Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      „Nowe życie placu”: Stare Miasto krok po kroku

      Sylwia Cyza-Słomska

      Sylwia Cyza-Słomska

      „Nowe życie placu”: Stare Miasto krok po kroku

      - Czekają nas daleko idące,  rozłożone w czasie zmiany i inwestycje na obszarze Starego Miasta – mówi Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta miasta. – Integralną częścią tych zmian będzie plac Orła Białego.

      Podczas ostatniego w tym roku spotkania dotyczącego zmian na placu Orła Białego związanych z zakończonym w tym roku projektem prototypowania Miasto przedstawiło mieszkańcom szczegółowy harmonogram prac w obszarze Starego Miasta.

      - Wykonane przez nas badania ruchu i parkowania oraz wywiady z mieszkańcami i przedsiębiorcami jasno wskazały problemy z jakimi musimy poradzić sobie w perspektywie dalszych działań – mówi Paweł Jaworski, koordynator projektu. – Odpowiedzią na nie jest szeroko zakrojony plan inwestycji i zmian organizacyjnych oraz prawnych w tym miejscu, uwzględniający potrzeby m.in. parkingowe mieszkańców, ich oczekiwania dotyczące wyglądu placu jak i jego funkcjonowania w przyszłości.

      Plac Orła Białego

      Do końca tego roku plac Orła Białego będzie funkcjonował na obecnych zasadach. Od stycznia na terenie przy bankach po jednej stronie będą miejsca ogólnodostępne, rotacyjne z wysoką stawką opłat, po drugiej parkować będą mogli okoliczni mieszkańcy, również za opłatą odpowiadającą stawkom Strefy Płatnego Parkowania. Ulica Koński Kierat (na odcinku gdzie dziś jest jednokierunkowa) stanie się droga wewnętrzną z dostępem wyłącznie dla mieszkańców, dostawców i służb. Ponadto na ulicy Mariackiej na odcinku od ulicy Grodzkiej do Końskiego Kieratu zostanie wprowadzona strefa ograniczonego ruchu.

      „4 place Starego Miasta”

      Miasto Szczecin konsekwentnie realizuje politykę powrotu nad Odrę, co w praktyce oznacza nie tylko zagospodarowanie i rozwój bulwarów, ale również szeroko zakrojone działania w obszarze Starego Miasta, Łasztowni i Wyspy Grodzkiej.

      Ma być spójnie, wygodnie i bezpiecznie dla pieszych, z dużym naciskiem na zabytkową tkankę. Otoczenie ożywionej przestrzeni ma przyciągnąć nie tylko turystów, ale również zachęcić mieszkańców całego miasta do spędzania czasu w otoczeniu wolnym od wielkomiejskiego zgiełku.

      Wyjątkowy charakter, objętego ochroną konserwatorską Starego Miasta wpłynął na decyzję o przywróceniu historycznego rozplanowania i rodzaju zabudowy na tym obszarze. To z kolei wiąże się z uspokojonym ruchem i ograniczonym parkowaniem. Jednocześnie w planach Miasta jest integracja Starego Miasta ze Śródmieściem i Międzyodrzem m.in. poprzez stworzenie przyjaznej i spójnej przestrzeni publicznej.

      W tym obszarze docelowe powiązanie przestrzeni publicznej dolnego i górnego tarasu będzie przebiegało na trasie od placu Orła Białego ulicą Koński Kierat, Kuśnierską do rynków Siennego, Nowego i Warzywnego. Na całym obszarze Starego Miasta zostanie wprowadzony priorytet ruchu pieszego, z uspokojonym ruchem aut i komunikacją miejską na obrzeżach tego terenu.

      Na samym placu Orła Białego ma być m.in. zachowane obecne ukształtowanie terenu i zabytkowe nawierzchnie, wykonana spójna koncepcja ogródków kawiarnianych, w okolicy fontanny dopuszczenie lokalizacji elementów tymczasowych jak sceny, pawilony ekspozycyjne,  a w części zielonej (znacznie powiększonej) zrealizowany zostanie ogród deszczowy i zlikwidowana nawierzchnia parkingu. Zwieńczeniem prac ma być wykonanie i uruchomienie kopii fontanny. Zmiana umeblowania placu ma być początkiem porządkowania elementów małej architektury na całym Starym Mieście.

      Wieloletni harmonogram zmian na Starym Mieście przedstawia się następująco:

      2020

      - zmiana organizacji ruchu wynikająca z ustanowienia drogi wewnętrznej na placu Orła Białego oraz fragmencie ulicy Koński Kierat pomiędzy ulicami Staromłyńską i Mariacką (ograniczenie ruchu, porządkowanie parkowania)

      - przygotowanie i przedstawienie Radzie Miasta projektu uchwały ws. ustanowienia drogi wewnętrznej na ulicy Mariackiej i pozostałym fragmencie ulicy Koński Kierat

      - wprowadzenie strefy ograniczonego ruchu na fragmencie ulicy Mariackiej pomiędzy ulicą Grodzką i warsztatem samochodowym

      - przeprowadzenie prototypowania na ulicach Tkackiej, Łaziebnej i Staromłyńskiej

      - ograniczenie ruchu na Nowym Rynku - po zakończeniu inwestycji hotelowej

      - przeprowadzenie konsultacji z przewodnikami na temat organizacji ruchu turystycznego na Starym Mieście

      - wypracowanie zmian dla strefy płatnego parkowania oraz przeprowadzenie konsultacji

      - przeprowadzenie prac projektowych i konsultacyjnych dotyczących zagospodarowania placu Orła Białego, ulic Mariackiej i Koński Kierat

      - przygotowanie koncepcji zagospodarowania działki przy ul. Staromłyńskiej 26 (z uwzględnieniem funkcji przychodni i parkowania)

      - przygotowanie projektu parkingu zbiorczego w cieniu Trasy Zamkowej

      - przeprowadzenie pierwszych wywiadów z mieszkańcami i przedsiębiorcami na Podzamczu

      2021

      - zmiana organizacji ruchu wynikająca z wyłączenia z kategorii publicznej ulic Mariackiej i Koński Kierat (ograniczenie ruchu, porządkowanie parkowania)

      - przygotowanie i przedstawienie Radzie Miasta projektu uchwały ws. ustanowienia drogi wewnętrznej na ulicach  Tkackiej, Łaziebnej i Staromłyńskiej oraz ulicach Podzamcza

      - przeprowadzenie prototypowania na Podzamczu    

      - wdrożenie zmian strefy płatnego parkowania

      - wyznaczenie miejsca dla autokarów w sąsiedztwie ul. Niepodległości

      - przygotowanie projektu  zagospodarowania działki przy ulicy Staromłyńska 26     

      - przeprowadzenie prac projektowych i konsultacyjnych dotyczących zagospodarowania ulic Tkackiej, Łaziebnej i Staromłyńskiej

      - przebudowa placu Orła Białego, ulic Mariackiej i Koński Kierat - etap 1

      - budowa parkingu zbiorczego w cieniu Trasy Zamkowej

      2022

      - zmiana organizacji ruchu wynikająca z prototypowania i wyłączenia z kategorii publicznej ulic Tkackiej, Łaziebnej i Staromłyńskiej oraz ulic Podzamcza (ograniczenie ruchu, porządkowanie parkowania),

      - wprowadzenie ograniczeń w ruchu autokarów

      - oddanie do użytku parkingu w cieniu Trasy Zamkowej

      - budowa nowego budynku przychodni przy ul. Staromłyńskiej 26

      - przebudowa placu Orła Białego, ulic Mariackiej i Koński Kierat - etap 2    

      - przeprowadzenie prac projektowych i konsultacyjnych dotyczących zagospodarowania ulic Podzamcza     

      2023

      - uruchomienie nowego budynku przychodni przy ul. Staromłyńskiej 26

      - realizacja budynku z funkcją parkingową w sąsiedztwie wspomnianej przychodni

      - prace projektowe i konsultacyjne dotyczące zagospodarowania ulic Grodzkiej, Farnej i Sołtysiej oraz ulic Podzamcza

      - zakończenie przebudowy placu Orła Białego i ulic Mariackiej i Koński Kierat

      - przebudowa  ulic Tkackiej, Łaziebnej i Staromłyńskiej - etap 1

      2024

      - likwidacja parkingu na placu Orła Białego

      - ograniczenie dostępu do ulic Tkackiej, Łaziebnej, Staromłyńskiej, Mariackiej i Koński Kierat, wynikające z uruchomienia budynku z funkcją parkingową przy ulicy Staromłyńskiej 26 (z dojazdem poprzez północny odcinek ulicy Staromłyńskiej)

      - uruchomienie budynku z funkcją parkingową na ulicy Staromłyńskiej 26

      - przebudowa ulic Tkackiej, Łaziebnej i Staromłyńskiej - etap 2    

      - przebudowa ulic Podzamcza - etap 1

      2025

      - zakończenie przebudowy ulic Tkackiej, Łaziebnej i Staromłyńskiej     

      - przebudowa ulic Grodzkiej, Farej i Sołtysiej    

      - przebudowa ulic Podzamcza - etap 2    

       

      2026

      - zakończenie przebudowy ulic Grodzkiej, Farnej i Sołtysiej     

      - zakończenie przebudowy ulic Podzamcza     

      Więcej o projekcie „Nowe życie placu”:

      www.placorla.szczecin.eu

       

      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!