Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   16°

   Piękność w Parku Żeromskiego

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Piękność w Parku Żeromskiego

   Jest wysoka, smukła i budzi zachwyt. Ma ogniste spojrzenie, nową szatę i czerwone pazury. Chociaż ma ponad 100 lat to wciąż nie można przejść obok niej obojętnie. Chcesz ją zobaczyć? Wybierz się na spacer do Parku Żeromskiego.

   Sieć wodociągowa w Szczecinie została uruchomiona 1865 roku, a pod koniec XIX wieku zaczęto wiercenie studni i montaż pomp. Z obliczeń wynika zatem, że nasze oryginalne „berlinki” mają blisko 120 lat! Dzisiaj na ulicach naszego miasta można zobaczyć 28 tych pięknych pomp. Mają one prawie 3 m wysokości, podstawę o wymiarach 61cmx61cm i średnicę 63 cm. Składają się z żeliwnego korpusu i urządzeń ssąco tłoczących. Znajduje się na nich m.in. herb miasta, korona wieńcząca głowicę i wylewka w formie smoczej paszczy.

   Jak działają?

   Za pomocą dźwigni opuszcza się tłok w dół cylindra. Powietrze w cylindrze spręża się, powoduje otworzenie się zaworu tłoczącego w tłoku i uchodzi. W czasie ruchu odwrotnego tłok unosi się i ssie wodę dzięki zmniejszeniu ciśnienia w cylindrze i otwarciu się zaworu ssącego w podstawie cylindra. Powtarzanie ruchów dźwignią powoduje zassanie większej ilości wody niż poprzednio, przedostanie się wody przez zawór tłoczny tłoku i wypchnięcie jej przez wylewkę. Niektóre z nich postawione zostały na studniach o głębokości ponad 20m.

   - W Szczecinie mamy dwa rodzaje pomp – zwykłe i tak zwane berlinki - informuje Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZWIK Szczecin. - Łącznie jest ich blisko 130. Te urządzenia mają zagwarantować mieszkańcom miasta dostęp do wody w sytuacjach nadzwyczajnych.

   Choć Szczecinianie nie musza się bać, że w ich kranach wody zabraknie, to pracownicy ZWiK o pompy bardzo dbają – konserwują je i naprawiają tak, aby urządzenia nadal cieszyły oko mieszkańców i turystów odwiedzających Szczecin, ale były także funkcjonalne. Ich ostatnie dzieło stoi w Parku Żeromskiego. Pompa została wyczyszczona i domalowana.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!