Kolejne Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej za nami

Marta Kufel

800 uczestników, szereg imprez o charakterze gospodarczym, edukacyjnym, kulturalnym i społecznym, a także pierwszy szczeciński Oktoberfest. Za nami trzecia już edycja Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Najważniejszym celem wydarzenia było wyeksponowanie codziennych wspólnych działań instytucji i mieszkańców obu krajów, dalszy rozwój wzajemnych relacji oraz inicjowanie nowych projektów w ramach szeroko rozumianej współpracy.
- Transgraniczny region metropolitalny Szczecina – ten projekt chcemy rozwijać. To eksperyment na pograniczu, ale mamy już sporo doświadczeń. Za nami setki, jeśli nie tysiące wspólnych projektów i inicjatyw. Chcemy cały czas zacieśniać naszą współpracę – powiedział prezydent Piotr Krzystek.
W tym roku Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej zainaugurowało 90. Forum Centrum Usługowo-Doradczego Euroregionu Pomerania „Międzynarodowy transport drogowy – potencjał inwestycyjny i uwarunkowania prawne”. Spotkanie było platformą wymiany doświadczeń i informacji między uczestnikami oraz umożliwiło skorzystanie z indywidualnych konsultacji z ekspertami.
Równolegle odbywała się także Konferencja Transgraniczna Partnerschaft und Business, w całości została poświęcona tematom branży TSL. Przedsiębiorcy dyskutowali o atrakcyjności naszego miasta pod względem inwestycyjnym i możliwościach rozwojowych.
Jednak Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej to nie tylko wydarzenia o charakterze gospodarczym. Podobnie jak w poprzednich latach również i tym razem odbyło się 3. Polsko-Niemieckie Forum Oświatowe „Język sąsiada - Nachbarsprache”, które było także doskonałą okazją do zapoznania się z przykładami „best practice” we współpracy polsko-niemieckiej, w formie prezentacji placówki oraz obserwacji lekcji pokazowej języka obcego.
Wychodząc naprzeciw potrzebom grupy zawodowej nauczycieli, w ramach sobotniego Forum Oświatowego, zorganizowano również Giełdę Kontaktów skierowaną do pedagogów i wychowawców. W jej trakcie nauczyciele i wychowawcy przedszkolni uczestniczący w procesie nauczania języka, mieli możliwość nawiązania nowych kontaktów, które będą mogli wykorzystać w codziennej pracy, jak i skorzystać z okazji wymiany doświadczeń zawodowych oraz zbadania konkretnych możliwości kooperacyjnych.
Nowym elementem Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej był Oktoberfest, który odbył się w dniach 18-19 października na Alei Kwiatowej. Bawarskie święto zawitało do naszego miasta po raz pierwszy i od razu spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony szczecinian. Aleja Kwiatowa wypełniła się rzemieślniczymi browarami z różnych regionów Polski. Wśród wystawców nie zabrakło warzelni m.in. z Wielkopolski czy Ziemi Lubuskiej.
Dodatkowo, w ramach Oktoberfestu zainteresowani mogli wziąć udział w miejskich spacerach szlakiem „Pivnego Szczecina”. Wycieczki prowadził miejski przewodnik, który opowiadał m.in. o tym skąd wzięła się nazwa piwnica, jak piwo potrafiło wpływać na życie i dlaczego doszło do buntu piwnego w Szczecinie.
Więcej informacji o tegorocznej edycji Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej: http://www.dwpn.eu/