Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      Nowe przestrzenie dla sztuki w mieście

      Sylwia Cyza-Słomska

      Sylwia Cyza-Słomska

      Nowe przestrzenie dla sztuki w mieście

      Biorą na warsztat trzy zaniedbane i opuszczone witryny dawnych piwnicznych lokali, remontują je i oddają artystom. Już 9 maja otwarcie pierwszej GALERII [OD] ULICY.

      Często zniszczone, używane jako śmietniki lub nielegalne „plakatownie” witryny nieistniejących już piwnicznych sklepów lub punktów usługowych wtopiły się w krajobraz Śródmieścia. Mogłyby jednak dalej służyć – np. prezentacji sztuki. Na taki pomysł wpadło Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne „Oswajanie sztuki” i wybrało trzy z nich, które zostaną odnowione i staną się swoistymi mikro galeriami w przestrzeni publicznej.

      - Robimy to po to, by pobawić się trochę przestrzenią publiczną i zaprosić mieszkańców do szukania nietypowych dla niej rozwiązań. A jeśli przy okazji ktoś się zainteresuje starymi lokalami piwnicznymi i zechce je ocalić od zapomnienia otwierając tam własny sklep czy małą kawiarnię to będzie wielki sukces! – tłumaczy Kinga Rabińska, koordynator działania.

      Dialog twórców z mieszkańcami        

      Do „wypełnienia” odnowionych witryn Stowarzyszenie „Oswajanie sztuki” zaprosiło artystów związanych ze Szczecinem i studentów Akademii Sztuki.

      - Mają oni nie lada zadanie – stworzyć autorskie dzieła powstałe we współpracy z mieszkańcami i dotyczące Śródmieścia, które zostaną zainstalowane w odnowionych witrynach. „GALERIE [OD] ULICY, bo tak nazywają się odnowione przestrzenie, to nie monolog twórców, ale dialog z mieszkańcami i miastem – dodaje Rabińska. – Dlatego artyści, z którymi współpracujemy wyjdą z pracowni i np. zaproszą szczecinian do udziału w warsztatach, w ramach których obiekt powstanie. To swoista inspiracja sztuką ulicy, właściwie sztuka na ulicy, powstała w kontekście miejsca i przy współpracy z mieszkańcami.

      Pierwszymi zaproszonymi do udziału w projekcie twórcami jest duet w życiu prywatnym i zawodowym – Kaja i Piotr Depta-Kleśta. Absolwenci Akademii Sztuki w Szczecinie.

      Piotr jest asystentem prof. Leszka Żebrowskiego w Pracowni Projektowania Plakatu i Ilustracji w AS, Kaja zaś jest związana z Pracownią Typografii, którą prowadzi dr Michał Kacperczyk. Ich plakaty były pokazywane na wystawach w kraju i na całym świecie. Są zdobywcami wielu nagród i wyróżnień konkursowych.

      Autorzy identyfikacji wizualnej Festiwalu Fama w Świnoujściu, współpracują z różnymi instytucjami kultury w tym: Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Teatrem Lalek Pleciuga w Szczecinie i Warsztatami Kultury w Lublinie. Tworzą identyfikacje wizualne, plakaty, publikacje wydawnicze, katalogi, okładki do płyt muzycznych i ilustracje. Do GALERII [OD] ULICY „budują”… śródmiejską kamienicę!

      Otwarcie pierwszej GALERII [OD] ULICY już w środę, 9 maja 2018 r. o godz. 18.00 przy ul. Rayskiego 23. Wernisaż w przestrzeni muzycznie wesprze Morfeusz z kolektywu OM Foundation, a kulinarnie – Lody Marczak. A 27 maja podczas XVII Szczecińskiego Spotkania Organizacji Pozarządowych POD PLATANAMI mieszkańcy będą mieli okazję stworzyć wspólnie… hasło dla Śródmieścia w trakcie warsztatów z Loesje Polska i Stowarzyszeniem „Oswajanie sztuki”. Wstęp jest wolny.

      Kolejne witryny wkrótce

      Do końca 2018 roku planowane są remonty kolejnych dwóch witryn w Śródmieściu i otwarcie pięciu wystaw jednego obiektu stworzonych przez zaproszonych do współpracy artystów. Działanie odbywa się przy współpracy Stowarzyszenia „Oswajanie sztuki” z Gminą Miasto Szczecin oraz Towarzystwem Budownictwa Społecznego „Prawobrzeże” Sp. z o.o., i jest współfinansowane jest przez Gminę Miasto Szczecin w ramach projektu pn. "Niwelowanie błędów infrastrukturalnych przez sztukę ulicy (street art)".

      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!