Edwin Bendyk: Szczecin to miasto, które odkrywam na nowo

Piotr Zieliński

Publicysta, pisarz, wykładowca. Na co dzień związany z tygodnikiem „Polityka” – Edwin Bendyk jest kolejnym bohaterem cyklu „Myśli Niepodległe”.
Odkrywać Szczecin na nowo, zaczął w momencie oddania do użytku Trafostacji Sztuki. Od tego momentu uczy się topografii miasta od nowa. Zawsze kiedy tutaj przyjeżdża, to właśnie Trafostacja jest pierwszym miejscem które odwiedza, dzięki temu czemu upewnia się, że jest w Szczecinie.
- Szczecin to miasto które odkrywam na nowo, lubię po nim chodzić i odkrywać je nogami. W dzieciństwie miałem z nim związki rodzinne, to w Szczecinie mieszkała rodzina mojego ojca. Teraz w Akademii Sztuki studiuje moja córka, i w tym miejscu może się realizować.
W ramach inicjatywy Codziennie Polskę tworzyMy dziennikarz podzielił się także swoimi refleksjami na temat niepodległości:
- Niepodległość ma dla mnie wymiar oczywiście narodowy i ogólnospołeczny, ale też osobistego korzystania z tej niepodległości. W przypadku mojego pokolenia to jest też związane z odzyskaniem niepodległości w czasie PRL-u. Działałem wtedy w podziemiu, ale główną działalność realizowałem w samorządzie studenckim. Ten motyw pozytywistycznego myślenia, że w każdych warunkach można coś robić i realizować wewnętrzną suwerenność, jest mi cały czas bliski.
Film można zobaczyć na stronie internetowej: http://mojaniepodleglosc.pl/mysli-niepodlegle/.
Edwin Bendyk (1965) jest dziennikarzem, publicystą i pisarzem. Pracuje w tygodniku „Polityka”, gdzie zajmuje się głównie tematyką cywilizacyjną oraz wpływem rozwoju nauki i techniki na kulturę, życie społeczne, polityczne i gospodarcze. Prowadzi zajęcia ze studentami. Wykłada w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, Collegium Civitas i Centrum Nauk Społecznych Polskiej Akademii Nauk.Opublikował książki Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności, W.A.B. 2002 i Antymatrix. Człowiek w labiryncie sieci, W.A.B. 2004. Prowadzi bloga „Antymatrix” pod adresem: bendyk.blog.polityka.pl.
„Myśli niepodległe” to jeden z elementów akcji „Codziennie Polskę tworzyMy”, która ma na celu całoroczne, obywatelskie świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości nie tylko w Szczecinie, ale i w całym kraju. „Myślami” nazywamy cykl filmów-wywiadów nagrywanych w szczecińskiej filharmonii i publikowanych zawsze 11. dnia każdego kolejnego miesiąca. Ich bohaterami są osoby znane i związane ze stolicą Pomorza Zachodniego. Osoby, które chcą podzielić się refleksjami o niepodległości i opowiedzieć swoje historie ze Szczecinem w tle.
„Codziennie Polskę tworzymy” to nazwa rocznego programu obchodów 100-lecia niepodległości naszego kraju. Inicjatywa składa się wiele elementów o zasięgu lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim. Ich naczelnym celem jest ukazanie Święta Niepodległości nie tylko w kontekście historycznym, lecz także w świetle codziennego życia i pracy każdego z nas na rzecz Ojczyzny, dziś i w przyszłości. Polska to przecież ludzie, ich historie i plany.