Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   22°

   Edukatorium Fabryki Wody. Tu porwie was wir nauki!

   Piotr Zieliński

   Piotr Zieliński

   Edukatorium Fabryki Wody. Tu porwie was wir nauki!
   Eduaktorium 1
   Eduaktorium 2
   Eduaktorium 3
   Eduaktorium 4
   Eduaktorium 5
   Eduaktorium 6
   Eduaktorium 7
   Eduaktorium 8
   Eduaktorium 9
   Eduaktorium 10
   Eduaktorium 11
   Eduaktorium 12
   Eduaktorium 13
   Eduaktorium 14
   Eduaktorium 15

   Nauka wcale nie musi być nudna. Wprost przeciwnie, może angażować, fascynować, zachęcać do odkrywania tajemnic świata – tego właśnie doświadczycie w Edukatorium Fabryki Wody.

   Edukatorium Fabryki Wody to miejsce niezwykłe, w którym każdy odbędzie niesamowitą podróż poprzez kosmos, historię ludzkości oraz do głębin mórz i oceanów. To właśnie tutaj zwiedzający (niezależnie od wieku) będą się uczyć o tym niewątpliwie najcenniejszym związku chemicznym. I to od samych początków kształtowania się życia na Ziemi, aż po rozwój naszej cywilizacji.

   - Podróż po Edukatorium rozpocznie się od lotu rakietą (winda animacyjną) do pierwszego z sześciu bloków tematycznych, którym jest kosmos. Pozostałe to klimat, ocean, człowiek, cywilizacja wody i hydroinżynieria - tłumaczy Piotr Zieliński rzecznik prasowy Fabryki Wody. - Motywem przewodnim każdego z nich jest woda. W każdym z bloków tematycznych zagadnienia naukowe będą przedstawiane w odniesieniu do dziedzin nauki, takich jak fizyka, matematyka, geografia, biologia, chemia, humanizm i historia.

    

   Kosmos

   To wciąż zagadka. Ogromna przestrzeń, której wielkość i tajemniczość ciężko pojąć ludzkim umysłem. W tym miejscu odpowiemy na Wasze pytania jakie woda ma w nim znaczenie? Dowiecie się tutaj skąd wzięło się życie na Ziemi, albo czy jesteśmy sami we Wszechświecie. Poznacie eksperymenty NASA, sprawdzicie się w ćwiczeniach sprawnościowych prawdziwych astronautów oraz zostaniecie pilotem kosmicznego lądownika. To wszystko bez kosmicznych skafandrów.

   Klimat

   Drugi z bloków tematycznych, który atmosferę. Tutaj dowiecie się czym są zmiany klimatyczne i jaki mamy na nie wpływ. Sprawdzicie jak powstają chmury, jak pada deszcz i trzaskają pioruny oraz jak działa higrometr albo lodówka.

   Ocean

   Podróż w morskie głębiny nie musi być straszna. Tutaj zanurzycie się pod powierzchnię i odkryjecie fascynujący świat wodnego królestwa. Spotkacie podmorskie stwory. Dowiecie się jak inteligentna potrafi być ośmiornica, jak potężne są wieloryby oraz oczarujecie się mieszkańcami rafy koralowej.

   Człowiek

   Organizm człowieka to fascynująca maszyna. Jak działa i co potrzebuje do działania ustalicie właśnie tutaj. Dowiecie się m.in. jakie właściwości dla naszego ciała ma woda oraz co się dzieje, kiedy wypijecie wodę skażoną. Nasze kamery termowizyjne, wagi, pulsometry oraz rentgen dosłownie przejrzą Was na wylot. Po drodze koniecznie będziecie musieli zajrzeć do Pijalni Wód. Tam odpoczniecie przed dalszym zwiedzaniem, nabierzecie sił i napijecie się wody.

   Cywilizacja Wody

   Bez wody trudno wyobrazić sobie rozwój naszej cywilizacji. Jak wyglądały jej początki i jak się kształtowała na przestrzeni wieków, dowiecie się właśnie w tym bloku tematycznym. Odpowiemy na Wasze pytania dlaczego wszystkie wielkie cywilizacje powstawały nad wodą, a wielcy wynalazcy, tacy jak Leonardo da Vinci inspirowali się właśnie wodą. Przy okazji ustalicie jak to możliwe, że można brać prysznic na czternastym piętrze wieżowca oraz jak nakłonić wodę, aby płynęła w górę.

   Hydroinżynieria

   Ta przestrzeń naszego Edukatorium jest bardzo dynamiczna. Nie tylko zobaczycie jak działa maszyna parowa, ale poznacie sporty ekstremalne związane z wodą oraz niezwykłe wynalazki, których autorem jest Leonardo Da Vinci.

   Wir Wiedzy

   To centralna część Edukatorium. Spiralna klatka schodowa, którą (przemieszczając się grawitacyjnie od góry do dołu) będziecie prowadzeni do kolejnych bloków tematycznych. Przestrzeń wypełnia podwieszony model cząsteczki wody, czyli trzy ogromne stalowe kule pokryte napinaną membraną. W największej z nich ulokowano salę audytoryjną na 49 osób, którą także warto odwiedzić. Nie zapomnijcie w tym miejscu zrobić sobie pamiątkowego zdjęcia.

   Pływające ogródki wodne

   Z tego miejsca ciężko będzie wyjść. To mały park rozrywki o walorach edukacyjnych. Cała przestrzeń będzie mokra i choć z założenia jest dedykowana najmłodszym, sporo świetnej zabawy znajdą w niej również ci nieco starsi. To właśnie w tym miejscu będzie można tworzyć fale, wiry, prądy wodne, tęcze i chmury. Chętni będą mieli możliwość wybudowania własnego wodociągu, tamy czy spławiania statków i zatapiania swoich rywali w quizie. Znaleźć tam będzie można również wodne pistolety oraz zadania i wyzwania godne prawdziwych strażaków.

   Edukatorium to także laboratoria, strefa wystaw czasowych, gdzie aktualnie dowiecie się wielu ciekawostek o Szczecinie oraz nasz sklepik, który koniecznie musicie odwiedzić przed wyjściem.

   Naszym partnerem jest Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Szczecinie. Wspólnie ze ZWiK realizować będziemy w Edukatorium intersujący program edukacyjny, ukierunkowany na tematykę związaną z edukacją ekologiczną w obszarze gospodarowania wodą. U nas dowiecie się np. co trzeba robić aby wodę oszczędzać, czy warto i dlaczego powinniśmy pić kranówkę oraz o wielu innych tematach związanych z działalnością ZWiK. Zajęcia dla szkół, spotkania, wykłady a także poidełka z krankówką - to wszystko znajdziecie w Edukatorium Fabryki Wody.

   Otwarcie

   Podczas weekendu otwarcia, który rozpoczyna się 1 czerwca przygotowaliśmy dla Was mnóstwo atrakcji. Początek od godziny 9:00. Animacje, pokazy, gry i zabawy - wszystko to będzie dostępne wewnątrz i na zewnątrz Fabryki Wody i sprawi, że będziecie się świetnie bawić. Koniecznie zajrzyjcie do Edukatorium, albowiem Zakład Wodociągów i Kanalizacji przygotował pokaz, dzięki któremu dowiecie się czy kranówka jest zaczarowana i jaką moc daje woda. Spotkanie ze ZWiK zaplanowano w sobotę w godzinach 12:00-14:00 i w niedzielę w godzinach 12:00-14:00.

   Przypominamy, że z okazji Dnia Dziecka, najmłodsi do 14 roku życia (urodzeni w latach 2010-2024) będą mogli skorzystać z atrakcji za darmo.

   Szczegóły dot. pełnego programu atrakcji znajdziecie niebawem na naszej stronie fabrykawody.eu oraz w naszych mediach społecznościowych.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!