Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      Pierwsza pomoc ratuje życie. Strażniczki szkolne uczą najmłodszych

      Natalia Mróz

      Natalia Mróz

      Pierwsza pomoc ratuje życie. Strażniczki szkolne uczą najmłodszych

      Jeśli osoba ranna w wypadku nie oddycha, jeśli jej serce nie pracuje – w ciągu 4 minut dochodzi do niedotlenienia mózgu, do śmierci człowieka. Mamy więc tylko 4 minuty na uratowanie ludzkiego życia. Niestety, najczęściej osoby, które znalazły się na miejscu wypadku, ograniczają się do wezwania pogotowia i czekają… Boją się udzielać pierwszej pomocy, a przyjazd karetki w ciągu 4 minut jest praktycznie niemożliwy.

      Zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej mają na celu zapoznanie młodych ludzi z zasadami udzielania pomocy potrzebującym. W związku ze wzrostem wypadków z udziałem dzieci i odwagą związaną z ratowaniem ludzkiego życia chcemy przekazać im podstawowe informacje związane z pierwszą pomocą. Ważne jest aby wiedzieć gdzie zadzwonić i jakie informacje są niezbędne, aby jak najszybciej uzyskać pomoc.

      - Na potrzeby dzieci powstał program „Ratujemy i Uczymy Ratować”, dysponujemy AED (defibrylatorem) przeznaczonymi do nauki udzielania pierwszej pomocy - informuje st. insp. Joanna Wojtach, rzecznik prasowy Straży Miejskiej.

      w dniu czwartek, 24 października w Szkole Podstawowej nr 42 przy ul. Hożej 25 odbyły się prelekcje pod tytułem "Pierwsza pomoc przedmedyczna". Zajęcia odbyły się w dwóch klasach 1 i jednej klasie 4 (łącznie 75 dzieci). Dzieci obejrzały filmiki edukacyjne związane z udzielaniem podstawowej pomocy, jak i uczestniczyły w zajęciach praktycznych, podczas których uczyły się jak prawidłowo wykonywać resuscytacje.

      - Zdobyły potrzebną wiedzę, dzięki której będą potrafiły zadzwonić na numer alarmowy podając niezbędne informacje ze zdarzenia, wypadku, czy zagrożenia zdrowia i życia - dodaje Wojtach. - Na zajęciach zostały omówione także zasady postępowania w przypadku zdarzenia takiego jak do wypadek na drodze, w szkole czy w domu a także w sytuacjach, gdy osoba np. w rodzinie choruje na epilepsję czy cukrzycę. Dzieciom zostały przypomniane numery alarmowe do wszystkich służb.

      W czasie ćwiczeń z fantomem zaprezentowano także, jak wygląda udzielanie pierwszej pomocy przy użyciu automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED). Wszystkim uczestnikom należą się gratulacje za zaangażowanie oraz chęci do nabywania umiejętności , jakimi są czynności udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej.

       

      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!