Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   O Chorobie Alzheimera z Przemkiem Pawelcem. Spotkanie autorskie w Miejskiej Bibliotece publicznej w Szczecinie

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   O Chorobie Alzheimera z Przemkiem Pawelcem. Spotkanie autorskie w Miejskiej Bibliotece publicznej w Szczecinie

   Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie zaprasza 9 listopada (środa) o godz. 18:00 do filii nr 54 ProMedia  (al. Wojska Polskiego 2) na spotkanie autorskie z Przemkiem Pawelcem wokół książki „I żyli długo i szczęśliwie”. Podczas spotkania poruszymy ważny temat, jakim jest Choroba Alzheimera.  Rozmowę z autorem poprowadzi Anna Rutkowska.

   Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

   Choroba Alzheimera – to brzmi jak wyrok. A przecież w naszym starzejącym się społeczeństwie coraz częściej będziemy spotykać się z ludźmi cierpiącymi na choroby otępienne. Co się stanie, gdy dotknie ona kogoś z naszych najbliższych? Jak poradzimy sobie ze świadomością, że ukochana osoba będzie się od nas nieuchronnie oddalać, jednocześnie przebywając wciąż obok?

   „I żyli długo i szczęśliwie” to zbiór trzech historii przepełnionych życiową prawdą, opisujących codzienność mężczyzn, którym jesień życia – zamiast spokojnej emerytury – przyniosła kolejne wyzwanie: opiekę nad osobą chorą na Alzheimera. Co sprawia, że ci trzej mężczyźni się nie poddają, skąd czerpią siłę na walkę z codziennymi trudnościami i co stanowi jej źródło?

   Dla starszych pokoleń odpowiedzi na te pytania mogą być podstawą do pogłębionej refleksji, dla młodszych – lekcją życia, u podstaw której leżą najprostsze, uniwersalne wartości, o których częstokroć zapominamy lub nie chcemy pamiętać.

   Nikt nie chciałby usłyszeć, że najbliższa osoba, z którą spędził większość swojego życia, ma początki alzheimera. Informacja od lekarza dotarła do mnie, jednak przyznam się, że nie dowierzałem jej. Nie zauważyłem za bardzo zmian w zachowaniu Zuzanny, a to, że dzieje się coś niepokojącego, powiedziała mi moja córka. Często do niej jeździliśmy, bo mając dużo czasu, pomagaliśmy jej. Ja kosiłem trawnik, żona pomagała przy prasowaniu. Córka w końcu powiedziała mi, że z mamą dzieje się coś niepokojącego, ponieważ za każdym razem żona opowiadała tę samą historię, i mimo że córka zwracała jej na to uwagę, następnym razem znowu zaczynała ją powtarzać. Spędzałem z Zuzią każdy dzień, więc może dlatego nie zauważałem tych pierwszych lekkich odchyleń w jej zachowaniu. (…) Myśl o tym, że żona ma alzheimera, wypełniła mnie całego.

   O Autorze:

   Przemek Pawelec – rocznik ’79. Urodzony i wychowany w Bełchatowie, średnia szkołę ukończył w Płotach (woj. zachodniopomorskie), następnie studiował Pedagogikę i Socjologię na Uniwersytecie Szczecińskim.

   Ze Szczecinem też związał swoje dorosłe życie. Swój pierwszy tekst napisał w wieku 12 lat, ale dopiero trzydzieści lat później zdecydował się na publikację własnego utworu.

   Na co dzień można go spotkać w Lesie Arkońskim, gdzie regularnie biega, a w okresie zimowym w jeziorze „Głębokie”, gdzie morsuje.

   Od prawie 10 lat pracuje w pomocy społecznej, gdzie spełnia się zawodowo. To właśnie praca z podopiecznymi chorującym na Alzheimera pchnęła go do napisania tej książki.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!