Czas pytań o Szczecin trwa

Robert Duchowski

Pierwszy etap zbierania opinii szczecinian na temat Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Szczecin mamy za sobą. To jednak dopiero początek prac nad ostateczną wersją dokumentu, który opisuje miasto w planistycznej perspektywie do 2051 roku. Zapisami zajmą się eksperci, a miasto po raz pierwszy organizuje badania oczekiwań, potrzeb i pomysłów mieszkańców.
W trakcie konsultacji projektu Studium, wpłynęło w sumie 450 uwag. Z tego 217 stanowiło niepowtarzalne wnioski. Pozostałe to powielane (kopiowane) uwagi do zagadnień planistycznych związanych z obszarami: ronda Giedroycia, Manhattanu, zmiany funkcji stadionu ZUT przy ul. Chopina, zabudowy mieszkaniowej przy ul. Wszystkich Świętych, zabudowy mieszkaniowej przy Alt Buchholtz, oraz wyposażenie nowopowstałego zespołu zabudowy mieszkaniowej przy ul. Cukrowej w park i usługi społeczne. Wszystkie wnioski będą podlegały szczegółowej analizie.
W kolejnym kroku projekt studium trafi do rąk ekspertów i przedstawicieli instytucji, które opiniują poszczególne zapisy zgodnie z ustawową procedurą. Mieszkańcy po raz kolejny będą mogli się wypowiedzieć na temat Studium, gdy zostanie ono na miesiąc formalnie wyłożone publicznie. Zgodnie z harmonogramem zaakceptowany przez prezydenta projekt Studium trafi w ręce radnych jesienią 2021.
Ponieważ zapisy Studium sięga perspektywą 30 lat prezydent Krzystek zdecydował, że na jego ostateczny kształt będą wpływać nie tylko prowadzone przez 2 lata badania i analizy, ale także wiedza na temat oczekiwań szczecinian.
- Nikt tak dobrze jak mieszkańcy nie zna tego miasta. Wspólnie z nimi chcemy wypracować kierunek rozwoju Szczecina i poszczególnych dzielnic. Bardzo dziękuję za wszystkie uwagi dot. studium. To pokazuje, że mieszkańcy są zainteresowani kierunkiem, który chcemy wyznaczyć. Przechodzimy zatem do kolejnego etapu. Zachęcam do dalszego udziału w konsultacjach. Zmieniajmy Szczecin razem – mówi prezydent Piotr Krzystek.
Stąd po raz pierwszy miasto sięga po metodę jakościową i w warsztatach konsultacyjnych będzie pytać mieszkańców o ich potrzeby, oczekiwania i pomysły w czterech obszarach tematycznych: Miasto i Mieszkańcy, Klimat, Komunikacja oraz Przestrzeń. Warsztaty ruszą pod koniec maja 2021. Za ich przeprowadzenie odpowiada doświadczona firma „Fuzers” z Lublina zajmująca się od lat m.in. badaniem potrzeb klienta na zlecenie największych polskich firm i instytucji publicznych.