Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   23°

   Jutro rusza nowy Szczeciński Rower Miejski BikeS!

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Jutro rusza nowy Szczeciński Rower Miejski BikeS!
   strefa postoju Medicus.jpg
   apka3.png
   20220118_112138.jpg
   nowy bikes.jpg

   Rozstawianie pojazdów do stref postoju zacznie się dziś o godz. 16. System zostanie uruchomiony 1 marca o godzinie 6 rano.  Od tej pory rowery będzie można wypożyczać.

   - Nowy BikeS to 800 jednośladów wyposażonych w GPS i autonomiczne zamki Wojciech Jachim, rzecznik NiOL.-  Będzie czynny cały rok, a nie od marca do listopada jak poprzednio. Dawne stacje dokujące zastąpiły zwykłe stojaki rowerowe z tablicami „Strefa Postoju". Ich liczba zwiększyła się z 87 do 100.

   Nowy rower BikeS ma siedem biegów (wcześniejsze modele miały trzy).

    

   Strefy postoju zamiast stacji

   W poprzednim systemie stacje miały zamki, do których  trzeba było mocować rower. Nowe rowery mają lock (autonomiczny zamek) na tylnym kole, dlatego zamiast stacji z zamkami są zwykłe stojaki. Teraz rower można zostawić nie tylko w strefie postoju (dawniej stacji), ale także poza nią - w całym obszarze funkcjonowania BikeS.

   Zlokalizowanie najbliższego roweru (i jego rezerwacja) -  w strefie postoju czy poza nią -  jest możliwe dzięki aplikacji Roovee.

   Pozostawienie roweru poza strefą postoju wiąże się z dodatkową opłatą 10 zł.

   Natomiast za wypożyczenie roweru spoza strefy postoju i odstawienie do strefy postoju system dolicza 5 zł bonifikaty.

   Strefa postoju to obszar o promieniu ok. 30 metrów wyznaczony na zasadzie geolokalizacji. W praktyce oznacza to, że rower można oprzeć o stojak w strefie, ale można go także postawić w  pobliżu na nóżce.

    

   Trzeba się zarejestrować

   Żeby korzystać z nowego BikeS trzeba się zarejestrować. Zmieniły się regulamin i cennik. Dlatego także ci, którzy byli wcześniej zarejestrowani w wypożyczalni, i chcą znów z niej korzystać, muszą założyć nowe konto.

   Osoby, które nie zlikwidowały dotychczasowych kont, a chcą to zrobić, proszone są o przesłanie wniosku o usunięcie konta i zwrot środków na adres biuro@bikes-srm.pl. We wniosku należy umieścić dane:

   - identyfikator klienta (numer telefonu)
   - imię i nazwisko
   - adres zamieszkania
   - numer konta bankowego.

   Zmiany w cenniku

   Nowy cennik BikeS to oferta dla tych, którzy chcą korzystać z rowerów systematycznie (abonamenty 18 i 45 zł) i tych, którzy będą jeździć od czasu do czasu (6 groszy za minutę).

   Minuta jazdy wg podstawowego cennika kosztuje 6 groszy. Czyli 5 godzin jazdy 18 zł. Dokładnie tyle kosztuje  30-dniowy abonament. W cenie abonamentu miesięcznego jest  60 minut dziennie. To oznacza, że za 18 zł użytkownik otrzymuje pakiet minut wart 108 zł.

   Jeszcze atrakcyjniejszy cenowo jest abonament kwartalny (90-dniowy). Tu za 45 zł operator oferuje pakiet 90 godzin o wartości 324 zł.

    

   Bez aplikacji Roovee ani rusz

   Korzystanie z roweru jest możliwe poprzez aplikację mobilną Roovee. Można ją bezpłatnie pobrać z Google Play, App Store i App Gallery. Jest dostępna w czterech językach: polskim, niemieckim, angielskim i ukraińskim.

   Aplikacja umożliwia m.in.: rejestrację, wniesienie opłaty startowej (20 zł), doładowanie konta, zakup abonamentu, lokalizację stref postoju i dostępnych rowerów, rezerwację roweru, a przede wszystkim wypożyczenie roweru poprzez zeskanowanie kodu QR z elektronicznej blokady.

    

   Strona www.bikes-srm.pl

   Strona informacyjna BikeS jest pod adresem www.bikes-srm.pl.  Są tam podstawowe wiadomości na temat wypożyczalni (m.in.: regulamin, cennik, mapa, zasady korzystania). Można z niej także pobrać aplikację ROOVEE.

    

   Przetarg na BikeS IV generacji

   Szczeciński rower miejski BikeS został uruchomiony w 2014 roku, a rozbudowany w 2016. W pierwszych latach cieszył się dużą popularnością,  notując rocznie ok. pół miliona wypożyczeń. BikeS III generacji działał do końca listopada roku 2020.

   Przetarg na BikeS IV odbył się w roku 2021. Budowy nowego systemu za 5,4 mln zł podjęło się Konsorcjum Orange Polska S.A i ROOVEE S.A.                             

                                        Tabela opłat  

    

   Opłata startowa

   20 zł

   Minimalna kwota umożliwiające wypożyczenie roweru

   10 zł

   1 minuta jazdy

   0,06 zł

   1 minuta postoju

   0,06 zł

   Abonament miesięczny (60 minut dziennie)

   18 zł

   Abonament kwartalny (60 minut dziennie)

   45 zł

   Opłata za każdą minutę przekroczenia 60 minut w ramach abonamentu

   0,06 zł

   Pozostawienie roweru poza wyznaczoną strefą zwrotu/postoju

   10 zł

   Bonus za odstawienie pozostawionego poza strefą zwrotu/postoju roweru do strefy zwrotu/postoju

   5 zł

   Zwrot roweru poza obszarem funkcjonowania Bike_S

   200 zł

   Opłata za przekroczenie maksymalnego czasu wypożyczenia roweru (ponad 12 godzin)

   100 zł

    

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!