Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      16°

      Nagrody Żeglarskie powędrowały do swoich właścicieli

      Tomasz Kuczyński

      Tomasz Kuczyński

      Nagrody Żeglarskie powędrowały do swoich właścicieli

      Piękne, żeglarskie święto to najlepszy czas na rozdanie Międzynarodowych Nagród Żeglarskich. Zwycięzcy konkursu otrzymali swoje statuetki w wyjątkowych okolicznościach, na pokładzie żaglowca Baltic Beauty.

      Nagrody mają wyróżnić popularów żeglarstwa, w różnych jego częściach i działalności. To środowisko skupia bowiem wiele osobowości, talentów, barw i odcieni wodnych przygód. Żeglarstwo to zarówno pasja, sport jak i sposób na życie z wielką tradycją i zamiłowaniem do ceremoniałów. Niesie ze sobą także elementy kultury i sztuki. W tym roku przyznano je w dziewięciu kategoriach.

      - Po raz kolejny spotkamy się w tak pięknej scenerii, przy okazji Żagli. Szczecin naturalnie kojarzy się z woda, żeglarstwem, sportem. Od lat mamy wspaniałych żeglarzy, projekty i ludzi, który propagują żeglarstwo turystyczne i sportowe. Dziękuję za to zaangażowanie. 9 kategorii Nagród jest powodem do dumy. Wybór laureatów nie był łatwy. Wszystkim serdecznie gratuluje – mówił na gali Piotr Krzystek, prezydent miasta Szczecin.

      REJS ROKU

      Rejs dookoła Europy Szczecin – Grosseto - kapitan Mirosław Lewiński, siedem lat po rejsie dookoła świata śladami Władysława Wagnera w latach 2010-2015, na swoim jachcie „Ulysses”, ponownie wyruszył na wielką wyprawę. Tym razem celem rejsu jest Madagaskar. W pierwszym etapie, który rozpoczął się w sierpniu 2022 roku z Trzebieży dopłynął do Grosetto w Toskanii. Żeglował przez Kanał Kiloński, Morze Północne, Kanał La Manche, Zatokę Biskajską, Atlantyk, Cieśninę Gibraltarską, aby dotrzeć na Morze Śródziemne. Po drodze zawinął do portów na terenie Niemiec, Niderlandów, Francji, Hiszpanii i Portugalii. Na Morzu Śródziemnym odwiedził wyspy: Majorkę, Korsykę, Sardynię, Giglio. Port docelowy pierwszego etapu - Grosetto w Toskanii, osiągnął w październiku 2022 roku.

      ŻEGLARZ ROKU

      Tomasz  Odzioba – znakomity żeglarz regatowy, startował w wielu regatach żeglarskich zajmując czołowe miejsca. W 2022 roku zdobywca: srebrnego medalu w największych regatach żeglarzy samotnych na Bałtyku – Silverrudder Challenge of the Sea (w grupie jachtów 30-35 stóp) i zwycięzca Międzynarodowych Regat o Puchar „Gryfa Pomorskiego” rozgrywanych na bałtyckiej trzystumilowej trasie (klasa ORC, Doublehanded). Ponadto zajął pierwsze miejsce w Regatach Unity Line (w grupie samotników) i czwarte miejsce w Bałtyckich Regatach Samotnych Żeglarzy o „Puchar Poloneza” (klasa ORC). W minionym roku uczestniczył także z powodzeniem w innych lokalnych regatach, zajmując czołowe miejsca.

      REGATOWIEC ROKU

      Joanna Cymerman i Małgorzata Górnisiewicz – zawodniczki klasy 420, są członkiniami Regatowej Reprezentacji Szczecina. Rok 2022 był dla nich najbardziej udanym sezonem: zdobyły 2. miejsce w Mistrzostwach Polski kobiet, 2. miejsce w rankingu Pucharu Polski kobiet oraz 3. miejsce w rankingu Pucharu Polski w klasyfikacji ogólnej w klasie 420. Zajęły także medalowe miejsca w zawodach o Puchar PZŻ, Puchar Gdyni i Puchar Pucka.

      POPULARYZATOR ŻEGLARSTWA

      Jacek Klimecki – dyrektor Zespołu Obsługi Oświaty i Kultury w Dziwnowie, popularyzator żeglarstwa w Dziwnowie i regionie zachodniopomorskim. W latach 2003 - 2007 jako dyrektor MOSiK Dziwnów współorganizował Międzygminną Ligę OPTI. Jest organizatorem i głównym koordynatorem Festiwalu Gwiazd Sportu w Dziwnowie oraz organizatorem wielu imprez żeglarskich, w tym:  Mistrzostw Świata Seniorów i Juniorów w Klasie Laser (2014) i Mistrzostw Europy U21 w klasie Laser (2019). Od 2014 roku organizuje wszystkie edycje Laser Europa Cup Poland w klasie Laser. Współorganizator Mistrzostw Świata w klasie Optimist 2015. Co roku współorganizuje, jako przedstawiciel Gminy Dziwnów, regaty Unity Line, Puchar Dziwnowa w klasie Optimist oraz Międzynarodowe Mistrzostwa Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optymist. Jest członkiem Komisji Współpracy Terytorialnej Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

      NAGRODA KOTA UMBRIAGI

      Liam Bernstein – to utalentowany niemiecki żeglarz regatowy startujący w klasie Optimist. W 2021 roku został mistrzem Niemiec juniorów i landu Mecklenburg-Vorpommern w kategorii Opti B. W kategorii Opti A osiągnął status członka kadry narodowej oraz zajął 10 miejsce na Młodzieżowych Mistrzostwach landu Mecklecburg-Vorpommern. W 2022 roku zakwalifikował się do Mistrzostw Niemiec w kategorii Opti A zajmując 101 miejsce na 269 startujących. Uczestniczył w regatach międzynarodowych, w tym w Mistrzostwach Polski w Dziwnowie (118 miejsce na 269 startujących). W zmaganiach żeglarskich reprezentuje miasto Greifswald i Pomorze Przednie.

      WYDARZENIE ŻEGLARSKIE ROKU

      Wystawa fotograficzna „Polsko-Ukraiński Zalew Szczeciński” – uroczyście otwarto ją w październiku 2022 roku, w Książnicy Pomorskiej. Zaprezentowano na niej fotografie wykonane przez dziewiętnastu młodych żeglarzy. Wspólnie przygotowali ją szczecińscy fotograficy Magda Kumor i Tomasz Seidler oraz  żeglarze. Przed rejsem fotograficy opowiedzieli uczestnikom „Polsko-Ukraińskiego młodzieżowego rejsu po Zalewie Szczecińskim”, jak wykonywać zdjęcia. Ze zgromadzonych materiałów powstała wystawa porejsowa. Pokazane zdjęcia są zapisem wspólnego czasu pod żaglami, ludzkich emocji, radości i razem spędzonego czasu. To czas przyjaźni polsko-ukraińskiej i żeglarskiej. W rejsie uczestniczyło 15 żeglarzy polskich i 10 ukraińskich. W lipcu 2022 roku wspólnie żeglowali oni po Zalewie Szczecińskim i Zatoce Pomorskiej pod dowództwem kapitanów Jerzego Szwocha oraz Macieja Krzeptowskiego. 

      ŻEGLARSKA NAGRODA SPECJALNA

      Wilfried Erdmann – wybitny niemiecki żeglarz, urodzony na Pomorzu Zachodnim. Autor wielu książek o tematyce morskiej. W czasie swojej wieloletniej, żeglarskiej włóczęgi po świecie dotarł do większości mórz i przeciął wszystkie oceany. Kilkakrotnie opłynął kulę ziemską, w tym samotnie i bez zawijania do portów. Jako piąty żeglarz na świecie okrążył ziemię płynąc samotnie ze wschodu na zachód, i jako pierwszy, który dokonał tego w obu kierunkach

      TRENER ROKU

      Judyta Malinowska –  z żeglarstwem związana od ósmego roku życia; była zawodniczka w klasach Optimist, 420 i 470, wicemistrzyni Polski w klasie Optimist z 2007 roku. Absolwentka Akademii Morskiej na kierunku Nawigacja. Pracę trenera żeglarstwa rozpoczęła w 2014 roku w klubie UKS Barnim Goleniów. Obecnie trenerka sekcji klas dwuosobowych 420 i 29er w Centrum Żeglarskim, wiceprezes i trenerka w klubie UKS Barnim Goleniów, nauczyciel żeglarstwa w szkole Centrum Kształcenia Sportowego. W sezonie 2022 jej zawodniczki Joanna Cymerman i Małgorzaty Górnisiewicz zdobyły 2. miejsce w Mistrzostwach Polski klas nieolimpijskich w kategorii juniorek i seniorek w klasie 420. W klasie Optimist trenerka Juliana Rynkiewicza, który zdobył czwarte miejsce w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików. Wyszkoliła wielu utytułowanych zawodników w klasie Optimist, którzy obecnie żeglują z sukcesami na większych jachtach regatowych.

      NAGRODA L. MĄCZKI

      Zygmunt Kowalski – znakomity kapitan jachtowy, członek Yacht Klubu Polski Szczecin, Klubu Kapitanów Jachtowych w Szczecinie, Klubu Żeglarzy Samotników, dziennikarz. Jeden z najwybitniejszych szczecińskich działaczy żeglarskich. Uczestnik wielu regat, w tym: Regat Samotnych Żeglarzy, Operacja Żagiel’76, 80, 82, Cutty Sark Tall Ships Races 1984. Wieloletni instruktor żeglarstwa w Centralnym Ośrodku Żeglarskim PZŻ w Trzebieży. Poprowadził około 100 rejsów pełnomorskich, w tym na harcerskim s/y „Totem” wokół Wysp Brytyjskich, przez Kanał Kaledoński - było to drugie przejście polskiego jachtu tą trasą (1969); przepłynął około 90 tysięcy mil morskich. W latach 1962-1976 związany ze szczecińskim  harcerstwem wodnym, współinicjator i koordynator budowy Harcerskiego Ośrodka Morskiego w Szczecinie.

      Międzynarodowe Nagrody Żeglarskie są ukłonem w kierunku środowiska żeglarskiego i maja na celu popularyzację żeglarstwa i jego tradycji; uhonorowanie ważnych osiągnięć żeglarskich (w tym związanych z Pomorzem Zachodnim i Pomorzem Przednim); kształtowanie i rozwijanie świadomości morskiej i wyróżnienie dokonań w dziedzinie wychowania morskiego dzieci i młodzieży.

       

       

      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!