Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   29°

   Ostatni taki relikt Twierdzy Szczecin

   Sylwia Cyza-Słomska

   Sylwia Cyza-Słomska

   Ostatni taki relikt Twierdzy Szczecin
   2.jpg

   Zabytkowa ścianka przeciwpancerna wiele lat temu stała się częścią wiaty śmietnikowej przy ulicy Bartniczej. Dziś jest szansa na wyeksponowanie i zachowanie zabytku.

   Na trop zabytku pamiętającego czasy II wojny światowej wpadł pasjonat historii Jan Sinius, zainteresowali się nim również  Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, oraz Michał Dębowski, Miejski Konserwator Zabytków.

   To odkryte stanowisko, zabezpieczone żelbetową ścianką, w którym można było zainstalować armatę przeciwpancerną typu PaK 36 (t) W 1945 roku były dwie takie konstrukcje w Szczecinie: jedna na terenie toru motocrossowego, która uległa częściowemu zniszczeniu, druga - właśnie ta na ulicy Bartniczej.

   -  To ważna pamiątka historyczna, która z pewnością zasługuje na zachowanie i wpis do Gminnej Ewidencji Zabytków – mówi Michał Dębowski. – Sposób ekspozycji tego zabytku jest jeszcze kwestią otwartą, mam nadzieję, że uda nam się znaleźć najlepszy sposób by to miejsce nie uległo zniszczeniu, a mieszkańcy wiedzieli o jego istnieniu.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!