Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   Ostatni tydzień na zgłoszenia do konkursu „Pij kranówkę’

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Ostatni tydzień na zgłoszenia do konkursu „Pij kranówkę’

   Spływają do nas pierwsze zgłoszenia do konkursu w ramach projektu „Pij kranówkę’. Na zgłoszenia czekamy do 30.11, a na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody!

   Dzieci i młodzież najlepiej zapamiętują dzięki aktywnemu uczestnictwie w zajęciach i kreatywnym działaniom. Teraz my pozwalamy im puścić wodze fantazji i pokazać jak widzą temat ochrony zasobów wodnych. W ramach projektu „Pij kranówkę” zorganizowaliśmy konkurs z atrakcyjnymi nagrodami. Zapraszamy do uczestnictwa młodzież i dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli.

   - Wydzieranka, wyklejanka, rysunek, malunek, witraż…? Wszystko jedno! Technika jest dowolna, a temat na tyle ogólny, żeby każdy mógł zinterpretować go w indywidualny sposób - informuje Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZWiK. - Ochrona zasobów wodnych – czyli ekologia, oszczędzanie, dbanie o czystość wody czy zdrowy styl życia. Przedmiotem konkursu są plakaty, których tematem przewodnim mają być znane sposoby na ochronę wody.

   Zachęcamy rodziców do wspólnej zabawy z dziećmi, a także nauczycieli, którzy dzięki konkursowi będą mogli w ciekawy sposób przeprowadzić swoje zajęcia korzystając z materiałów przygotowanych w ramach projektu.

   Materiały edukacyjne w formacie PDF dostępne są na stronie www.zwik.szczecin.pl/pij-kranowk . Zawierają one ciekawe przykłady, ciekawostki i pomysły na eksperymenty i zabawę z dziećmi. Materiały dostosowane są do różnego wieku uczniów.

   Celem konkursu jest utrwalanie właściwych nawyków proekologicznych oraz kształtowanie świadomości dzieci i młodzieży, a także ich rodziców w zakresie roli jaką w codziennym życiu odgrywa środowisko wodne.

   Nieoprawione prace w formacie A2 lub A3 należy dostarczyć do dnia 30.11.2023 do siedziby ZWiK, ul. Golisza 10, 71-682 Szczecin, z dopiskiem: Konkurs „Pij kranówkę”.

   Wśród uczestników Konkursu jury konkursowe wyłoni po 3 zwycięzców w każdej kategorii. Komisja będzie oceniała kreatywność, pomysłowość, estetykę i zgodność z tematyką. Regulamin konkursu dostępny jest na naszej stronie internetowej. [.pdf]

   Niebawem rozpoczniemy także spotkania w szkołach, na które będziemy zapraszać w osobnej informacji. Szkoły będą mogły zgłaszać się na bezpłatne zajęcia pod nazwą Jak? Gdzie? Co? H2O! – droga szczecińskiej wody od źródła do poidełka.

   Przypominamy, że konkurs jest elementem projektu „Pij kranówkę”, którego celem jest zakorzenianie w dzieciach i młodzieży zdrowych nawyków, w szczególności picie wody z poidełka albo z kranu.

   Do projektu wytypowane zostały 23 szkoły, w których zamontowaliśmy 40 poidełek.

   - Ścienny dystrybutor wody do napełniania bidonów uruchamia się za pomocą przycisku wmontowanego w obudowę - mówi Hanna Pieczyńska. - Takie urządzenia są bardzo wygodne w użytkowaniu i posiadają wylewkę, która ogranicza chlapanie.

    

   Dlaczego placówki oświatowe?

   To w  szkole uczymy się relacji społecznych oraz właściwych postaw. Zapewniając dzieciom stały dostęp do świeżej, czystej wody pitnej mamy szansę zakorzenić w nich dobre nawyki żywieniowe. Chociaż najmłodsi bardzo chętnie wybierają słodkie, kolorowe napoje, to mając pod ręką czystą wodę będą po nią sięgać częściej i szybko zauważą, że zdecydowanie lepiej gasi pragnienie.

   Dzięki rodzicom i nauczycielom zrozumieją także, że jest o wiele zdrowsza niż większość produktów „butelkowanych”. Budując w dzieciach pozytywne skojarzenia dotyczące zdrowego trybu życia oraz tworząc im warunki, w których będą mogły nabrać pozytywnych przyzwyczajeń dajemy im szansę na lepszą, zdrowszą przyszłość.

   - Nasz projekt przyczyni się nie tylko do zmniejszenia ilości plastiku w naszym ekosystemie, ale także wzmocni prozdrowotne nawyki u najmłodszych. Start naszego projektu to dopiero początek procesu edukacji mieszkańców Szczecina, ale także samego montażu poidełek. Chcemy, aby zarówno w szkołach, jak i przestrzeni miejskiej było ich zdecydowanie więcej – mówi Patrycja Wolińska-Bartkiewicz, prezes ZWiK.

   Cele programu

   • Zakorzenianie zdrowych postaw już u najmłodszych dzieci
   • Pokazanie procesu produkcji wody i jej drogi od źródła do kranu
   • zwiększenie świadomości na temat zrównoważonego gospodarowania zasobami wodnymi
   • pokazanie związku między działaniem człowieka, a zanieczyszczeniami środowiska wodnego
   • wprowadzenie prawidłowych nawyków korzystania z zasobów wodnych
   • pokazanie sposobów na racjonalne korzystanie z wody
   • zachęcenie do większego wykorzystania alternatywnych źródeł wody
   • zwiększenie świadomości ekologicznej

   „Pij kranówkę” to nie tylko same poidełka, ale także materiały edukacyjne dla nauczycieli – scenariusze zajęć i film oraz konkurs plastyczny.

   Formą promocji projektu będzie film edukacyjny „Jak? Gdzie? Co? H2O! – droga szczecińskiej wody od źródła do poidełka” pokazujący gdzie i jak produkowana jest woda, którą pijemy na co dzień. Dzięki seansom na lekcjach upowszechniona zostanie wiedza o sposobie uzdatniania wody do picia, zastosowanych nowoczesnych technologiach wykorzystywanych na ujęciu oraz drodze jaką pokonuje od źródła do poidełka.

   Konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży

   Do 30.11 czekamy na prace plastyczne na temat ochrony zasobów wodnych. Tematyka jest bardzo ogólna i szeroka, aby dać uczestnikom duże pole do interpretacji:

   1. Prace ochrony zasobów wodnych prosimy wysyłać na adres ul. Golisza 10, 71-682 Szczecin, z dopiskiem: Konkurs „Pij kranówkę”.
   2. Technika prac – plakat wykonany farbami plakatowymi, kredkami, pisakami, collage (kolaż), witraż, wydzieranka lub inną techniką do wyboru przez uczestnika konkursu.
   3. Format prac A2 lub A3. Prac nie należy oprawiać.
   4. Każdy uczestnik może nadesłać tylko jedną pracę. Przyjmujemy jedynie prace indywidualne.
   5. Praca powinna być opisana na odwrocie: imię i nazwisko, wiek autora, kategorię (przedszkole, klasy I-III lub IV-VIII) dokładny adres uczestnika oraz szkoły (placówki). 

   Cały projekt oparty jest o koncepcję rozwoju edukacji ekologicznej i świadomości roli wody w życiu każdego człowieka. Szkoły stanowią idealną przestrzeń do promocji tych idei i zagadnień. Ważna jest także prezentacja jak działają nasze wodociągi. To szczecinianie pełnią kluczową rolę w poprawie stanu środowiska naturalnego naszego miasta i ograniczenia zanieczyszczeń, a dzieci i młodzież są fundamentem przyszłego społeczeństwa i najskuteczniejszym czynnikiem, który wpływa na zmianę zachowań rodziców.

   Przypominamy, że za stan instalacji wewnętrznych w budynku odpowiadają poszczególne szkoły, ale w ramach współpracy ZWiK jest w ciągłym kontakcie z placówkami i udziela w razie potrzeby wsparcia. Dodatkowo 2 razy w roku badamy wodę w poidełkach – przed rozpoczęciem roku szkolnego i po feriach zimowych.

   Projekt "Pij kranówkę" dofinansowano ze środków Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!