Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   16°

   NiOL do zadań specjalnych

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   NiOL do zadań specjalnych

   Pięć ostatnich lat to okres dużych zmian, jeśli chodzi płatne parkingi, wypożyczalnię rowerów miejskich i zarządzanie nieruchomościami. Poniżej opis najważniejszych projektów zrealizowanych przez spółkę Nieruchomości i Opłaty Lokalne.


   Poprawa rotacji w SPP
    
   W marcu 2021 roku Strefa Płatnego Parkowania powiększyła się o 58 ulic (bądź odcinków ulic).  Zmienił się też cennik. Wyłączono możliwość zakupu opłat abonamentowych i zryczałtowanych dla osób i firm spoza Szczecina. To spowodowało zwiększenie udziału opłat krótkoterminowych, a tym samym  zwiększenie rotacji aut. Wcześniej pojazdy z opłatami długoterminowymi okupowały połowę strefy. 


   W marcu 2021 rozpoczęła się wymiana parkomatów w SPP. Nowe umożliwiają wnoszenie opłat standardowych (godzinowych), opłatę zerową, zakup abonamentów na określoną liczbę dni.

   W nowym cenniku pojawiła się też opłata zerowa za pierwsze 15 minut. 

   W przeprowadzonego w 2022 roku badania SPP wynika, że liczba transakcji związanych z SPP w skali roku wynosi ponad 4 mln (średnia miesięczna ok. 350 tys.).

    

   - Najwięcej wydawanych jest biletów czasowych tzw. standardowych - informuje Wojciech Jachim, rzecznik NiOL. - Stanowią one 83 proc. wszystkich produktów sprzedawanych w SPP w Szczecinie.  Pozostałe 15 proc. to bilety darmowe, a tylko ok 2 proc. transakcji dotyczy biletów długoterminowych.
    

   Reformę SPP poprzedziły działania poprawiające jakość świadczonych szczecinianom przez NiOL usług. 

   W lutym 2021 roku  pod adresem www.e-sklep.spp.szczecin.pl  został otwarty nowy e-sklep SPP, w którym można kupić wszystkie rodzaje abonamentów.  

   1 marca 2021 pod numerem 91 50 65 200 zaczęła pracę Infolinia NiOL przeznaczona dla:

   •    Kierowców korzystających z płatnych parkingów (SPP, płatne parkingi niestrzeżone)
   •    Użytkowników roweru miejskiego BikeS
   •    Najemców nieruchomości zarządzanych przez NiOL.

   Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 6 do 22.

   Także w marcu 2021 rozpoczęła się wymiana parkomatów w SPP. Nowe parkomaty umożliwiają wnoszenie opłat standardowych (godzinowych), opłatę zerową, zakup abonamentów na określoną liczbę dni. Dodatkową ich zaletą jest powiązanie opłaty z numerem rejestracyjnym. Dzięki tej funkcji kierowcy nie muszą zanosić biletu do samochodu.

   W tym samym czasie wystartowała nowa strona  spp.szczecin.pl, która w przystępny sposób informuje o zasadach działania wszystkich miejskich płatnych parkingów niestrzeżonych, zarządzanych przez NiOL.
   Kolejną istotną nowością w SPP było pojawienie się na ulicach Szczecina pojazdów e-kontroli. Pierwszy volkswagen up! wyposażony w kamery do skanowania tablic rejestracyjnych rozpoczął pracę jesienią 2022 roku. Drugi - rok później. 


    
   System City Scanner zamontowany na dachu pojazdu e-kontroli automatycznie weryfikuje, czy mijane auta mają opłacony postój. City Scanner sprawdza ponad 2 tys. samochodów dziennie, zastępuje pracę kilku kontrolerów pieszych.
   W kwietniu 2023  NiOL uruchomił stronę https://zawiadomienia.spp.szczecin.pl umożliwiającą wgląd w dokumentację, w tym także zdjęcia, potwierdzającą niewniesienie opłaty za postój w SPP. Strona jest przeznaczona dla kierowców/właścicieli pojazdów poddanych e-kontroli, czyli tych, którzy otrzymują zawiadomienie o nieopłaconym postoju pocztą.

   Od stycznia 2024 klienci SPP na trzy dni przed terminem ważności zakupionego abonamentu otrzymują sms o treści:  Przypominamy, że %data% kończy się ważność abonamentu na pojazd %nr rej%.


   - Generalnym celem zapoczątkowanych w roku 2019 zmian w systemie parkowania w centrum Szczecina jest ograniczenie ruchu samochodów osobowych na rzecz komunikacji zbiorowej - mówi Wojciech Jachim, rzecznik NiOL. - Temu celowi służą także miejskie Płatne Parkingi Niestrzeżone (PPN). Ponieważ są one zlokalizowane poza drogami publicznymi, władze miasta wprowadziły na ich terenie inne niż w SPP  zasady korzystania z postoju, inne ceny i regulamin.


   Obecnie we Szczecinie jest sześć Płatnych Parkingów Niestrzeżonych:

   •    PPN Trasa Zamkowa
   •    PPN Czarnieckiego
   •    PPN Ogińskiego
   •    PPN Szymanowskiego
   •    PPN Orła Białego
   •    PPN Dolny Taras. 

   Zarządzanie PPN-ami na zlecenie Miasta zajmuje się NiOL. 

    

   Nowy lepszy BikeS
    
   1 marca 2022 roku wystartował BikeS IV generacji. Nowy BikeS to 800 jednośladów wyposażonych w GPS i autonomiczne zamki. Jest czynny cały rok, a nie od marca do listopada jak poprzednio. Dawne stacje dokujące zastąpiły zwykłe stojaki rowerowe z tablicami „Strefa Postoju". Ich liczba zwiększyła się z 87 do 100. Nowy rower BikeS ma siedem biegów (wcześniejsze trzy). Jest wyposażony w lock (autonomiczny zamek) na tylnym kole, dlatego zamiast stacji z zamkami są zwykłe stojaki. Zlokalizowanie najbliższego roweru, jego rezerwacja i wypożyczenie -  w strefie postoju czy poza nią -  jest możliwe dzięki aplikacji Roovee.   Użytkownicy przyjęli nowe rowery z aplauzem, o czym świadczą opinie na FB:

   •    Elegancko, wszystko jak należy. Apka Roovee jak w hulajnogach rewelka
   •    Bardzo dobrze się jeździ
   •    Bardzo lekko się jeździ z przekładnią 7 stopniową, dzwonek obrotowy dobrze się spisuje, hamulec żyleta.

   W tym roku BikeS obchodzi 10 urodziny. Ma już na koncie 3,5 mln przejazdów. Obecnie korzysta z niego 26 tys. osób.

   Warto w tym miejscu przypomnieć, że od 2021 roku działa także Miejska Wypożyczalnia Rowerów (MWR). To uzupełniająca oferta do BikeS IV generacji. Do dyspozycji klientów wypożyczalni jest 85 jednośladów typu BikeS III generacji, wyposażonych w linkę z zamkiem szyfrowym.

   - MWR wypożycza rowery nie na godziny, tylko na dni, np. weekendy albo dłuższe okresy - informuje Wojciech Jachim, rzecznik NiOL. - Rowery MWR jeżdżą po Szczecinie, ale bywały też w Niemczech, Poznaniu, a w  wakacje wypożyczane są do miejscowości nadmorskich. 
    

   Oferta: miejska-wypozyczalnia-rowerów


   BikeS promuje się biorąc udział  w różnego rodzaju wydarzeniach. Na zdjęciu: Szczecińska Noc Iluminacji 2023
    

   … i Nieruchomości

   Trzecim ważnym obszarem działalności NiOL jest zarządzanie nieruchomościami. Spółka wynajmuje i zarządza kilkudziesięcioma nieruchomościami na terenie Szczecina. Pod jej pieczą od 2021 roku jest Stare Miasto. NiOL dba tam o czystość, utrzymanie zieleni, organizację ruchu i porządek na płatnych parkingach.


   Na Starym Mieście NiOl wspiera inicjatywy społeczne związane z nasadzaniem kwiatów i roślin ozdobnych. N/z wolontariusze i członkowie RO Stare Miasto podczas sadzenia kwiatów na Pl. Orła Białego, czerwiec 2022


   W ostatnim czasie  spółka przeprowadziła remonty elewacji dwóch reprezentacyjnych willi przy al. Wojska Polskiego. W obu obecnie funkcjonują przychodnie. Blisko 200-letni budynek przy al. Wojska Polskiego 101 odzyskał oryginalną beżową barwę. Zakres prac objął też m.in. hydroizolację ścian zewnętrznych, termomodernizację stropu nad poddaszem, wymianę pokrycia dachu, stolarki okiennej, drzwiowej, odnowienie sztukaterii i detali architektonicznych.
    

   Również zabytkowa  willa przy al. Wojska Polskiego 72 wygląda dziś, jak za swoich najlepszych lat. Elewacja ma kolor jasno-beżowy, misterne płaskorzeźby wróciły do dawnej formy, całe miedziane poszycie dachu zostało wymienione na nowe. Głównym celem prac była termomodernizacja budynku i odtworzenie jego historycznego wyglądu.

   NiOL przeznaczył na remonty obu budynków ponad 3,5 mln zł.

   Zmienił się też  wygląd magazynu BikeS przy ul. Piotra Skargi. Użytkowany przez NiOL obiekt powstał pod koniec wieku XIX. Jest wpisany do rejestru zabytków województwa zachodniopomorskiego. Kiedyś mieściła się w nim zajezdnia tramwajów konnych, potem elektrycznych a teraz magazyn rowerów BikeS. W czerwcu 2023 NiOL ogłosił konkurs na mural, który ozdobi bramę obiektu.

   - Wygrał Olgierd Szopiński  z Chojnic, student na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku - mówi Wojciech Jachim, rzecznik NiOL. - Stworzony przez Olgierda i jego zespół kolorowy mural stanowi artystyczną ilustrację trzech rozdziałów ponad stuletniej historii obiektu. 
    


    

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!