Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   15°

   EcoGenerator działa "na maksa"

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   EcoGenerator działa "na maksa"

   2022 rok był dla EcoGeneratora pierwszym pełnym rokiem, w którym zakład działał ze zwiększoną do maksimum wydajnością. To oznacza, że do termicznego unieszkodliwienia przyjął w tym czasie prawie 176 tys. ton odpadów, które dotarły dzięki około 14 tys. dostaw.

    

   Dzięki odpadom dostarczonym w 2022 roku EcoGenerator wyprodukował brutto ponad 88 tys. 500 MWh oraz ponad 737 tys. GJ. Po odjęciu energii na własne potrzeby zakładu, produkcja wyniosła niecałe 65 tys. 500 MWh oraz prawie 726 tys. GJ. Wytworzona z odpadów energia elektryczna trafiła do Krajowej Sieci Elektroenergetycznej a ciepło do Szczecińskiej Energetyki Cieplnej.

    

   Odpady z terenu Gminy Miasto Szczecin, a także ich odbiór na podstawie porozumień zawartych między Gminą i innymi gminami, związkami celowymi gmin, to strumień ok. 70 proc. odpadów, które termicznie unieszkodliwia zakład. Pozostałe 30 proc. odpadów to tzw. odpady pozyskane komercyjnie pochodzące od różnych dostawców. Należy podkreślić, że odpady, które trafiają do EcoGeneratora pochodzą tylko i wyłącznie z terytorium Polski.

    

   Miniony rok to jednak nie tylko liczby. To także wiele wydarzeń, które działy się na terenie lub z udziałem EcoGeneratora.

    

   Rok 2022 rozpoczęliśmy od wymiany szczęk w najbardziej reprezentatywnym urządzeniu naszego zakładu – chwytaku. Wiosna przyniosła nowości - EcoGenerator zadebiutował na Instagramie a w bunkrze z odpadami po raz pierwszy pojawił się dron. W czerwcu w ramach dwudniowego VII Seminarium „Eksploatacja zakładów TPOK - doświadczenia”, którego partnerem był Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie, do naszej instalacji na wizytę techniczną zaprosiliśmy uczestników tego wydarzenia. Nasi przedstawiciele brali też udział w panelach dyskusyjnych i wygłaszali referaty podczas spotkań organizowanych w Hotelu Silver.

    

   Wakacje upłynęły pod znakiem wielu plenerowych imprez. Na ekologiczne animacje zapraszaliśmy w czerwcu, lipcu, sierpniu i we wrześniu podczas wydarzeń organizowanych przez Żeglugę Szczecińską w ramach cyklu Bulwarove. EcoGenerator wspierał także znane wszystkim wydarzenie o nazwie Iluminacje Szczecin 2022 i Festiwal Młodych Talentów – Nowa Energia.

    

   Pod koniec wakacji na szarym murze osłaniającym zakładowy agregat prądotwórczy pojawił się wyjątkowy mural a po corocznym remontowym postoju naszej instalacji, na początku września mogliśmy pochwalić się nowymi sondami, które zamontowaliśmy na naszym kominie. Dzięki temu już teraz nasz zakład spełnia wymogi, które będą obowiązywały dopiero pod koniec 2023 roku.

    

   W październiku po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią, wznowiliśmy wizyty edukacyjne w EcoGeneratorze. Od tego momentu do końca roku 2022, nasz zakład odwiedziło ponad 240 uczniów i ich opiekunów z 10 szkół ze Szczecina i okolic.

    

   Pod koniec 2022 roku zelektryzowaliśmy wszystkich chyba najważniejszą informacją. M.in. lampy uliczne i sygnalizacje świetlne w całym Szczecinie będą świecić dzięki… odpadom. Z tańszej energii elektrycznej wyprodukowanej przez EcoGenerator skorzysta też Technopark Pomerania.

    

   Więcej o wszystkich tych wydarzeniach piszemy na www.ecogenerator.eu

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!