Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   14°

   Nowy pomysł na parking pod Trasą Zamkową

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Cel to uporządkowanie terenu pod Trasą Zamkową, zapewnienie odpowiedniej ilości miejsc parkingowych dla mieszkańców i gości Starego Miasta oraz stworzenie przyjaznej przestrzeni rekreacyjnej.

   Nowy parking będzie powiązany funkcjonalnie z przyszłą inwestycją drogową pn. "Budowa ulicy Władysława IV wraz z budową Mostu Kłodnego nad rzeką Odrą Zachodnią oraz przebudowa układu komunikacyjnego w obrębie Starego Miasta i wyspy Łasztowni w Szczecinie.”

   Wcześniej Miasto planowało w tym miejscu trzypoziomowy parkingowiec. Pomysł wzbudził kontrowersje, zmieniły się też możliwości budżetowe polskich gmin. 

   - Finanse są ograniczone, a miejsca parkingowe służące obsłudze Starego Miasta potrzebne tu i teraz – mówi Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta Szczecina. – Parking naziemny jest dobrym kompromisem, nie tylko pod względem finansowym, ale również takim, który zapewni mieszkańcom niemal natychmiastowy dostęp do miejsc parkingowych i pozwoli na kolejne inwestycje i zmiany na Starym Mieście.

   Obecnie parking pod Trasą Zamkową liczy ok. 250 miejsc postojowych. Po modernizacji i rozbudowie będzie miał 386 miejsc postojowych.

   Inwestycja została podzielona na trzy etapy. W pierwszym, do którego przetarg zostanie ogłoszony w najbliższych dniach – w zachodniej części obecnego parkingu powstanie 81 miejsc postojowych dla samochodów osobowych i 9 dla autokarów.

   Zadanie obejmuje m.in. rozbiórkę istniejącej betonowej nawierzchni dróg dojazdowych i miejsc parkingowych, demontaż oświetlenia, kanalizacji deszczowej, wykonanie nowych nawierzchni, nowych instalacji, nowego zjazdu na parking, z dowiązaniem do istniejącej ulicy Panieńskiej.

   Ta część odnowionego parkingu ma być gotowa przed wakacjami.

   Drugi etap, też planowany na przyszły rok, zakłada przebudowę wschodniej części i utworzenie 200 miejsc postojowych wraz z placem sportowo-rekreacyjnym.


   W ramach tej części powstaną:

   • nowy wjazd/wyjazd od ulicy Duczyńskiego

   • rampa dla komunikacji kołowej, umożliwiająca pokonanie różnicy terenu pomiędzy parkingiem, a nowym wjazdem/wyjazdem,

   • nowy ciąg pieszo-rowerowy wraz ze stacją roweru miejskiego,

   • nowe schody oraz pochylnia dla osób z niepełnosprawnościami, łączące teren z przystankiem tramwajowym przy ul. Jana z Kolna,

   • teren rekreacyjny dla amatorów rolek, wrotek, rowerów bmx itp, a zimą – łyżwiarzy.

   Drugi etap obejmuje ponadto nasadzenia kwitnących drzew, krzewów, trawy oraz zieleni pnącej na murkach oporowych.
    

   W trzecim ostatnim etapie – w części północnej - powstanie parking na 91 miejsc i zjazd na nową ulicę Jana z Kolna.

   - Wjazd/wyjazd od strony południowej zostanie zlikwidowany, a powstanie nowy od strony zachodniej - informuje Wojciech Jachim, rzecznik NiOL. - Miejsce zlikwidowanego wjazdu/wyjazdu zastąpi 5 dodatkowych miejsc postojowych.

   Ten etap obejmuje również przebudowę schodów na Trasę Zamkową w południowej części oraz wykonanie nowych nasadzeń. Trzeci etap zostanie zrealizowany po wybudowaniu Mostu Kłodnego.

    

   Cztery Place Starego Miasta

   Przebudowa i powiększenie parkingu pod Trasą Zamkową to jedna z kilku planowanych inwestycji na Starym Mieście, których celem jest stworzenie atrakcyjnej przestrzeni publicznej, wygodnej i bezpiecznej dla pieszych, a także dostosowanej do potrzeb mieszkańców i biznesu lokalnego. 

   - Działania te są częścią programu urbanistycznego „Cztery Place Starego Miasta” wypracowanego przez mieszkańców i władze Szczecina podczas konsultacji w okresie od lipca do października 2019 r. - mówi Wojciech Jachim.


   W ramach programu zaplanowano ponadto m.in.:

   • rewitalizację Placu Orła Białego

   • budowę nowej przychodni przy ul. Staromłyńskiej

   • budowę budynku z funkcją parkingową w sąsiedztwie przychodni przy ul. Staromłyńskiej

    

   W planach Miasta dotyczących Starego Miasta są także:

   • budowa Mostu Kłodnego, z linią tramwajową Stare Miasto - Łasztownia,

   • zwężenie ulicy Jana z Kolna i odtworzenie zabudowy bulwarów nadodrzańskich.


   * Grafika przedstawia parking w wersji docelowej.

    

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!