona jednostka organizacyjna. We wrześniu 2005 roku, na mocy Uchwały Rady Miasta, placówka zmieniła nazwę na Ośrodek Wsparcia dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych.

      Początkowo, objęto opieką 11 podopiecznych z niepełnosprawnością intelektualną (docelowo mało to być 30 osób). Z czasem okazało się, że zapotrzebowanie jest jeszcze większe. Dziś, z oferty ośrodka funkcjonującego przy pl. Ojca Jakuba Wujka 6, na co dzień korzysta czterdziestu podopiecznych, a jeden z nich jest związany z placówką od samego początku.

      Ośrodek ukierunkowany jest na pracę z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi dotkniętymi głębszym stopniem upośledzenia umysłowego, u których występują również takie zaburzenia jak niesprawność ruchowa, wady wzroku i słuchu, zaburzenia kontaktu i mowy, zaburzenia neurologiczne oraz różnego rodzaju choroby somatyczne.

      Uczestnikom zapewniona jest diagnoza oraz terapia psychologiczna, edukacja, rehabilitacja ruchowa w formie zajęć indywidualnych i grupowych, terapia logopedyczna, muzykoterapia i choreoterapia. Nie brakuje tu również zajęć prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów terapii zajęciowej w pracowniach (m.in.: plastycznej, rękodzielniczej, komputerowej). Realizacją programu rehabilitacyjnego zajmują się specjaliści tacy jak: pedagodzy specjalni, psycholodzy, logopeda, neurologopeda, rehabilitanci ruchowi i fizjoterapeuta, muzykoterapeuta oraz terapeuci zajęciowi.

      Ze względu na wiek i stopień sprawności psychofizycznej, podopieczni podzieleni są na siedem grup terapeutycznych. Cztery z nich to grupy szkolne, w których uczniowie realizują obowiązek szkolny dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Pozostałe trzy grupy stanowią dorośli, którzy zakończyli już edukację szkolną. W ich przypadku, ogromny nacisk kładzie się na usamodzielnianie w celu lepszego przystosowania ich do życia w społeczeństwie.

      Ośrodek Wsparcia dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych  na co dzień współpracuje m.in. z szczecińskimi uczelniami, jako miejsce doskonalenia zawodowego dla studentów Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Pomorskiej Akademii Medycznej.

      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!